zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 1/2021 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Z przymrużeniem oka
Zbieramy - pomagamy!
Z życia naszej szkoły...
Wciśnij "Enter"
W poszukiwaniu szczęścia
SENIOR odNOWA – kilka słów o projekcie
Młodzież podbija świat sztuki
SENIOR odNOWA – kilka słów o projekcie

 

To, co obecnie dzieje się w naszym życiu nie nastraja pozytywnie, wręcz może wywoływać przygnębienie, stany depresyjne a w konsekwencji choroby tak jakby wirus to było za mało. Każdy z nas szuka sposobu, aby się nie poddać tej sytuacji. Szczególnie trudno mają seniorzy, którzy jak sądzono początkowo byli w najwyższej grupie ryzyka.

Biblioteczne działania rokrocznie kierowałyśmy do tej grupy wiekowej, ostatnie miesiące wcisnęły na chwilę pauzę. Nie oznacza to, że się poddałyśmy. Czas izolacji i pracy wewnętrznej poświęciłyśmy na napisanie projektu właśnie dla seniorów, aby mimo ogólnych ograniczeń i zakazów znaleźć antidotum na wycofanie społeczne i różnego rodzaju lęki.

Projekt "Senior odNowa" zakłada holistyczne podejście i poprzez różnorodne działania ma wpływać pozytywnie na ciało, ducha i funkcjonowanie uczestników w społeczności. Cel jaki nam przyświeca to pobudzenie seniorów do aktywności, do twórczego spędzania czasu i wzmacnianie ich „apetytu na życie”.

Projekt podzielony jest na pięć bloków tematycznych: „W formie”, „Artystyczna dusza”, “Kultura wysokich lotów”, „Siłownia umysłu”, „Senior Story”. Każdy z nich wyróżnia się inną specyfiką działań. W pierwszym z nich, pod czujnym okiem trenerki odbywają się cykliczne zajęcia pilatesu i choreoterapii. Blok artystyczny rozpoczęliśmy od poznania pojęcia color blokingu oraz bullet journalu, a następnie uczestnicy zastosowali tę wiedzę w praktyce ozdabiając torby na zakupy i projektując oryginalne przepiśniki. Kolejne spotkania artystyczne pozwolą seniorom spróbować swoich sił w malowaniu na szkle, string arcie, malowaniu ze sztafażem. Moduł poświęcony kulturze przeznaczymy na wyjazdy do teatru, filharmonii, kina. Pierwsza teatralna premiera już za nami. W lutym mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl „Papa się żeni” w wykonaniu Teatru Muzycznego Olimpia z Rzeszowa. Było to doskonałe remedium na głód kultury jaki przez ten rok wszyscy zaczęliśmy odczuwać i wspaniała uczta duchowa, która przeniosła widzów do lat dwudziestych XX wieku.


Zaplanowaliśmy również oswajanie naszych uczestników 60+ z nowoczesnymi technologiami, aby nie pozostawali w tyle za młodszymi pokoleniami. W efekcie dotychczasowych działań w bloku „Senior Story” powstało konto instagramowe projektu, na którym będziemy regularnie umieszczać zdjęcia z realizacji projektu i promować nasze działania. W ostatnim bloku „Siłownia pamięci” chcemy zaprezentować seniorom różne rodzaje mnemotechnik i aplikacje mobilne aby mogli wykorzystywać je do poprawiania i utrzymania wydajności swojej pamięci.

Radość z realizacji tego projektu skutecznie studzi nam sytuacja pandemiczna i wielość ograniczeń. Ale mimo wszystko nie podajemy się i zachowując środki ostrożności próbujemy metodą małych kroków realizować punkt po punkcie nasze plany, a każde spotkanie na żywo, które „wyrwiemy” pandemii celebrujemy jak doniosłą uroczystość.

Projekt Senior odNowa "Dofinansowano ze środków
Fundacji BGK w programie "Generacja 6.0".


  


  


 


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 10 Sierpnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART