Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2015

Na 10-lecie ÅšwiÄ™ta Gminy Chmielnik 


 

Za oknem już jesień, ale warto jeszcze przywołać tegoroczne piękne lato, które obficie darzyło nas słońcem, ale też lokalnymi wydarzeniami. Jednym z nich było Święto Gminy Chmielnik. W tym roku przypadł mały jubileusz tego wydarzenia, bowiem zostało ono zainaugurowane przez Wójta Gminy Chmielnik 10 lat temu. Dlatego rozpoczęliśmy jego obchody mocnym brzmieniem, brzmieniem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Albigowej, w której można było usłyszeć również naszych rodzimych muzyków. Zgodnie z charakterem imprez plenerowych to co oferował program było podzielone na część artystyczną i to wszystko co działo się około sceny, a więc różnego typu atrakcje zlokalizowane w wielu punktach chmielnickiego stadionu. Wśród występujących byli przedstawiciele wszystkich pokoleń. Zaczęli najmłodsi z trzech oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku. Koniczynki, Żabki i Delfinki debiutowały na lokalnej scenie śpiewając i tańcząc. Uczniowie szkoły muzycznej Pro Musica zaprezentowali się podczas występów wokalnych i instrumentalnych, a sekcja taneczna w widowiskowych pokazach. Taniec nowoczesny w choreografii Magdaleny Widłak można było obejrzeć w wykonaniu dzieci z grupy najmłodszej i młodzieży. Na scenie nie mogło zabraknąć oczywiście tańca ludowego, który zgromadzeni mogli obejrzeć w wykonaniu ZPiT Chmielnickie Kłosy. Zespół śpiewaczo-obrzędowy Brzozoki z Brzózy Królewskiej podczas gościnnego występu zaprezentował swój dorobek wokalny i aktorski. Ludowe utworu wykonały przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy zrzeszone w zespołach śpiewaczych Górzanie z Chmielnika i Pogórzanki z Zabratówki.


To była oferta dla widza i słuchacza, natomiast dla złaknionych edukacji, dużej dawki adrenaliny i rozrywki Grupa Diamond Team przygotowała trampoliny, ściankę wspinaczkową, chodzenie po taśmie zwane slackline, pokazy trickingu, animacje dla dzieci, malowanie twarzy i inne energetyczne rozrywki. Ten nadmiar energii najmłodsi mogli również spożytkować na zjeżdżalniach firmy Festynowo. Jak ratować ludzkie życie można było się dowiedzieć podczas pokazów pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych. Natomiast Stowarzyszenie Dolina Strugu na swoim stoisku prezentowało lokalne produkty i informowało o działaniach jakie prowadzi dla dobra mieszkańców czterech sąsiednich gmin. Swoje stoisko miał również Bank Spółdzielczy w Chmielniku. Smakiem czekolady można było delektować się dzięki Galicyjskim Słodkościom, a bardziej rozbudowane menu oferowała firma Dymarka.

Wydarzeniem towarzyszÄ…cym tegorocznemu ÅšwiÄ™tu Gminy Chmielnik byÅ‚ I Jarmark Chmielnicki. ZostaÅ‚ on zainaugurowany przez mÅ‚odzież ze Strefy Kultury MÅ‚odzieżowej dziaÅ‚ajÄ…cej przy bibliotece, która realizowaÅ‚a projekt w ramach programu Równać Szanse pt. „Etno portret, czyli oblicza lokalnych talentów”. Celem tego projektu byÅ‚o dotarcie do osób mieszkajÄ…cych na terenie gminy, które majÄ… ciekawe pasje i realizujÄ… je. MÅ‚odzi ludzie przeprowadzili z twórcami wywiady, które zostaÅ‚y zamieszczone w opracowanej na ich temat publikacji. Natomiast celem jarmarku byÅ‚o pokazanie szerszej publicznoÅ›ci tychże osób i „owoców” ich pracy, ale również stworzenie przestrzeni czy też mody na prezentowanie z dumÄ… swojego hobby w miejscu zamieszkania. Letnie gorÄ…ce popoÅ‚udnie zakoÅ„czyÅ‚a trwajÄ…ca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna, którÄ… muzycznie oprawiÅ‚ zespół Live z Borku Starego.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego lokalnego wydarzenia ofiarując swoją pomoc i czas. Dziękujemy również licznemu gronu odbiorców tych działań jakie zgromadziło tegoroczne Święto Gminy Chmielnik.


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku