Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2015

Zgodnie z harmonogramem w dniach 18 i 19 maja br. odbÄ™dzie siÄ™ zbiórka zużytych opon oraz elektroÅ›mieci 


Zużyte opony są jednym z tych rodzajów odpadów, który w bardzo znaczący sposób obciążają środowisko naturalne. Trwałość, która stanowi ich największą zaletę w czasie użytkowania, jest jednocześnie przyczyną trudności w zagospodarowaniu opon po zakończeniu ich eksploatacji. Opony, jako odpad, charakteryzują się wyjątkowo długim okresem biodegradacji wynoszącym ok. 100 lat. Z tego właśnie powodu, zgodnie z ustawą o odpadach, opon nie można zwyczajnie wyrzucać do pojemników na śmieci.

Zużyta opona to cenny surowiec! Zużyte opony można poddać dwóm rodzajom odzysku – recyklingowi materiaÅ‚owemu i odzyskowi energetycznemu.

Obowiązkiem kierowcy zmieniającego opony jest ich przekazanie w sposób zgodny z przepisami a za niedopełnienie tego obowiązku można zostać ukaranym mandatem karnym.

Elektrośmieci lub elektroodpady to tzw. ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny). Zaliczamy tu każde niedziałające urządzenie elektryczne i elektroniczne, czyli takie które było podłączone do gniazdka lub posiadało baterie. Takim ZSEE jest więc stary telefon w szufladzie, popsuta pralka lub lodówka, czy przestarzały i nieużywany już laptop. To także zabawki, gadżety oraz zużyte świetlówki.

Zużytego sprzÄ™tu nie powinniÅ›my trzymać w domu, na strychu, lub piwnicy. Marnujemy w ten sposób cenne surowce. Nie wolno też wyrzucać ich na Å›mietnik – jest to niebezpieczne dla Å›rodowiska i grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 zÅ‚otych. O zakazie wyrzucania elektroÅ›mieci do Å›mietnika informuje znak przekreÅ›lonego kontenera, umieszczony na urzÄ…dzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Prosimy o wystawienie odpadów (zgodnie z harmonogramem) w dniu zbiórki do godziny 7:00 przy trasie przejazdu samochodu odbierającego odpady komunalne. Zużyty sprzęt powinien być kompletny, a zużyte opony czyste.

Ponieważ w tych dniach odbÄ™dzie siÄ™ również zbiórka odpadów komunalnych (frakcja „mokra”, „sucha” i szkÅ‚o) zabrania siÄ™ mieszania tych odpadów oraz pozostawiania w innych miejscach niż trasa przejazdu.

WYKAZ ODPADÓW, KTÓRE BĘDĄ ZBIERANE W TRAKCIE ZBIÓRKI :

  1. Sprzęt AGD wielkogabarytowy (chłodziarki, zamrażarki, lodówki, pralki itp.);
  2. Sprzęt AGD małogabarytowy (odkurzacze, żelazka, tostery, zegary, itp.);
  3. Sprzęt komputerowy (komputery, drukarki, ksera, laptopy, myszy, klawiatury);
  4. Sprzęt RTV narzędzia (monitory, telewizory, radia, telefony, zabawki elektroniczne);
  5. Elektronarzędzia (wiertarki, piły itp.).
    (szczegółowy wykaz sprzętu zamieszczono na stronie internetowej urzędu gminy www.chmielnik.pl w zakładce aktualności).

Przypominamy, że zgodnie z art. 42 ust. 1 i art. 42a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180 poz. 1495 z późniejszymi zmianami)

  • sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy sÄ… obowiÄ…zani przy sprzedaży sprzÄ™tu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpÅ‚atnego przyjÄ™cia zużytego sprzÄ™tu w iloÅ›ci nie wiÄ™kszej niż sprzedawany nowy sprzÄ™t, jeżeli zużyty sprzÄ™t jest tego samego rodzaju;
  • prowadzÄ…cy punkt serwisowy jest obowiÄ…zany, w przypadku gdy naprawa przyjÄ™tego do punktu serwisowego sprzÄ™tu jest niemożliwa ze wzglÄ™dów technicznych lub wÅ‚aÅ›ciciel sprzÄ™tu uzna, że naprawa sprzÄ™tu jest dla niego nieopÅ‚acalna, do nieodpÅ‚atnego przyjÄ™cia zużytego sprzÄ™tu.

Serwisant może jednak odmówić przyjęcia elektrośmieci, gdy klient przyniesie sprzęt z zamiarem pozbycia się go a nie naprawy, oraz gdy stare urządzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników serwisu.


Lidia UrbaÅ›