Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2020

"String Art - łączy pokolenia" - podsumowanie projektu. 


FINAŁ NUMER 1

Aż trudno nam uwierzyć, że cztery miesiące minęły tak szybko. Był to piękny czas, bogaty w wiedzę, doświadczenie i nawiązywania nowych przyjaźni.

Uczestnicy projektu „String Art – łączy pokolenia”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021 r. bardzo intensywnie pracowali nad przygotowaniem swoich wyjątkowych prac i nie mogli się doczekać uroczystego podsumowania naszego projektu „String Art – łączy pokolenia”.

Dlaczego finał numer jeden? Ponieważ obecna sytuacja spowodowana wirusem Covid – 19 bardzo mocno zmieniła plany i uroczyste podsumowanie wraz z zaproszonymi gośćmi przełożone zostało na inny termin. Mimo początkowego smutku byliśmy wdzięczni za spotkanie chociaż
w naszym skromnym gronie. Dwudziestoosobowa grupa fantastycznych młodych ludzi sprawiła, że ten projekt był wyjątkowy. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę sprawiając, że wspólnie odnieśli sukces.

Finał był szczególnym wydarzeniem pełnym emocji i wzruszeń, a nawet tanecznych kroków. Piękne wspomnienia podsunęły uczestnikom kilka pomysłów jak kontynuować rozpoczętą w lipcu przygodę z rękodziełem. Zdecydowana większość uczestników pierwszy raz próbowała swoich sił przed kamerą, ale poradzili sobie świetnie.

Młodzi Artyści otrzymali wyjątkowe podarunki, które pozwolą im jeszcze bardziej rozwinąć wyobraźnię oraz łączyć tradycję z nowoczesnością.

Mamy nadzieję, że ta lekcja pozwoliła uczestników okryć w sobie pasję i talent zachęciła do kultywowania rodzinnych tradycji oraz zaprzyjaźnienia się z rękodziełem na długie lata. Uczestnicy z dumą pozowali do zdjęć trzymając w dłoni piękne goździki, będące podziękowaniem dla rodziców za zaangażowanie oraz wsparcie. Efekty naszego spotkania mogą Państwo zobaczyć na filmiku. Zapraszamy serdecznie do oglądania.

Bardzo dziękujemy Pani Irenie Szczypek, za stworzenie tego nagrania, oraz rozładowanie napięcia podczas jego tworzenia.

Dziękujemy również Pani Natalii Mazur, Panu Janowi Dzierżakowi, trenerom Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Chmielnickie Kłosy oraz tancerzom naszym koleżankom i kolegom za przygotowanie wspaniałego krakowiaka. Piękny tradycyjny taniec połączyliśmy z naszymi wariacjami na parkiecie w nieco szalonym wydaniu.

Na wyjątkowe podziękowania zasługują sami uczestnicy, którym życzymy samych sukcesów w każdej dziedzinie życia.

Dziękujemy wszystkim, którzy od początku bardzo mocno trzymali za nas kciuki oraz nas wspierali. Teraz czekamy z niecierpliwością na Finał numer dwa, więc przygoda z Bardzo Młodą Kulturą dla nas jeszcze się nie kończy.

Celem projektu było umożliwienie dzieciom i młodzieży kontaktu z tradycjami kulturowymi, stworzenia możliwości poznania różnych form rękodzieła posiadających walory artystyczne, a także stworzenie własnych i oryginalnych prac. Spotkania realizowane w ramach projektu w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego były połączeniem tradycji z nowoczesnością poprzez haft artystyczny. Dodatkowo do udziału w projekcie zostali zaproszeni Goście którzy podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem i wiedzą o pięknym rękodziele jakim jest hafciarstwo.

Podczas warsztatowych spotkań uczestnicy mieli możliwość rozwijania wyobraźni oraz kreatywności poprzez wykonanie pracy malarskiej używając nitki zamiast pędzla, malowania oraz wyszywania haftowanych wzorów na bawełnianych torbach, które towarzyszyły im podczas wycieczki do Muzeum.

Uczestnicy poznali najważniejsze zasady oraz metody haftowania, a także ściegi np. sznureczkowy, atłasowy, maczek czy też dziergany. Tradycyjne narzędzia do haftowania wykorzystano do stworzenia pięknych kartek dekoracyjnych oraz obrazu graficznego, a znajomość haftu matematycznego pozwoliła dzieciom zaprzyjaźnić się z kątami oraz figurami używanymi w matematyce. Tytułowy String Art pozwolił młodym artystom na tworzenie abstrakcyjnych, przestrzennych, geometrycznych wzorów oraz dekoracji. Ta nowatorska technika twórcza połączona ze sztuką nawlekania oraz łączenia kolorowych nici była źródłem inspiracji do majsterkowania przydatnych w życiu codziennym. O wszystkich etapach realizacji projektu można przeczytać na https://www.facebook.com/gbpchmielnik

Sylwia Kozak


Galeria projektu: