Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2015

Każdemu sercu bliska – ochrona środowiska! 


Kończy się kolejny rok szkolny, jak zwykle, bardzo pracowity i bogaty w ,,prowadzenie” różnych przedsięwzięć. W Zespole Szkół w Chmielniku było realizowanych wiele projektów. Jednym z nich – o działaniu proekologicznym – stanowił udział w projekcie ,,Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Jego realizatorem jest Podkarpackie Centrum Edukacji Ekologicznej Stowarzyszenia "EKOSKOP". Włączyliśmy się w te działania, aby uświadomić naszym uczniom, jak wiele od nich zależy. Jak ważne, dla naszego zdrowia, jest mądre proekologiczne działanie – począwszy od najbliższego środowiska. Chcemy, aby nasi wychowankowie znali wartość i potrzebę zachowania bioróżnorodności. Zgodnie z założeniami projektu, każda z 20 szkół zakwalifikowanych do projektu, bierze udział w kampanii „Łąki św. Franciszka”. W pobliżu szkoły lub innym udostępnionym miejscu mają powstać miododajne, kwietne łąki, obok nich ulokowane będą hoteliki dla owadów i budki noclegowo-lęgowe dla nietoperzy. Do tych zadań podeszliśmy bardzo poważnie i są już tego efekty.

W ramach działań projektowych 31 marca 2015 r. w naszej szkole odbyły się ,,Warsztaty BioRóżnorodności”, prowadzone przez trenerów ze Centrum Edukacji Ekologicznej. Na zajęciach, o charakterze praktycznym, uczniowie zdobyli wiedzę nt. bioróżnorodności oraz otrzymali specjalne Paszporty, w których będą zdobywać pieczątki – potwierdzenie udziału w różnych ekologicznych przedsięwzięciach. Ciekawym doświadczeniem było też spotkanie z trenerami z różnych krajów europejskich.

Inną formą realizacji projektu była akcja ph. ,,Łąki św. Franciszka”. W ramach tych działań wzięliśmy udział w kampanii siania kwietnych łąk dla motyli, pszczół i trzmieli. Wprawdzie nasza kwietna łąka została mocno dotknięta plagą żarłocznych ślimaków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka ,,nowa łączka” pojawiła się w pobliżu szkoły. Pozyskaliśmy już nasiona, został wytyczony teren i w oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę przygotowujemy się do realizacji tego przedsięwzięcia. W ramach ,,Łąki św. Franciszka” budowaliśmy także ,,hotele dla owadów” i noclegownie dla nietoperzy z dostarczonych kompletnych zestawów do samodzielnego montażu. Nie zakończyło się na tym, gdyż nasi uczniowie rozwinęli wodze wyobraźni i zbudowali hoteliki dla owadów według swoich projektów, są to nie hotele, ale prawdziwe rezydencje. Efekty pracy naszych uczniów można podziwiać w ogrodzie obok szkoły.

Dzięki Panom Strażakom z OSP Chmielnik budki noclegowo-lęgowe dla nietoperzy zostały powieszone nad rzeką obok stadionu i mogą służyć ,,latającym mieszkańcom”. Bardzo dziękujemy za pomoc. Także teren wokół szkoły wzbogacił się o miododajne byliny i krzewy.

W dniach 2 – 3 czerwca w Magurskim Parku Narodowym odbyły się warsztaty szkoleniowe projektu, w których wziął udział przedstawiciel naszego Grona Pedagogicznego. Dwa forsowne w ćwiczenia i praktyczne wykłady dni zakończyły się podsumowaniem w pigułce, jaką dostarczyło zwiedzenie stałych ekspozycji w Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

