zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2012 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Co słychać w KGW w Borówkach
Aktywne, pomysłowe, pracowite - Panie z Kół Gospodyń Chmielnika.
Aktywne, pomysłowe, pracowite - Panie z Kół Gospodyń Chmielnika.

 

Ich działalność to praca na rzecz lokalnej społeczności, kultywowanie i podtrzymywanie tradycji. Koło reprezentuje naszą Gminę w konkursach, przeglądach i imprezach zarówno lokalnych jak i powiatowych. Członkinie są bardzo zaangażowane w przygotowanie imprez gminnych: Święta Gminy, Wigilii dla osób starszych i samotnych. Panie biorą udział w rozmaitych konkursach i warsztatach kulturalnych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dbają o to co gotują i pieką, by było przygotowane zdrowo i smacznie.

Rok 2011 w KGW w Chmielniku był bogaty w wydarzenia.

Rozpoczyna go udział Pań z Koła w wieczorach Kolęd i Pastorałek w Błędowej Tyczyńskiej, Borówkach i Połomii. Zespół Górzanie uświetnia te spotkania śpiewając kolędy i pastorałki.

17 marca 2011 r. Panie uczestniczą w konferencji Kobieta Aktywna z udziałem Pierwszej Damy RP p. Anny Komorowskiej. Konferencja odbyła się w rzeszowskiej Filharmonii, wzięło w niej udział ponad 800 osób. Koło Gospodyń z Chmielnika przygotowało na to spotkanie tradycyjny kołacz weselny wręczając go p. Annie Komorowskiej.

19 marca odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane przez panią Ludmiłę Chmielowską i KGW w Borówkach. W pokazie kulinarnym wzięły również udział panie z KGW z Chmielnika.

Koło Gospodyń wzięło udział w dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo.
W konkursie uczestniczyło 11 gospodarstw. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w maju, wszystkie panie zostały obdarowane drobnymi upominkami.

W maju organizują wycieczkę do Krasiczyna, Kalwarii Pacławskiej i Bolestraszyc. Każde z tych miejsc zachwyciło pięknem i bogatą historią. Zwieńczeniem całego dnia było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasy. W wycieczce uczestniczyły Panie z Borówek, Chmielnika i Zabratówki (43 osoby).

W czerwcu odbyły się obchody stulecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Chmielniku. W obchody tego wspaniałego jubileuszu włączyło się również Koło Gospodyń przygotowując potrawy na stół biesiadny.

Kolejną imprezą, którą wspomagają Panie z Koła, przygotowując przepyszne rogaliki dla uczestników, jest XII Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi. Spotkanie to odbyło się w naszej gminie przy Szkole Podstawowej nr 3.

11 czerwca zespół Gorzanie występuje w Boguchwale na IX podkarpackim Festiwalu Seniorów - „Seniorzy wciąż młodzi twórczo. Pani Emilia recytuje dwa wiersze autorstwa Pani Adeli Filip za które autorka otrzymuje wyróżnienie.

12 czerwca na zaproszenie GOK w Błażowej Koło bierze udział w imprezie plenerowej Starych Potraw Smak i Urok. Na konkurs przygotowano pierogi z kapustą, serem i skwarkami i cebulaki, które zdobywają pierwsze miejsce.

W dniu 3 lipca na zaproszenie MGOK w Tyczynie zespół Górzanie uczestniczy w XVI wojewódzkim przeglądzie zespołów śpiewaczych.

Jak co roku, Panie z Koła, uczestniczą w Święcie Gminy Chmielnik umilając czas śpiewem piosenek ludowych, oraz przygotowują pyszne ciasta.

Coroczne Święto Kwiatów w Albigowej to piękna i kolorowa uroczystość. Koła Gospodyń z różnych miejscowości przywożą różne kompozycje kwiatowe, wśród których w ubiegłym roku dominowały lilie. Imprezie towarzyszą przeglądy kapel ludowych, zespołów dziecięcych, kiermasz rękodzieła, stoiska z sadzonkami kwiatów. W Święcie Kwiatów zespół Górzanie występuje z piosenką „Polskie Kwiaty” i z piosenkami ludowymi. Za kompozycje kwiatowe otrzymują dyplom honorowej kwiaciarki i drobne upominki

31 lipca Panie biorą udział w V Święcie Chleba oraz Pikniku Zbożowym w Przeworsku.

21 sierpnia KGW przygotowuje wieniec dożynkowy na święto Chleba Doliny Strugu i 20 lecie OST w Tyczynie. Panie przygotowują również stoisko z potrawami tradycyjnymi.

4 września 2011 roku KGW Chmielniku zostało zaproszone przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni na imprezę plenerową „Ziemniaczane harce”. Zadaniem uczestników imprezy było przygotowanie potraw z ziemniaków.

12 listopada Koło zorganizowało spotkanie Andrzejkowe w SP nr 3 w Chmielniku, a 22 listopada w Zabratówce odbyło się Walne Zebranie Wojewódzkich Kół i Organizacji Rolniczych. Obiad i poczęstunek przygotowują wspólnie Panie z Chmielnika, Borówek i Zabratówki.

W grudniu, jak co roku Koło włącza się do zorganizowania a tradycyjnej Wigilii dla osób starszych i samotnych z Gminy Chmielnik, przygotowując wigilijne potrawy.

W dniu 17 grudnia zespół Górzanie występuje z Kolędami i Pastorałkami w Milenium Hall.

To tylko wybrane przykłady szerokiej działalności Koła. Zaangażowanie, poświęcenie wolnego czasu na pracę społeczną i kulturalną jest ceniona przez mieszkańców i władze gminy. Być może, że poprzez taką działalność uda się ocalić od zapomnienia dawne tradycje i obyczaje naszej małej Ojczyzny.


Z kroniki Koła Gospodyń w Chmielniku
wybrała Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry

drukuj


Środa, 8 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART