Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2017

Kampania czytelnicza w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku 


"Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".

Marcus Tullius Cicero

Kampania czytelnicza w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku


Statystyki czytelnicze biją na alarm, że odnotowuje się w Polsce spadek czytelnictwa, że dzieci i młodzież, w wolnym czasie, coraz rzadziej sięgają po książkę, dotyczy to również dorosłych Polaków. Wierzyć, czy nie wierzyć statystykom, wybór należy do nas. Lepiej jest rozglądnąć się wokół siebie - przeprowadzić dyskretne badanie we własnym środowisku, aby się przekonać, że pod tym względem jest jeszcze wiele do poprawienia. Każde więc działanie, w kierunku poprawy czytelnictwa, okazuje się niezbędne.

Jednym z takich kroków jest „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, uchwalony przez RadÄ™ Ministrów 6 października 2015 r., na lata 2016-2020. Należy docenić, iż główny cel tego programu, jakim jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce, realizowany jest poprzez finansowe wsparcie rozwoju bibliotek szkolnych i publicznych, wzmocnienie potencjaÅ‚u i roli bibliotek, a także rozwój zainteresowaÅ„ i aktywnoÅ›ci czytelniczej uczniów, poprzez wspieranie organów prowadzÄ…cych szkoÅ‚y w inicjatywach promujÄ…cych czytelnictwo.

Szkoły chyba od zawsze realizowały ten ważny cel podczas zajęć lekcyjnych, akcji i konkursów. Biblioteki starały się, w miarę możliwości, dostosować księgozbiór do potrzeb czytelników. Narodowy Program wspiera nas obecnie w tych działaniach, pozwalających na rozwijanie zamiłowań i kompetencji czytelniczych naszych wychowanków.

W zwiÄ…zku z tym, w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku, w tym roku szkolnym, miaÅ‚o miejsce już wiele imprez szkolnych i bibliotecznych, promujÄ…cych czytelnictwo wÅ›ród uczniów. Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej W poszczególnych klasach, w szkolnej Å›wietlicy, oddziaÅ‚ach przedszkolnych systematycznie odbywa siÄ™ akcja gÅ‚oÅ›nego czytania bajek, w ramach kampanii „CaÅ‚a Polska czyta….”. W klasach I-III miaÅ‚y miejsca konkursy klasowe: konkursy plastyczne: "Bohaterowie naszych bajek", "Moja wymarzona bajeczka", „Najciekawsza zakÅ‚adka do książki", „OkÅ‚adka do mojej książki" oraz konkursy recytatorskie. W klasach IV- VI odbyÅ‚a siÄ™ akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Natomiast w bibliotece szkolnej zostaÅ‚ przeprowadzony konkurs pt. „Dalsze losy mojego ulubionego bohatera literackiego”, dla uczniów I - VI. Wielu mÅ‚odych czytelników zaangażowaÅ‚o siÄ™ w pisanie recenzji swoich ulubionych tekstów literackich i publikowanie ich w szkolnej gazetce.

Biblioteka szkolna zachÄ™ca uczniów, rodziców i nauczycieli do wzbogacenia ksiÄ™gozbioru, poprzez udziaÅ‚ w akcji „Podaruj książkÄ™ bibliotece - czytana książka żyje dÅ‚użej”. Przy okazji bardzo dziÄ™kujemy rodzicom, którzy doposażyli szkolny ksiÄ™gozbiór we wspaniaÅ‚e, cenne pozycje. Z okazji Dnia Książki odbyÅ‚ siÄ™ szkolny kiermasz książek z wydawnictwa „Drugi tom”. ChcÄ…c zachÄ™cić dzieci i mÅ‚odzież do czytania i podnoszenia kultury czytelniczej, tuż przed feriami, w naszej szkole zorganizowaliÅ›my także Konkurs PiÄ™knego Czytania dla uczniów w dwóch kategoriach: dla klas I - III oraz klas IV - VI. Konkurs odbyÅ‚ siÄ™ przy współpracy nauczycielki j. polskiego, szkolnej biblioteki oraz nauczycieli nauczania poczÄ…tkowego, cieszyÅ‚ siÄ™ ogromnym zainteresowaniem. W rywalizowaÅ‚o ze sobÄ… 37 uczniów. DodatkowÄ… trudnoÅ›ciÄ… dla starszych uczestników, byÅ‚a ocena za czytanie ze zrozumieniem, która wynikaÅ‚a z poziomu odpowiedzi na zadane przez komisjÄ™ pytanie, dotyczÄ…ce przeczytanego tekstu. Zdobywcy I miejsc reprezentowali naszÄ… szkoÅ‚Ä™ podczas VI edycji Podkarpackiego Konkursu PiÄ™knego Czytania, organizowanego przez PedagogicznÄ… BibliotekÄ™ WojewódzkÄ… w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.


W ramach tegorocznego programu rzÄ…dowego „Książki naszych marzeÅ„”, uczniowie klas IV - VI, rozpoczÄ™li szkolny projekt czytelniczy pt. „Zwiedzamy zakÄ…tki Å›wiata”.

Projekt oparty jest na książkach opisujÄ…cych przygody Neli - maÅ‚ej podróżniczki oraz książkach Martyny Wojciechowskiej. Uczniowie poprzez fragmenty przeczytanych książek o przygodach Neli: „10 niesamowitych przygód Neli”, „Nela na 3 kontynentach”, „Nela na tropie przygód”, „Åšladami Neli przez dżunglÄ™, morza i oceany”, „Nela na kole podbiegunowym”, poznajÄ… dalekie zakÄ…tki Å›wiata oraz tajemnice Å›wiata roÅ›lin i zwierzÄ…t.

Natomiast z książkami Martyny Wojciechowskiej odbywają niezapomniane podróże przez wszystkie kontynenty, poznają inne kultury, obyczaje i sposoby życia na krańcach świata.

Młodzi czytelnicy stworzyli ciekawe foldery o poznanych dzikich zwierzętach. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a poznanymi informacjami i ciekawostkami dzielili się na forum całej klasy.

Dzięki takim akcjom, dzieci świetnie bawią się z książkami i jest nadzieja, że to właśnie poczucie sprawi, że w wolnym czasie znowu po nie sięgną. Powodzenie tej ważnej kapani zależne jest również od wspierającej postawy rodziców, którym dziękujemy za dotychczasową współpracę.


Edyta Domin, Monika Wójcik
SP 3 im. M.M. Kolbego w Chmielniku w Chmielniku