Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2014

Co sÅ‚ychać w Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Wsi Wola RafaÅ‚owska „Nasza Wola” Wycieczka krajoznawcza OdrzykoÅ„ - PrzÄ…dki - StÄ™pina 


KorzystajÄ…c z piÄ™knej pogody 5 października 2014 r. zorganizowaliÅ›my dla mieszkaÅ„ców wycieczkÄ™. Zwiedzanie rozpoczÄ™liÅ›my od jednej z najstarszych Å›redniowiecznych warowni na Podkarpaciu – ruin zamku Kamieniec. Dzieje i losy zamczyska odzwierciedlajÄ… wzloty i upadki Rzeczypospolitej. Można tam obejrzeć historyczny mur graniczny bÄ™dÄ…cy powodem starego sporu miÄ™dzy dwoma rodami zamieszkujÄ…cymi zamek Kamieniec: rodzinÄ… Skotnickich i rodzinÄ… Firlejów. Historia, swary tych dwóch rodów staÅ‚a siÄ™ kanwÄ… najwybitniejszej komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Hrabia Aleksander Fredro byÅ‚ jednym z wÅ‚aÅ›cicieli zamku "Kamieniec" w XIX wieku.

 

Następny etap wycieczki to Rezerwat Przyrody Prządki, który tworzy zespół ostańców skalnych, skały te sięgają nawet ponad 20 m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba, Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne. Rezerwat położony jest w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i jest jego największą atrakcją turystyczną. Dzisiejsza powierzchnia chroniona wynosi 13,63 ha. Wyodrębniono 5 szlaków turystycznych. Spacer wśród monumentalnych, najpiękniejszych skał na Podkarpaciu był przyjemnością. Ruch na świeżym powietrzu zaostrzył apetyt więc wróciliśmy do Odrzykonia, gdzie na ognisku upiekliśmy kiełbaski.

Po krótkim odpoczynku pojechaliÅ›my do StÄ™piny, gdzie znajduje siÄ™ Tunel schronowy – naziemny schron kolejowy wchodzÄ…cy w skÅ‚ad kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny Å›wiatowej. Kompleks w StÄ™pinie zostaÅ‚ zbudowany w latach 1940–1941. W dniach 27–28 sierpnia 1941 roku na terenie kwatery doszÅ‚o do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim; w tunelu schronowym zatrzymaÅ‚ siÄ™ wówczas pociÄ…g sztabowy Hitlera.
W 1944 roku schrony w Stępinie były przez krótki okres użytkowane przez szpital polowy Armii Czerwonej. W późniejszym okresie przejęło je Ludowe Wojsko Polskie. Od 2000 roku schron został wykreślony z ewidencji wojskowej i przekazany gminie Frysztak. Obecnie tunel schronowy w Stępinie jest udostępniony do zwiedzania i pełni rolę atrakcji turystycznej.

Warsztaty florystyczne


Pod koniec października zaprosiliÅ›my mieszkaÅ„ców na warsztaty florystyczne „Zasady i sposób ukÅ‚adania kompozycji cmentarnych”, które poprowadziÅ‚ pan Kamil Furman z Albigowej. Panie zgÅ‚Ä™biaÅ‚y tajniki florystyki ukÅ‚adajÄ…c kompozycje. Można byÅ‚o je kupić.

Projekt „AKTA w DL” zakoÅ„czony

Stowarzyszenie realizowaÅ‚o projektu „AKTA w DL”- Aktywni, Kreatywni, Twórczy Amatorzy w Domu Ludowym, na który udaÅ‚o siÄ™ pozyskać dotacjÄ™ w wysokoÅ›ci 5500 zÅ‚ z Program Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowanego przez AkademiÄ™ Rozwoju Filantropii w Polsce oraz OÅ›rodek DziaÅ‚aj Lokalnie - FundacjÄ™ Generator Inspiracji.

Głównym celem projektu był tętniący życiem 80-cio letni Dom Ludowy oraz odkrywanie i rozwijanie zdolności, pasji i zainteresowań mieszkańców poprzez zwiększenie oferty i udział w proponowanych działaniach.

Projekt „AKTA w DL” – byÅ‚y to warsztaty, zajÄ™cia sportowe, plener malarski, spotkania, wystawy.

