Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2013

Gdy emocje już opadną... 


Festiwal Kultury Młodzieżowej DWA TRZY OSIEM FEST już za nami. Był pełen emocji dla organizatorów i mamy nadzieję, że dla gości również. Niedzielne święto młodzieży było doskonałym przykładem na to, że młodzi ludzie potrafią i mogą kreatywnie spędzać czas z pożytkiem dla siebie i ku zadowoleniu innych. Potencjał, który posiadają zaraża, energetyzuje, zaskakuje, inspiruje. I wbrew obiegowym opiniom jest fundamentem, na którym można budować coś wartościowego.

Wracając do samego festiwalu. Było to podsumowanie i świętowanie projektu STREFA KULTURY MŁODZIEŻOWEJ, realizowanego od stycznia do lipca przez młodzież gimnazjalną i licealną przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku. Opiekunami młodzieży były Irena Szczypek i Beata Wojnarowicz-Hondz. W projekcie w ramach wolontariatu brali udział również studenci. W efekcie wielu spotkań i wytężonej pracy uczestników nad scenariuszem, scenografią, podkładem muzycznym, choreografią i montażem powstał film krótkometrażowy ……. i przedstawienie teatralne „Oskar i pani Róża”. Młodzi ludzie byli pomysłodawcami filmu i przedstawienia, a także ich wykonawcami od początku do końca.

Wybór miejsca festiwalu był nieprzypadkowy. Zabratówka w ostatnim roku wzbogaciła się o odnowioną salę widowiskową i sprzęt nagłaśniający. To był jeden z powodów. Inny, to chęć pokazania tego, co dzieje się głównie w centrum naszej gminy, tym razem w innym miejscu niż Chmielnik. Ostatni powód, to nazwa Festiwalu Dwa Trzy Osiem Fest, którą możemy również zapisać Festiwal 238 Fest. Ta cyfra jest jednocześnie numerem autobusu komunikacji MKS jaki kursuje do Zabratówki. A więc metaforycznie można rzec, że młodzież przyjechała tu właśnie autobusem MKS 238, przywożąc swój entuzjazm, energię, zaangażowanie i pasje.

Festiwal w założeniu miał pokazać pasje młodych ludzi, ich zainteresowania i to jak spędzają swój wolny czas. Dlatego uczestnicy zaprezentowali to, co sami robią, ale też zaprosili rówieśników, którzy urozmaicili program. Był śpiew, taniec towarzyski, taniec ludowy, jump style, pokaz karate Kyokushin. Na finał został wyświetlony film, a po nim mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl teatralny.

W przygotowaniach do wystawienia tej sztuki młodym ludziom pomagał aktor teatru Maska w Rzeszowie, Kamil Dobrowolski. Jak mocno uczestnicy projektu zaangażowali się w przydzielone im w spektaklu role, mogli obiektywnie ocenić tylko widzowie. Jednak aplauz na stojąco jaki otrzymali aktorzy – amatorzy i wysoka temperatura dyskusji pospektaklowych, jakie toczyły się przy szwedzkim stole pokazują, że stopień wzruszenia widzów był ogromny, a to co działo się na amatorskiej scenie budziło podziw dla młodych ludzi.

Udział w projekcie Równać Szanse miał wspierać młodzież w zdobywaniu nowych umiejętności, nabywaniu kompetencji, uczeniu się odpowiedzialności i wytrwałości w dążeniu do celu. Pokazywanie siebie też jest ogromną sztuką, dla której festiwal był tylko tłem, bo tej sztuki w dzisiejszym świecie każdy człowiek musi się nauczyć. Praca w grupie, wspólny cel dają okazję do poznania siebie, do samodoskonalenia i odkrywania być może czegoś nowego, czego w pojedynkę nie jesteśmy w stanie u siebie zauważyć. Ponadto został osiągnięty jeden z celów jakie zakłada każdy z projektów nakierowanych na działanie. Projekt się skończył, echa festiwalowe wybrzmiały, ale młodzież nadal ma ochotę działać i zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Środowe popołudnia w bibliotece wciąż rozbrzmiewają młodzieńczym śmiechem i emanują energią. Grupa zyskała duże uznanie grantodawców podczas rutynowej kontroli działań projektowych. Dlatego zostaliśmy zaproszeni przez Fundację na Rzecz Edukacji i Rozwoju Środowiska Lokalnego Niedrzwicy Kościelnej „Dziupla” do Nałęczowa k. Lublina, aby poprzez zajęcia integracyjne z innymi młodymi ludźmi pokazać im na własnym przykładzie jak wielka moc tkwi w grupie. Na naszym lokalnym gruncie również został zauważony ich potencjał, w szczególności aktorski. Dlatego spektakl „Oskar i pani Róża” uświetni obchody 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 19 października na scenie Filharmonii w Rzeszowie. A już następnego dnia możliwość obejrzenia tej sztuki będą mieli wszyscy chętni w Domu Parafialnym w Chmielniku.
Wszystkich, którzy mają pomysł na realizację jakiegoś projektu, działania, marzenia zapraszamy na nasze spotkania do biblioteki w każdą środę. Zapał jaki płynie z grupy jest doskonałą motywacją, aby pokonywać przeszkody w dążeniu do obranego celu. Każdy z nas ma jakieś tylko sobie przypisane zalety, cechy, które połączone razem mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Pieniądze to już dzisiaj nie jest ten czynnik, który może ograniczać. Jedyne co może ograniczać w działaniach to nasza wyobraźnia. Dajmy się jej ponieść!

 

 

 

 

 

 

 

 

Irena Szczypek