Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2015

Informacja 


CzÅ‚owiek – najlepsza inwestycja

 

Informacja


Gminny OÅ›rodek Pomocy SpoÅ‚ecznej w Chmielniku zakoÅ„czyÅ‚ realizacjÄ™ projektu systemowego pn: „Czas na aktywność w Gminie Chmielnik”, który trwaÅ‚ od 01.04.2009 roku – do 30.06.2015 roku. Projekt ten byÅ‚ współfinansowany przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu SpoÅ‚ecznego w ramach Programu Operacyjnego KapitaÅ‚ Ludzki Priorytet VII – Promocja Aktywizacji SpoÅ‚ecznej, DziaÅ‚anie 7.1- Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, PoddziaÅ‚anie 7.1.1- Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez oÅ›rodki pomocy spoÅ‚ecznej.

Celem głównym projektu było:

Aktywna integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zastosowanie w ramach projektu instrumentów aktywnej integracji wobec 56 Uczestników Projektu z terenu Gminy Chmielnik.

Projekt skierowany był do osób w wieku aktywności zawodowej, pozostających bez zatrudnienia lub zatrudnionych - w tym rolników i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w oparciu o przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Osoby spełniające w/w warunki i zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie zostały objęte wsparciem finansowym oraz 3 instrumentami aktywnej integracji: aktywizacją społeczną, zawodową i edukacyjną.

W ramach aktywizacji społecznej odbyło się szkolenie - Trening kompetencji i umiejętności społecznej, którego celem było zapoczątkowanie procesów zmiany stylu życia uczestników projektu i ich funkcjonowania w społeczności lokalnej. Trening dostarczył uczestnikom wiedzy w zakresie: komunikacji interpersonalnej, asertywności, powstawania konfliktów i sposobów ich rozwiązywania, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu osobistym i pracy.

Poszerzenie i utrwalenie wiadomoÅ›ci zdobytych w ramach „Treningu kompetencji i umiejÄ™tnoÅ›ci spoÅ‚ecznych” kontynuowano w ramach szkolenia pn.: „Grupa wsparcia”.

W ramach aktywizacji zawodowej odbyły się indywidualne konsultacje doradcy zawodowego z uczestnikami Projektu, które miały na celu zbadanie preferencji zawodowych Uczestników Projektu i wypracowane zostały ścieżki dla każdej z osób pod kątem szkoleń zawodowych.

Drugim instrumentem aktywizacji zawodowej były staże zawodowe zorganizowane na stanowisku sprzedawca oraz pracownik administracyjno-biurowy i sekretarka. Staże zorganizowane zostały dla 4 osób po 2 osoby w latach 2013 i 2014.

Natomiast w ramach aktywizacji edukacyjnej, w celu podniesienia lub zdobycia nowych kompetencji i umiejętności, uczestnicy projektu ukończyli kursy zawodowe w obszarze:

  • profesjonalny sprzedawca z obsÅ‚ugÄ… kasy fiskalnej,
  • profesjonalna obsÅ‚uga sekretariatu,
  • podstawy ksiÄ™gowoÅ›ci,
  • pracownik administracyjno biurowy,
  • opiekun osób starszych i niepeÅ‚nosprawnych,
  • operator wózka widÅ‚owego,
  • podstawy wizażu i stylizacji,
  • maÅ‚a gastronomia z obsÅ‚ugÄ… kasy fiskalnej,
  • ABC przedsiÄ™biorczoÅ›ci- jak zaÅ‚ożyć wÅ‚asnÄ… firmÄ™,
  • kucharz, kelner z obsÅ‚ugÄ… kasy fiskalnej,
  • florystyka/bukieciarstwo.

Ogółem w projekcie uczestniczyło 56 osób w tym 53 kobiety i 3 mężczyzn.

Udział w projekcie dał uczestnikom dużo zadowolenia między innymi z: podniesienia własnej samooceny, pewności siebie i co najważniejsze zdobytych nowych lub poszerzenie posiadanych umiejętności. Wymienione argumenty świadczą o wysokiej wartości realizowanego projektu i przemawiają za słusznością i koniecznością realizowania tego typu projektów. Podejmowane działania w ramach projektu otworzyły przed uczestnikami nowe możliwości na rynku pracy, podniosły standard ich życia. Środki finansowe skierowane były głównie na bezpośrednią pomoc dla osób biorących udział w projekcie. Dzięki realizacji projektu wsparcie naszych klientów odbywało się kompleksowo tj. w formie wsparcia finansowego, pracy socjalnej i aktywnej integracji poprzez zastosowanie instrumentów aktywizacji społecznej, zawodowej i edukacyjnej. Zwiększyło to albo zwiększy szansę w przyszłości - na powrót Uczestników na rynek pracy. (26 osób uczestniczących w projekcie na przełomie lat 2009-2015 - pozostawało w zatrudnieniu lub odbywało staż, z tego 16 osób pracuje do nadal).

Nadmienić należy, że wartoÅ›ciÄ… dodanÄ… tego projektu jest zdobycie przez pracowników OÅ›rodka zaangażowanych w realizacjÄ™ projektu – nowych doÅ›wiadczeÅ„ na tej pÅ‚aszczyźnie. Realizacja projektu przyczyniÅ‚a siÄ™ również do wzrostu pozytywnego wizerunku OÅ›rodka w opinii spoÅ‚ecznej.

W dniu 16.06.2015 roku odbyło się seminarium podsumowujące realizację projektu, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, uczestniczki projektu oraz zespół projektowy.

Zespół Projektowy