Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2008

Wielki DzieÅ„ Czytania w SP nr 2 w Chmielniku 


SzkoÅ‚a Podstawowa nr 2 w Chmielniku od dwóch lat bierze udziaÅ‚ w projekcie Comenius realizowanym pod tytuÅ‚em „Książki rozpalajÄ… umysÅ‚”. Podstawowym celem projektu jest wzmocnienie współpracy pomiÄ™dzy partnerskimi szkoÅ‚ami z paÅ„stw Unii Europejskiej. Wspólne dziaÅ‚ania majÄ… przyczynić siÄ™ do motywowania dzieci do czytania i rozwijania umiejÄ™tnoÅ›ci rozumienia tekstu. Komunikowane siÄ™ ze szkoÅ‚Ä… wÅ‚oskÄ…, francuskÄ…, wÄ™gierskÄ… odbywa siÄ™ z wykorzystaniem technologii informacyjnych.

UdziaÅ‚ w realizacji projektu Comenius umożliwiÅ‚ szkole w pierwszym roku pozyskać 4 600 Euro, natomiast w dwóch kolejnych latach, bieżącym i przyszÅ‚ym, Å‚Ä…cznie 16 000 Euro. Fundusze przeznaczane sÄ… na wyjazdy do szkół partnerskich, wyjÅ›cia do teatrów, przygotowanie jÄ™zykowe uczniów, szycie strojów do inscenizacji, prowadzenie warsztatów dla uczniów, zakup książek do biblioteki i materiałów do zajęć.

Zgodnie z zaÅ‚ożeniami projektu szkoÅ‚a zobowiÄ…zana jest w ciÄ…gu dwu lat zorganizować co najmniej dwanaÅ›cie wyjazdów zagranicznych. Do tej pory nauczyciele i uczniowie odwiedzili AngliÄ™, WÄ™gry i WÅ‚ochy. W maju b.r. planowany jest wyjazd do Francji. W październiku 2008 roku szkoÅ‚a bÄ™dzie goÅ›cić szkoÅ‚y partnerskie podczas czterodniowej wizyty roboczej w Chmielniku.

SP nr 2 w roku szkolnym 2006/2007 zostaÅ‚a wybrana spoÅ›ród kilkudziesiÄ™ciu szkół z regionu i razem z innymi piÄ™cioma szkoÅ‚ami zostaÅ‚a oceniona jako przykÅ‚ad wzorowej aktywnoÅ›ci i bardzo dobrej realizacji projektu. Wynikiem wyróżnienia byÅ‚o zaproszenie do udziaÅ‚u w Festiwalu Comeniusa w OÅ›rodku Edukacji Nauczycieli i Pracowników Administracji SamorzÄ…dowej w Czudcu.

zdjęcie

 

W ramach projektu szkoÅ‚a zorganizowaÅ‚a 29 lutego 2008 roku Wielki DzieÅ„ Czytania. Celem przedsiÄ™wziÄ™cia byÅ‚o budowanie pozytywnych skojarzeÅ„ z książkÄ…. Podczas spotkania czytano literaturÄ™ krajów partnerskich. Przedstawiono wybrane fragmenty MaÅ‚ego KsiÄ™cia A. de Saint Exupery’ego, Serca E. Amicisa, ChÅ‚opców z placu Broni F. Molnara oraz wiersze polskich poetów. W tym dniu wszyscy uczniowie byli ubrani w odÅ›wiÄ™tne biaÅ‚e podkoszulki ozdobione flagami partnerskich krajów i tytuÅ‚em projektu w jÄ™zyku angielskim.

zdjecie

 

Uczniowie zaprezentowali plakaty zawierajÄ…ce „7 powodów dla których warto czytać książki”. WÅ›ród nich pojawiÅ‚y siÄ™ m. in. stwierdzenia, iż książki „uskrzydlajÄ…”, poszerzajÄ… wiedzÄ™, wzbogacajÄ… sÅ‚ownictwo, umożliwiajÄ… podróż w czasie i przestrzeni, poprawiajÄ… koncentracje, sÄ… alternatywÄ… dla Internetu i TV. Odczytano wyniki ankiety przeprowadzonej przez uczniów klasy III „Co czytali nasi rodzice?”. Przypomnienie wartoÅ›ci pÅ‚ynÄ…cych z czytania wpÅ‚ynęło na poziom koncentracji i skupienie uczniów.

W tym dniu szkoÅ‚a goÅ›ciÅ‚a wójta gminy Chmielnik Krzysztofa Grada, wizytator AlinÄ™ SzczepaÅ„skÄ…, radnych gminy KrystynÄ™ Lampart, Bogdana PÅ‚odzienia, soÅ‚tys AnnÄ™ SzydeÅ‚ko, kierownik biblioteki gminnej BeatÄ™ Wojnarowicz-Hondz. Jako pierwsi czytali na gÅ‚os honorowi goÅ›ci. Uczniowie chÄ™tnie sÅ‚uchali, a nastÄ™pnie odpowiadali na pytania dotyczÄ…ce przeczytanego tekstu. Uczniowie klas O-V wykonali prace plastyczne, a ich starsi koledzy z VI klasy pisali wypracowanie na temat wysÅ‚uchanego fragmentu książki. Dla dzieci ze starszych klas przygotowane byÅ‚y również testy na czytanie ze zrozumieniem. Autorzy najlepiej wykonanych zadaÅ„ otrzymali nagrody książkowe. Ocenione prace plastyczne zostaÅ‚y umieszczone na wystawie zorganizowanej w sali gimnastycznej, a uczniowie zostali uhonorowani. Nagrody książkowe sponsorowane byÅ‚y przez bibliotekÄ™ gminnÄ… w Chmielniku i Comeniusa.

 

zdjęcie

 

Kolejnym elementem spotkania było czytanie przez nauczycieli fragmentów książek oraz ćwiczenia na rozumienie tekstu również z wykorzystaniem rzutnika multimedialnego. Nauczyciele w tym dniu także wspominali książki swojego dzieciństwa, opowiadali uczniom o swoich wrażeniach z lektury, zachęcali do ich przeczytania.

Dla najmÅ‚odszych uczniów i zaproszonych spoza szkoÅ‚y cztero-piÄ™ciolatków, czytali ich starsi koledzy. Dzieci wspólnie malowaÅ‚y sÅ‚onia w kratkÄ™, bohatera książki Elmer, oraz braÅ‚y udziaÅ‚ w zabawie z chustÄ… do muzyki, w rytm której pluszowe sÅ‚onie unosiÅ‚y siÄ™ w górÄ™ i opadaÅ‚y w dół. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w zabawach metodÄ… Klanzy i w dwóch opowieÅ›ciach ruchowych „Bryczka” i „Czerwony Kapturek”.

Przedsięwzięcie spotkało się z zainteresowaniem rzeszowskich mediów, zarówno prasy jak i TV Rzeszów emitującej w głównym wydaniu Aktualności sprawozdanie z działalności szkoły.

Wspólne czytanie, zabawy i praca z tekstem odbywaÅ‚y siÄ™ w niezwykÅ‚ej, magicznej atmosferze stworzonej przez wystrój sali gimnastycznej, która w tym dniu zamieniÅ‚a siÄ™ w przytulny, stylowy salonik z witrażami w oknach, wypeÅ‚niony czarem „książek rozpalajÄ…cych umysÅ‚”.

Ewelina Radion