Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2020

Eksperymentujemy w Laboratorium Sztuki Nowoczesnej 


 

Od otwarcia Klubu Kreatywności w naszej Bibliotece minęło już kilka miesięcy, ale przebywanie w tym wyjątkowym miejscu cieszy nas co raz bardziej.

Stale działający Makerspace pozwala nam tworzyć, eksperymentować, a przede wszystkim dobrze się bawić i miło spędzać czas. Laboratorium Sztuki Nowoczesnej pozwala nam na połączenie oryginalnych technik plastycznych oraz testować nowości w sztuce, nie zapominając o tradycji oraz znaczeniu rękodzieła.

Tu tworzymy z radością, eksperymentujemy z ciekawością, uczymy poprzez zabawę oraz rozwijamy kreatywność. W naszym Laboratorium nauczysz się sztuki kaligrafii, hand letteringu, pisania listów, poznasz historię tworzenia kartek świątecznych, kolorową sztukę puentylizmu, zaprzyjaźnisz się z kropkami, sprawdzisz jak działa zaczarowany długopis, stworzysz wyjątkowy Bullet Journal, zaprojektujesz pudełeczko na skarby, zobaczysz jakie talenty posiadają lokalni artyści, a nawet sam wykonasz papier czerpany. Dodatkowo nasz Klub Kreatywności posiada strefę wypoczynkową, która zachęca do spotkań międzypokoleniowych, spędzania czasu poza domem, wspólnej wymiany pomysłów, doświadczeń oraz oderwania się od codziennych obowiązków.

W tym miejscu ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a tej nam zdecydowanie nam nie brakuje.

W Klubie Kreatywności mamy możliwość korzystania z ogromnej ilości narzędzi i materiałów plastycznych np. zestawy do kaligrafii (brushpen, pisaki, pióra, stalówki, obsadki) podręczniki DIY, zeszyty z kalką do nauki kaligrafii, papiery kolorowe do tworzenia kopert, kartek okazjonalnych i dekoracji, narzędzia do puentylizmu ( pędzle, wykałaczki, gwoździe, sondy, gąbki)podobrazia, deseczki, doniczki, plastry drewna, a nawet kamienie farby akrylowe, farby do ceramiki, farby do szkła, zaczarowane długopisy Polaroid 3D Pen, kolorowe filamenty i wiele innych.

A ponadto wygodna sofa, fotele, stoliki do majsterkowania i eksperymentowania, krzesełka, regał, lampy oświetleniowe, poduszki zachęcają do spędzania czasu wolnego właśnie w tym miejscu.

Formuła Klubu Kreatywności oparta jest na zasadzie warsztatów międzypokoleniowych.

To wszystko sprawia, że w „Laboratorium Sztuki Nowoczesnej” każdy może zostać artystÄ… i stworzyć coÅ› wyjÄ…tkowego nie zależnie od wieku oraz zainteresowaÅ„.

Nasz Klub to przyjazna przestrzeń z ofertą kreatywnych zajęć, gdzie można tworzyć, eksperymentować, wymyślać, wymieniać się pomysłami, rozwijać zdolności motoryczne, poszukiwać nowych pasji oraz oderwać się od codziennych obowiązków. Tu możemy spełniać marzenia i realizować wyjątkowe pomysły. To miejsce gdzie spotykamy się z Seniorami, prowadzimy warsztaty rękodzieła, łączymy tradycję z nowoczesnością, pracujemy nad innymi projektami, realizujemy zadania, odpoczywamy, a przede wszystkim się uśmiechamy i z radością spędzamy czas!

Na to wszystko pozwalają następujące zajęcia:

Laboratorium Kaligrafii i Hand Letteringu.

Warsztaty kaligraficzne adresowane do wszystkich miłośników pięknego pisma jak również tych, którzy pragną poprawić swoje pismo odręczne i spróbować swoich możliwości. Zajęcia organizowane są w grupach 10 osobowych, a tematy zajęć zawsze dopasowane do grupy wiekowej uczestników. Uczestnicy zgłębiają najważniejsze zasady budowy poszczególnych liter w różnych stylach kaligraficznych np. italika, uncjała, American Handwriting, black letter, od liter secesyjnych, współczesnych, aż po bajkowe literki dla najmłodszych. Spotkanie z kaligrafią cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodzieży, która tworzy co raz piękniejsze kaligraficzne plakaty.