  • Plener malarski „WolaÅ„skie pejzaże”, poprowadziÅ‚ spoÅ‚ecznie (z grupÄ… osób uzdolnionych plastycznie w wieku 10 – 48 lat) absolwent ASP w Krakowie - pan Wojciech Witowski. PowstaÅ‚y piÄ™kne prace, które można obejrzeć w Izbie Tradycji w Woli RafaÅ‚owskiej. Z dotacji zostaÅ‚y zakupiono sztalugi, materiaÅ‚y malarskich: pÄ™dzle, farby, płótno. OdbÄ™dÄ… siÄ™ kolejne warsztaty – malowanie martwej natury.
  • Warsztaty modelarskie odbywaÅ‚y siÄ™ przez 8 tygodni z 6 osobowÄ… grupÄ… dzieci i mÅ‚odzieży. PrzeprowadziÅ‚ je spoÅ‚ecznie student budownictwa – Grzegorz Szajna. Zakupiono potrzebne materiaÅ‚y i narzÄ™dzia, a efektem jest makieta wiejskiej zagrody w Izbie Tradycji.
  • „Wirtualna podróż po Europie” byÅ‚o to spotkanie mieszkaÅ„ców z uczestnikami wypraw busem, miÅ‚oÅ›nikami podróży, którzy każde wakacje spÄ™dzajÄ… zwiedzajÄ…c EuropÄ™. Jednym z nich z jest mieszkaniec naszej wsi - student lotnictwa, Maciej Piotrowski.
  • „MUZA” Muzyczne Ugrupowanie ZakrÄ™conych Amatorów byÅ‚o to warsztaty wokalne od lipca do listopada, w których uczestniczyÅ‚a 20 osobowa grupa, w wieku 6 – 34 lat.

W lipcu i sierpniu spoÅ‚ecznie prowadziÅ‚a je pani Agnieszka KoÅ‚odziej – pracownik Biblioteki Publicznej w Woli RafaÅ‚owskiej. PrzygotowaÅ‚a z dziećmi i mÅ‚odzieżą piÄ™kne wieÅ„ce dożynkowe oraz oprawÄ™ muzycznÄ… wiejskich dożynek. Od sierpnia warsztaty odpÅ‚atnie prowadziÅ‚a pani Justyna Szela-Adamska. Efekt zaprezentowany zostaÅ‚ podczas podsumowania 11 listopada. Z dotacji zakupiony zostaÅ‚ wzmacniacz oraz mikrofony bezprzewodowe, których Stowarzyszenie nie posiadaÅ‚o.

  • Adaptacja pomieszczeÅ„ na siÅ‚owniÄ™. Pomieszczenia piwnicy Domu Ludowego zostaÅ‚y odnowione, pomalowane, zakupione zostaÅ‚y wykÅ‚adziny i wyglÄ…da o niebo lepiej. AdaptacjÄ™ wykonaÅ‚a spoÅ‚ecznie mÅ‚odzież z panem soÅ‚tysem Janem Kasiakiem oraz pracownicy oddelegowani przez UrzÄ…d Gminy.

 
Siłownia przed remontem

 
po remoncie

  • Wystawa „Odkrywamy pasje i talenty mieszkaÅ„ców” ukazujÄ…ca dorobek artystyczny mieszkaÅ„ców i efekty warsztatów oraz tablice „25 lat wolnej Polski” przypominajÄ…ca Obrady OkrÄ…gÅ‚ego StoÅ‚u, które byÅ‚y jednym z najważniejszych wydarzeÅ„ w najnowszej historii Polski i „80 lat Domu Ludowego” prezentujÄ…ca stare zdjÄ™cia i dokumenty.


 Wystawa prac mieszkaÅ„ców


 Makieta wykonana podczas
warsztatów modelarskich

  • Tradycyjnie 11 listopada rozpalono obok Domu Ludowego Ognisko Patriotyzmu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wolontariuszom i uczestnikom projektu za zaangażowanie oraz UG w Chmielniku za regranting, dzięki któremu możemy pozyskiwać środki na nasze działania w ramach Programu Działaj Lokalnie.

Stowarzyszenia „Nasza Wola” z dotacji UrzÄ™du Gminy w Chmielniku na realizacjÄ™ zadania „Rozwój form pracy z dziećmi i mÅ‚odzieżą z terenu Gminy Chmielnik” sfinansowaÅ‚o:

Teatr ART-RE dla dzieci


1.XII.2014 r. dzieci w Woli RafaÅ‚owskiej odwiedziÅ‚ teatr z Krakowa „ART-RE” ze spektaklem „Królewna Åšnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci Å›wietnie siÄ™ bawiÅ‚y, a na zakoÅ„czenie otrzymaÅ‚y od Stowarzyszenia drobny mikoÅ‚ajkowy upominek. Spektakl obejrzaÅ‚o 60 osób (dzieci i dorosÅ‚ych).

Warsztaty artystyczne – ozdoby choinkowe

11.12. 2014 r. zorganizowaliśmy warsztaty artystyczne, na których panie ze Stowarzyszeni (społecznie) uczyły jak ze wstążki i bombki zrobić pięknego aniołka. Praca sprawiła wszystkim sporo radości.

Wyrazy podziwu i uznania dla pomysłodawców i realizatorów projektu Musical Podwórko. Brawo, brawo, brawo!!!!

Mamy utalentowaną, ambitną i pracowitą młodzież, która przygotowała wspaniały spektakl. Są rewelacyjni, grali wspaniale i profesjonalnie. Cieszymy się bardzo, że pięcioro z nich to mieszkańcy Woli Rafałowskiej. Jesteśmy z nich dumni.


Danuta Szajna