Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2015

Zespół Interdyscyplinarny 


Zgodnie z art. 9d ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. 2005 r. nr 180 poz. 1493 z późn. zmian.), w każdym przypadku, w którym zaistnieje podejrzenie stosowania przemocy
w rodzinie przedstawiciele:

  • jednostek organizacyjnych pomocy spoÅ‚ecznej,
  • gminnych komisji rozwiÄ…zywania problemów alkoholowych,
  • Policji,
  • oÅ›wiaty,
  • ochrony zdrowia,

zobowiÄ…zani sÄ… do wszczÄ™cia Procedury „Niebieska Karta”.

Procedura „Niebieska Karta” obejmuje ogół czynnoÅ›ci podejmowanych i realizowanych w zwiÄ…zku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Podjęcie odpowiednich działań nie wymaga zgody osoby, która jest dotknięta przemocą w rodzinie.

Do wszczęcia procedury wystarczy podejrzenie, że ktoś jest dotknięty przemocą w rodzinie.

Dokumentem wszczynajÄ…cym procedurÄ™ i stwierdzajÄ…cym podejrzenie wystÄ™powania przemocy w rodzinie jest formularz „Niebieska Karta – A”, która jest wypeÅ‚niana: niezwÅ‚ocznie w obecnoÅ›ci osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotkniÄ™ta przemocÄ… w rodzinie, jeÅ›li stan zdrowia lub sytuacja zagrożenia to uniemożliwia to niezwÅ‚ocznie, gdy bÄ™dzie taka możliwość, jeÅ›li nie ma możliwoÅ›ci rozmowy z tÄ… osobÄ… (np. nie zgadza siÄ™) również wszczyna siÄ™ procedurÄ™ „Niebieska Karta”.

JednoczeÅ›nie z wypeÅ‚nieniem formularza ‘Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotkniÄ™ta przemocÄ… w rodzinie przekazuje siÄ™ formularz „Niebieska Karta – B”, podejmuje siÄ™ dziaÅ‚ania interwencyjne we współpracy z pozostaÅ‚ymi sÅ‚użbami, zawiadamia siÄ™ organy Å›cigania o możliwoÅ›ci popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa. Formularz „Niebieska Karta – A” niezwÅ‚ocznie (nie później niż w ciÄ…gu 7 dni) przekazuje siÄ™ przewodniczÄ…cemu ZespoÅ‚u Interdyscyplinarnego.

Formularze „Niebieska Karta – C” i „Niebieska Karta D” sÄ… wypeÅ‚niane przez czÅ‚onków ZespoÅ‚u Interdyscyplinarnego bÄ…dź grupy roboczej.

Do pracy z konkretną rodziną powoływane są grupy robocze, w skład których wchodzą osoby bezpośrednio pracujące z rodziną lub znające jej sytuację. Skład grup roboczych może zmieniać się w zależności od bieżącej sytuacji rodziny, potrzeb i działań. Grupy robocze pracują nie tylko z osobami doświadczającymi przemocy, ale i także z tymi, które podejrzane są o jej stosowanie.

Zakończenie procedury następuje jeśli przemoc ustała oraz został zrealizowany indywidualny plan pomocy lub w przypadku rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w twoim otoczeniu, słyszysz awantury rodzinne, widzisz, że ktoś ma ślady pobicia, obserwujesz niedostateczną troskę o starsze osoby, niepełnosprawne, dzieci - nie bądź obojętny - okaż solidarność - powiadom służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy:

  • Gminny OÅ›rodek Pomocy SpoÅ‚ecznej w Chmielniku tel. 17-22 96 603
  • Komisariat Policji w Tyczynie tel. 17-23-02-997
  • Niebieska Linia tel. 801-120-002
  • Telefon alarmowy o charakterze informacyjno-koordynacyjnym (caÅ‚odobowy) tel. 987
  • DzieciÄ™cy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel. 800-121-212
  • Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i MÅ‚odzieży Fundacji „Dzieci Niczyje” tel. 116-111
  • OÅ›rodek Interwencji Kryzysowej w Górnie tel. 17-72 28 835

Elżbieta Korbecka