zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2017 OŚWIATA I KULTURA
Kampania czytelnicza w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku

"Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".

Marcus Tullius Cicero

Kampania czytelnicza w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku


Statystyki czytelnicze biją na alarm, że odnotowuje się w Polsce spadek czytelnictwa, że dzieci i młodzież, w wolnym czasie, coraz rzadziej sięgają po książkę, dotyczy to również dorosłych Polaków. Wierzyć, czy nie wierzyć statystykom, wybór należy do nas. Lepiej jest rozglądnąć się wokół siebie - przeprowadzić dyskretne badanie we własnym środowisku, aby się przekonać, że pod tym względem jest jeszcze wiele do poprawienia. Każde więc działanie, w kierunku poprawy czytelnictwa, okazuje się niezbędne.

Jednym z takich kroków jest „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, uchwalony przez Radę Ministrów 6 października 2015 r., na lata 2016-2020. Należy docenić, iż główny cel tego programu, jakim jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce, realizowany jest poprzez finansowe wsparcie rozwoju bibliotek szkolnych i publicznych, wzmocnienie potencjału i roli bibliotek, a także rozwój zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, poprzez wspieranie organów prowadzących szkoły w inicjatywach promujących czytelnictwo.

Szkoły chyba od zawsze realizowały ten ważny cel podczas zajęć lekcyjnych, akcji i konkursów. Biblioteki starały się, w miarę możliwości, dostosować księgozbiór do potrzeb czytelników. Narodowy Program wspiera nas obecnie w tych działaniach, pozwalających na rozwijanie zamiłowań i kompetencji czytelniczych naszych wychowanków.

W związku z tym, w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku, w tym roku szkolnym, miało miejsce już wiele imprez szkolnych i bibliotecznych, promujących czytelnictwo wśród uczniów. Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej W poszczególnych klasach, w szkolnej świetlicy, oddziałach przedszkolnych systematycznie odbywa się akcja głośnego czytania bajek, w ramach kampanii „Cała Polska czyta….”. W klasach I-III miały miejsca konkursy klasowe: konkursy plastyczne: "Bohaterowie naszych bajek", "Moja wymarzona bajeczka", „Najciekawsza zakładka do książki", „Okładka do mojej książki" oraz konkursy recytatorskie. W klasach IV- VI odbyła się akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Natomiast w bibliotece szkolnej został przeprowadzony konkurs pt. „Dalsze losy mojego ulubionego bohatera literackiego”, dla uczniów I - VI. Wielu młodych czytelników zaangażowało się w pisanie recenzji swoich ulubionych tekstów literackich i publikowanie ich w szkolnej gazetce.

Biblioteka szkolna zachęca uczniów, rodziców i nauczycieli do wzbogacenia księgozbioru, poprzez udział w akcji „Podaruj książkę bibliotece - czytana książka żyje dłużej”. Przy okazji bardzo dziękujemy rodzicom, którzy doposażyli szkolny księgozbiór we wspaniałe, cenne pozycje. Z okazji Dnia Książki odbył się szkolny kiermasz książek z wydawnictwa „Drugi tom”. Chcąc zachęcić dzieci i młodzież do czytania i podnoszenia kultury czytelniczej, tuż przed feriami, w naszej szkole zorganizowaliśmy także Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów w dwóch kategoriach: dla klas I - III oraz klas IV - VI. Konkurs odbył się przy współpracy nauczycielki j. polskiego, szkolnej biblioteki oraz nauczycieli nauczania początkowego, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W rywalizowało ze sobą 37 uczniów. Dodatkową trudnością dla starszych uczestników, była ocena za czytanie ze zrozumieniem, która wynikała z poziomu odpowiedzi na zadane przez komisję pytanie, dotyczące przeczytanego tekstu. Zdobywcy I miejsc reprezentowali naszą szkołę podczas VI edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania, organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.


W ramach tegorocznego programu rządowego „Książki naszych marzeń”, uczniowie klas IV - VI, rozpoczęli szkolny projekt czytelniczy pt. „Zwiedzamy zakątki świata”.

Projekt oparty jest na książkach opisujących przygody Neli - małej podróżniczki oraz książkach Martyny Wojciechowskiej. Uczniowie poprzez fragmenty przeczytanych książek o przygodach Neli: „10 niesamowitych przygód Neli”, „Nela na 3 kontynentach”, „Nela na tropie przygód”, „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany”, „Nela na kole podbiegunowym”, poznają dalekie zakątki świata oraz tajemnice świata roślin i zwierząt.

Natomiast z książkami Martyny Wojciechowskiej odbywają niezapomniane podróże przez wszystkie kontynenty, poznają inne kultury, obyczaje i sposoby życia na krańcach świata.

Młodzi czytelnicy stworzyli ciekawe foldery o poznanych dzikich zwierzętach. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a poznanymi informacjami i ciekawostkami dzielili się na forum całej klasy.

Dzięki takim akcjom, dzieci świetnie bawią się z książkami i jest nadzieja, że to właśnie poczucie sprawi, że w wolnym czasie znowu po nie sięgną. Powodzenie tej ważnej kapani zależne jest również od wspierającej postawy rodziców, którym dziękujemy za dotychczasową współpracę.


Edyta Domin, Monika Wójcik
SP 3 im. M.M. Kolbego w Chmielniku w Chmielniku


do góry następna strona

drukuj


Środa, 19 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART