Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2013

Czy biblioteka to dobre miejsce dla maÅ‚ego czÅ‚owieka? 


„UsÅ‚ugi biblioteczne dla dzieci nigdy nie byÅ‚y tak ważne jak dzisiaj dla dzieci i ich rodzin na caÅ‚ym Å›wiecie. DostÄ™p do wiedzy i wielokulturowego bogactwa Å›wiata, jak również ksztaÅ‚cenie ustawiczne oraz umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie czytania i pisania, staÅ‚y siÄ™ priorytetem naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Dobra biblioteka zapewnia dzieciom ksztaÅ‚cenie ustawiczne i rozwój umiejÄ™tnoÅ›ci w zakresie czytania i pisania oraz umożliwia im uczestniczenie w życiu spoÅ‚ecznoÅ›ci i wnoszenie wÅ‚asnego wkÅ‚adu do jego rozwoju. Powinna nieustannie reagować na zmiany pojawiajÄ…ce siÄ™ w Å›rodowisku i speÅ‚niać potrzeby informacyjne, kulturalne i rekreacyjne wszystkich dzieci. Każde dziecko powinno być zaznajomione z lokalnÄ… bibliotekÄ…, czuć siÄ™ w niej dobrze….” (wytyczne IFLA dotyczÄ…ce usÅ‚ug w bibliotekach dla dzieci).

Mój każdy, kolejny rok pracy w bibliotece przynosi nowe doświadczenia. Tegoroczne były nie lada wyzwaniem ze względu na realizację trzech projektów skierowanych do różnych grup wiekowych. Moje największe obawy budził ten skierowany dla najmłodszych dzieci i ich rodziców. Dlaczego?

CiÄ…gle w naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie obecny jest stereotyp: biblioteka jest miejscem nudnym i nieciekawym. ObawiaÅ‚am, siÄ™ ze biblioteka nie bÄ™dzie na tyle atrakcyjna, by mÅ‚odzi rodzice wraz ze swoimi dziećmi chcieli w niej spÄ™dzać swój wolny czas. Moje obawy nie potwierdziÅ‚y siÄ™. Projekt TrochÄ™ taÅ„ca, deko baÅ›ni i siÄ™ dziecka Å›wiat rozjaÅ›ni zostaÅ‚ przyjÄ™ty bardzo entuzjastycznie. W każdy wtorek nasza biblioteka, stawaÅ‚a siÄ™ miejscem doskonaÅ‚ej zabawy. Spotkania z psem Buffym dostarczaÅ‚y wiedzy jak mÄ…drze opiekować siÄ™ zwierzÄ™ciem, spektakle Teatru Art- Re dawaÅ‚y możliwość wystÄ…pienia na scenie wraz z aktorami, podczas warsztatów plastycznych można byÅ‚o lepić, naklejać, malować paluszkami, Pani MaÅ‚gosia przybliżaÅ‚a trudne zagadnienia matematyczne, a z PaniÄ… IrenÄ… dzieci mogÅ‚y taÅ„czyć i Å›piewać. Bajki pomagajki – wyciszaÅ‚y i przenosiÅ‚y do krainy wyobraźni, a podczas zajęć Wiem co jem przygotowywaliÅ›my pyszne i zdrowe kanapki i dowiedzieliÅ›my siÄ™ gdzie mieszkajÄ… witaminki.

DziÄ™ki dofinansowaniu projektu przez FundacjÄ™ J. Kantego Steczkowskiego mogliÅ›my wyposażyć KÄ…cik zabaw w niezbÄ™dne do prowadzenia zajęć stoliki i krzeseÅ‚ka, zakupić pomoce dydaktyczne, klocki, puzzle, zabawki i… sÅ‚odki poczÄ™stunek.

Projekt, który budził mój niepokój okazał się niesamowitym doświadczeniem. Dziecięcy entuzjazm, ciekawość świata inspirował nas do działań, dostarczał nowych pomysłów na kolejne spotkania i dlatego, wtorkowego mini przedszkola brakuje nie tylko dzieciom, ale i nam bibliotekarzom.

„Każde dziecko powinno w bibliotece czuć siÄ™ dobrze…” Mam nadziejÄ™, że maluszki i ich rodzice biorÄ…cy udziaÅ‚ w projekcie czuli siÄ™ u nas bezpiecznie i dobrze, a wspólnie spÄ™dzony czas przyniósÅ‚ wszystkim wiele radoÅ›ci.

Beata Wojnarowicz-Hondz