16 czerwca uczniowie klasy IV i i V wzięli dział w wyprawie ph. ,,Paszport dla Ekolandii”. Wyprawa jest kilkugodzinnym wyjazdem w plener, pod przewodnictwem trenera-ekologa projektu. Pozwala odnaleźć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych i poznać piękno lokalnych rezerwatów przyrody. W trakcie wyprawy uczestnicy przechodzą trasę pieszą, poznają przyrodę wszystkimi zmysłami, wykonując ciekawe gry i zabawy edukacyjne. Dokumentacja wyjazdu została przygotowana przez szkołę, natomiast za organizację programu odpowiadało stowarzyszenie ,,Ekoskop”. Koszt wyjazdu wiązał się jedynie za zakupem kiełbasek na ognisko. Celem naszej wyprawy był Rezerwat Przyrody ,,Mójka” koło Błażowej, w nadleśnictwie Kąkolówka. Wyjechaliśmy o 8.00. Na początku udaliśmy się w 3 - godzinny spacer ,,szlakiem bobra”. To niezwykle ciekawa trasa, na której znajduje się wiele tablic informacyjnych o bogactwie flory i fauny tego terenu. Do najcenniejszych elementów przyrody rezerwatu należą ekosystemy leśne tworzone przez lasy jodłowo – bukowe. Na uwagę zasługuje też bogactwo florystyczne. Podczas spaceru mogliśmy podziwiać okazy cebulicy, widłaka, zimowita i czosnku niedźwiedziego. Interesująca jest także fauna tego ekoobiektu. Nie spotkaliśmy wprawdzie dużo przedstawicieli, ale pani trener opowiadała nam o bobrach europejskich, dzięciole trójpalczastym, salamandrze plamistej czy bocianie czarnym. Po wyczerpującym marszu (było bardzo mokro po obfitych opadach deszczu) wyszliśmy na główną drogę i udaliśmy się na polanę, gdzie rozpoczęła się bardzo przyjemna część wyprawy – ognisko. Wspólnymi siłami nazbieraliśmy opał i rozpaliliśmy ogień. Podczas konsumpcji pysznych kiełbasek pani ze stowarzyszenia podpisywała nam Paszporty Ekolandii. Następnie przyszedł czas na ekologiczne gry i zabawy. Na leśnej polanie bawiliśmy w rozpoznawanie terenu z zamkniętymi oczami i wykonywanie ekologicznych kartek z wyprawy. Następnie trwała ,,walka” w dwa ognie. Do szkoły wróciliśmy ok. 14.00. Ten dzień był niezwykle udany. Mogliśmy aktywnie, w pożyteczny sposób spędzić czas wolny na świeżym powietrzu. Wszyscy zgodnie przyznali, że warto taką wyprawę powtórzyć podczas wakacyjnych wypraw z rodziną.

I ostatnia realizacja działań projektu w tym roku szkolnym – udział w warsztatach z wykorzystaniem Podkarpackiego ,,EkoMobilu o wdzięcznej nazwie "BORÓŻNORODEK". Dla szkoły podstawowej miały one miejsce 18 czerwca, a dla gimnazjum 22 czerwca. Na teren stadionu w Chmielniku wjechało ekologiczne ,,laboratorium” do prowadzenia działań terenowych. Zakup i wyposażenie samochodu – to bardzo innowacyjna metoda edukacji ekologicznej – terenowych warsztatów bioróżnorodności. Bus był wyposażony w niezbędny sprzęt badawczy, np. stoliki, mikroskopy, lornetki, kamerę powiększającą, zestaw do badań środowiskowych, przyrząd do pobierania próbek glebowych, miski do połowów, siatki, podbieraki, szkło laboratoryjne, wodery, saperki. Dzięki temu mogliśmy zbadać skład wody naszej miejscowej rzeki Chmielniczanka, którą sami nabraliśmy. W podsumowaniu projektu w tym roku szkolnym brał udział Pan Krzysztof Grad – Wójt Gminy Chmielnik, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie terenu do prowadzenia warsztatów.

Sądzimy, że opisane wyżej działania przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej naszych wychowanków. Pozwoliły im zrozumieć, że ekosystem jest dynamiczną całością, której skład, struktura i funkcje różnych elementów podlegają procesowi ciągłych zmian. Dzięki temu bioróżnorodność ma zapewnione właściwe funkcjonowanie. Aby ten proces był trwały, rolą naszą – jako człowieka – jest mądre, ekologiczne funkcjonowanie w środowisku. Projekt jeszcze trwa, więc na pewno będą jeszcze okazje do kolejnych interesujących i pożytecznych działań. A przed nami – wakacje. Czas zasłużonego wypoczynku i możliwość obcowania z piękną naturą. Zatem, korzystajmy z dobrodziejstw naturalnego środowiska, obserwując jej bogatą i niezwykle piękną bioróżnorodność.

Alicja Leśniak, Alicja Bukała
Zespól Szkół w Chmielniku