1 stycznia 2012r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie praw zwierząt, której zapisy narzucają nowe obowiązki na gminy i na właścicieli zwierząt. Przedstawię te postanowienia, których znajomość jest szczególnie istotna dla mieszkańców naszej Gminy. Trzeba je znać i ich przestrzegać, gdyż od stycznia są one obowiązującym prawem, a jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.
Ustawa zabrania znęcania się nad zwierzętami: umyślne zranienie lub okaleczenie, znakowanie zwierząt przez wypalanie: zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia-przycinanie uszu i ogonów; bicie, używanie do pracy lub w celach sportowych i rozrywkowych zwierząt chorych, zbyt młodych czy starych; złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt; utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, porzucenie zwierzęcia, a w szczególności kota lub psa; stosowanie okrutnych metod w hodowli zwierząt, wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu albo życiu; utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.
Do zadań gmin należy przede wszystkim opracowanie i wdrożenie Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
Kolejne ważne postanowienia:
-
Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem światła dziennego, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
-
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.
-
Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić Urząd Gminy w godzinach pracy urzędu (715 do 1515) lub Policję poza godzinami pracy Urzędu Gminy .
-
Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez Wójta Gminy.
-
Zabrania się: sprzedawania zwierząt domowych na targowiskach, giełdach; rozmnażania psów i kotów w celach handlowych (nie dotyczy to hodowli zarejestrowanych w ogólnopolskich organizacjach związanych z hodowlą psów i kotów rasowych).
-
Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela (nie dotyczy ogrodzonego terenu prywatnego).
-
Zwierzę traktowane w sposób zły, niezgodny z zapisami Ustawy może być odebrane właścicielowi na podstawie decyzji Wójta Gminy. Koszty transportu, utrzymania, leczenia ponosi dotychczasowy właściciel zwierzęcia.
Ustawa zawiera także przepisy karne, które informują o karach za nieprzestrzeganie jej zapisów. Górna granica kary pozbawienia wolności to nawet 3 lata. Ponadto może zostać orzeczona przez sąd nawiązka w wysokości do 100 000 zł na cele związane z ochroną zwierząt.
Nowa Ustawa porządkuje wiele zaniedbanych dotychczas spraw i choć już można dostrzec w niej pewne luki, to z pewnością przyczyni się do poprawy losu zwierzaków, skłoni właścicieli do lepszego traktowania i pilnowania swoich pupili. To właściciel odpowiada za swego psa
i kota, więc powinien ponosić także koszty wynikające z niedopilnowania czworonoga, niewłaściwego jego traktowania, niesprzątania po nim. Wówczas psiaki i koty będą szczęśliwsze, właściciele spokojniejsi o ich los, Gmina czyściejsza a budżet gminy (czyli nasze wspólne pieniądze) nieobciążony kosztami za zwierzęta.
Wierzę, że mieszkańcy naszej Gminy będą dbać o swoje zwierzęta i przestrzegać ich praw.
Zofia Budak