Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2016

"Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia" w Zespole Szkół w Chmielniku 


Od kilku lat nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Chmielniku współpracują z rzeszowskim stowarzyszeniem ,,Ekoskop”. Realizujemy bowiem wspólnie kampanie mające na celu podwyższenie naszej świadomości ekologicznej i pokazanie piękna polskiej przyrody.

Od września 2014 roku bierzemy udział w projekcie ,,Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. A czymże jest tytułowa ,,bioróżnorodność”? To nic innego jak zróżnicowanie życia na Ziemi, czyli różnorodność form i gatunków żywych, które są powiązane ze sobą skomplikowanymi zależnościami odżywiania się, rozmnażania czy też zachowań. Częścią tej ekologicznej układanki jest także człowiek, który czasem niszczy inne gatunki, degradując przy tym samego siebie – często z powodu zwykłej nieświadomości. Aby temu zapobiec i wyposażyć uczniów w pewien zasób wiedzy, wspólnie ze stowarzyszeniem ,,Ekoskop” z Rzeszowa walczymy o odbudowanie bioróżnorodności w naszej najbliższej okolicy. Działania projektowe, w dużej mierze, realizowane są w oparciu o bazę Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie. Nasi uczniowie brali udział w warsztatach i ćwiczeniach terenowych, np. badaniu stanu czystości naszej miejscowej rzeki, ekologicznych wyprawach do rezerwatów pt. „Paszport do Ekolandii”, kampanii siania „Łąki św. Franciszka” dla owadów, spektaklach „Teatrzyku bioróżnorodności”, budowie hotelików dla pszczół i trzmieli oraz noclegowni dla nietoperzy. Aktywnie uczestniczyli także w konkursie „12 Twarzy Natury”, którego końcowym etapem był kalendarz z pracami uczniów - laureatów. Już sam udział w zmaganiach konkursowych dawał wiele satysfakcji. Innym efektem projektu jest pamiątkowa tablica, która znalazła stałe miejsce
w naszej szkole.


Nauczyciele - koordynatorzy projektu, wzbogacali swoją wiedzę oraz doskonalili praktyczne umiejętności, biorąc udział w szkoleniach warsztatowych. Z możliwości takiej skorzystały dwie panie z naszej szkoły. Przemierzone trasy, obserwacje przyrody pod okiem fachowców i wspaniała atmosfera na długo pozostaną w pamięci uczestników.


Wprawdzie projekt już dobiega końca (kwiecień 2016 roku), ale to jeszcze nie zakończenie naszych ekologicznych działań. Chcemy bowiem, aby nasi wychowankowie wyrośli na świadomych mieszkańców planety Ziemia, w której ważne są wszystkie formy życia.

Pragniemy podzielić się swoimi wrażeniami po ostatnich warsztatach, w czasie których uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi entomolodzy.

26 stycznia odbyły się bowiem kolejne zajęcia z liderami "Ekoskopu". Tym razem motywem przewodnim były owady. Tego dnia, na około dwie godziny, uczniowie kilku klas naszej szkoły (I, II i III etapu edukacyjnego) stali się entomologami. Pod tą mądrą nazwą kryje się określenie badacza owadów. Na początku wolontariusze zaprezentowali uczestnikom zajęć przykładowe owady – żywe oraz spreparowane za pomocą specjalistycznych przyrządów. Omówili ich wygląd, dokładną budowę, charakterystyczne cechy i funkcję pełnioną w przyrodzie. Następnie uczniowie otrzymali karty pracy do wykonania. Mieli za zadanie narysować oraz opisać wybrane owady, np. trzmiele, pszczoły, koniki polne, modliszki, ważki, chrząszcze... Najciekawszym fragmentem warsztatów był jednak moment, w którym wychowankowie otrzymali do swojej dyspozycji mikroskopy stereoskopowe. Dzięki temu sprzętowi mogli dokładnie obserwować elementy budowy anatomicznej poszczególnych owadów. Uczniowie mieli do swojej dyspozycji różne gatunki owadów, które następnie za pomocą mikroskopu oraz atlasów należało zidentyfikować oraz oznaczyć. Zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne, a zadania z pozoru łatwe, stały się nie lada wyzwaniem. W pracy entomologa ważna jest bowiem cierpliwość, dokładność i wrażliwość na drobne szczegóły.

Zbliża się wiosna. Czas, w którym będziemy mieli bliski kontakt z przyrodą. Pamiętajmy o pożytecznej funkcji każdego organizmu w naszym biosystemie. Uczmy młodsze pokolenia szacunku do wszystkich form życia.


Alicja Bukała, Alicja Leśniak - Zespół Szkół w Chmielniku