Atrakcją podczas warsztatów jest pisanie gęsim piórem, pisanie oraz lakowania listów oraz samodzielne tworzenie papieru czerpanego. Ręczne liternictwo czyli Hand Lettering daje możliwość tworzenia unikalnych napisów, które wielokrotnie zaskakują i motywują do dalszych ćwiczeń. Uczestnicy konstruowanie liter zaczynają od szkicu ołówkiem, a następnie uwalniając wyobraźnie i korzystając a fantastycznych przyborów sprawiają, że nie ma dwóch identycznych ręcznie wykonanych prac handletteringowych.

Laboratorium Puentylizmu.

Warsztaty dla pasjonatów malarstwa, amatorów poszukujących nowego hobby oraz osób lubiących eksperymentować. Zajęcia organizowane są w grupach 15 osobowych i nie zależnie od wieku, wszyscy jednogłośnie stwierdzają, że kropkowanie jest mega fajne.

Uczestnicy poznają możliwości jakie daje impresjonistyczna forma malowania czyli puentylizm.

Ta oryginalna technika tworzenia wyjątkowych kompozycji poprzez gęsto rozmieszczone kropeczki, kropki i kropy za każdym razem zachwyca uczestników. W ruch idą wykałaczki, pałeczki, patyczki, wiertła, dłuta kulkowe, sondy, szydełka, gwoździe i wszystko to co pozwala nam odbić kropkę. Pięknie wzory tworzymy nie tylko na kartce papieru, ale również deseczkach, plastrach drewna, szkle, doniczkach, talerzach, a nawet kamieniach. Jest to doskonała forma zabawy, malujemy na wszystkim co nam tylko przyjdzie do głowy, a przy okazji obcujemy ze sztuką.

Laboratorium Scrapbooking i Bulett Journal.

Warsztaty ręcznego tworzenia i dekorowania kartek okazjonalnych, albumów, ramek na zdjęcia, pudełek i wszystkiego czemu chcemy nadać drugie życie. Zajęcia skierowane są do osób pragnących poznać podstawy kolorowej techniki ozdabiania i poszukujących sposobu na zatrzymanie pięknych chwil i wspomnień. Pracujemy w grupach 15 osobowych. Laboratorium Scrapbooklingu jest również propozycją dla rodziców na spędzanie czasu z dziećmi oraz przyjaciółmi i wspólnym tworzeniu oryginalnych pamiątek. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią Scrapbookingu, materiałami potrzebnymi do wykonywania prac oraz technikami dekorowania. Tutaj każdy może przyjść i samodzielnie stworzyć unikatowy prezent dla bliskiej osoby. Uczestnicy rozpoczęli już pracę nad swoim Bulett Journal w postaci kreatywnego pamiętnika, notesu lub kalendarza, który ma na celu upamiętnianie przeszłości, organizowanie teraźniejszości i planowanie przyszłości. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym ciężko jest zorganizować swój czas i potrzebują planeru.

Teraz mogą go zrobić sami, modyfikując i ulepszając według własnych upodobań i potrzeb. Uczestnicy poznają takie pojęcia jak indeks, dniówki, tygodniówki, kolekcja, migracja, habit trackery oraz historię powstania Bulett Journal. Zdobytą wiedzę wykorzystujemy w praktyce uzupełniając swoje fantastyczne notatniki listą rzeczy do zrobienia, marzeń do spełnienia oraz zapisując własne myśli.

A to nie wszystkie możliwości jakie oferuje nam Laboratorium Sztuki Nowoczesnej.

Z ogromnÄ… nadziejÄ…, czekamy na możliwość wznowienia zajęć, aby dalej wspólnie cieszyć siÄ™ z odkrywania w nim skarbów. Mamy również nadziejÄ™, że w niedÅ‚ugim czasie zaprosimy PaÅ„stwa do siebie – do naszego Klubu KreatywnoÅ›ci.

„Klub KreatywnoÅ›ci w bibliotekach” jest częściÄ… Programu Rozwoju Bibliotek 2019-2020 realizowanego ze Å›rodków Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju SpoÅ‚eczeÅ„stwa Informacyjnego. Do drugiej edycji zgÅ‚oszenia wysÅ‚aÅ‚o 100 bibliotek, spoÅ›ród nich wybrano 15 (w woj podkarpackim 1- naszÄ… !), w których zostanÄ… stworzone miejsca do spÄ™dzania czasu wolnego poza domem, wspólnej wymiany pomysłów, doÅ›wiadczeÅ„ i odpoczynku, rozwijania swoich pasji i zainteresowaÅ„.

 

Sylwia Kozak