zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
GOPS W CHMIELNIKU
URZĄD GMINY INFORMUJE
012345

Wieść Gminna 1/2016 KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

Sprawozdanie z działalności Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku za rok 2015.

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Chmielniku została powołana do działania w 2009 r. Jej zadaniem jest koordynacja współpracy pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniem „Nasza Wola” oraz władzami lokalnymi.

Niezmiennie od początku działalności Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich reprezentują:

 1. Pani Zofia Nizioł – przewodnicząca
 2. Pani Krystyna Maćkowicz – wiceprzewodnicząca
 3. Pani Krystyna Walas – sekretarz
  Pani Aleksandra Szczepańska – członek
 4. Pani Danuta Szajna – członek

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich współdziała z władzami lokalnymi, Gminna Biblioteką Publiczna w Chmielniku, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie, Izbą Rolniczą i Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie.

Organizacja bierze udział w różnych wydarzeniach organizowanych na terenie gminy, a często jest również ich współorganizatorem. Oto przegląd najważniejszych zdarzeń:

 • Luty 2015 – impreza z okazji kończącego się karnawału, zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zabratówce.
 • Marzec 2015 – uroczyste spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniu „Nasza Wola”, zostały zaproszone na tą uroczystość przez Pana Wójta. Były życzenia i kwiaty. Spotkanie było połączone z zebraniem sprawozdawczym Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich za 2014 r.
 • Kwiecień 2015 – „Jajko Wielkanocne”, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chmielniku, w nowo otwartej świetlicy. Spotkały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, Stowarzyszenie „Nasza Wola”, przedstawiciele z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, nie zabrakło też Pana Wójta, Pani Sekretarz Gminy Chmielnik oraz Pani Kierownik GBP w Chmielniku.

Podczas uroczystości ogłoszono konkurs na najsmaczniejszy „Mazurek”. Wygrało ciasto wykonane przez panie z KGW w Chmielniku.

 • Czerwiec 2015 – „Święto Ludowe”, zorganizowane w Chmielniku, przez lokalny Klub PSL, przy współpracy Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Członkiniom KGW z Zabratówki, zostały wręczone ordery „Matkom Wsi” – przyznawane przez Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie.
 • Lipiec 2015 – „Święto Gminy Chmielnik”, które w tym roku obchodziło swój jubileusz. Zostało ono bowiem zainaugurowane 10 lat temu, przez Wójta Gminy Chmielnik. Panie z KGW uświetniły tę uroczystość, przygotowanymi przez siebie słodkościami i występami przed publicznością.
 • Lipiec 2015 – udział w 16-tym Festiwali Kwiatów w Albigowej. Członkinie KGW pojechały tam, w odpowiedzi na zaproszenie Koła Gospodyń i Gminnego Ośrodka Kultury w Albigowej. Hasło tegorocznego Festiwalu Kwiatów brzmiało: „Hortensja perłą ogrodu”. Wszystkie KGW z naszej gminy przygotowały kompozycje kwiatowe, które były prezentowane na wystawie.
 • Sierpień 2015 – Dożynki Wiejskie w Borówkach. Jest to coroczna uroczystość podtrzymująca wiejskie tradycje i obrzędy.
 • Lipiec – wrzesień 2015 – realizacja projektu pod hasłem: „Niewiele nam do zdrowia potrzeba – trochę ruchu na świeżym powietrzu, poezji i chleba”. Był to projekt realizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie” Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z siedzibą w Futomie, realizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielniku. Koordynatorem projektu była p. Irena Szczypek, a wraz z Nią nad realizacją całego przedsięwzięcia czuwała p. Beata Wojnarowicz-Hondz: kierownik GBP w Chmielniku. Harmonogram projektu zakładał:
  1. Zajęcia z Nordic Walking
  2. Przejazd trasą rowerową
  3. Zajęcia z rehabilitantką na sprzęcie rekreacyjnym na świeżym powietrzu.
  4. Spotkania z gawędziarzami, z czytaniem poezji twórców ludowych, a także włączenie się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Na zadania te została przeznaczona kwota 3340 zł, z których to pieniędzy zakupiono kijki do Nordic Walking, dla każdego Koła Gospodyń Wiejskich. W ramach projektu odbyły się 3 marsze. Dwa na terenie Chmielnika i jeden z Błędowej Tyczyńskiej do Borówek. Wszystkie trasy były niezwykle malownicze.

Kolejnym etapem naszego programu były zajęcia z strefie rekreacji na świeżym powietrzu, która powstała w Błędowej Tyczyńskiej. Wszystkie uczestniczki bardzo chętnie ćwiczyły na sprzęcie rekreacyjnym, pod fachowym okiem rehabilitantki.

Następnie przyszła pora, na jazdę rowerami. Tym razem przyjmowały nas panie z Zabratówki. Trasa wiodła żółtym szlakiem rowerowym, od Domu Ludowego w Zabratówce, w kierunku stawów, aż do kaplicy św. Huberta. Na koniec odbyło się wspólne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

 • Listopad 2015 – podsumowanie projektu. Było to uroczyste spotkanie wszystkich uczestniczek, a także Pana Wójta Gminy Chmielnik, Pani Sekretarz, Przewodniczącej Rady Gminy, przedstawiciela z fundacji Działaj Lokalnie, Pani kierownik GBP w Chmielniku oraz Pani koordynator projektu. Każde KGW w ciekawy i nietuzinkowy sposób przedstawiło nasze wspólne działania.

Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej podjęły się również zorganizowania wyjazdu dla uczestniczek projektu i członkiń KGW. Udaliśmy się do Kazimierza nad Wisłą.

 • „Pożegnanie Lata 2015” – cykliczna impreza organizowana już po raz 6, przez KGW w Błędowej Tyczyńskiej. Pomimo deszczowej aury, atmosfera była bardzo radosna i serdeczna. Podobnie zresztą, jak podczas wcześniejszych spotkań, gdyż jak już zostało wspomniane, było to już kolejne nasze świętowanie.
 • Udział w „Wolańskich dożynkach”, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Nasza Wola”, oraz w podsumowaniu projektu „Nasza Wola”, realizowanego przez członków stowarzyszenia.
 • Grudzień 2015 – Wigilia dla osób starszych i samotnych. Coroczna uroczystość organizowana przez Wójta Gminy Chmielnik, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, przy współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeniem „Nasza Wola”.

Działające w naszej gminie KGW, nie mają zdolności prawnej, aby samodzielnie ubiegać się o udział w projektach. Z pomocą po raz kolejny, przyszły panie z Gminnej Biblioteki Publicznej: p. Beata Wojnarowicz-Hondz i p. Irena Szczypek, które kompleksowo zajęły się naszym projektem. Obie systematycznie współpracują z naszymi kołami, służą pomocą, radą, swoim czasem, za co jesteśmy im bardzo wdzięczne i serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również Panu Wójtowi Krzysztofowi Gradowi, za wspieranie naszych inicjatyw i zachęcanie do działania w naszym lokalnym środowisku.

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich jest wdzięczna również Wojewódzkiemu Związkowi Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie. Pani wiceprzewodnicząca Stefania Michałek jest z nami od wielu lat. Zawsze wspiera naszą działalność, służy swoja radą i dobrym słowem.

Dziękujemy również wszystkim przewodniczącym KGW z terenu gminy, członkiniom, Stowarzyszeniu „Nasza Wola” za solidarną współpracę i udział w uroczystościach organizowanych na terenie gminy.

W tym roku przed nami nowe wyzwania, ponieważ obchodzić będziemy 150 rocznicę powstania Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce.

Krystyna Walas


poprzednia strona do góry

drukuj


Niedziela, 28 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART