zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 1/2021 OŚWIATA I KULTURA
OŚWIATA I KULTURA

Z przymrużeniem oka
Zbieramy - pomagamy!
Z życia naszej szkoły...
Wciśnij "Enter"
W poszukiwaniu szczęścia
SENIOR odNOWA – kilka słów o projekcie
Młodzież podbija świat sztuki
SENIOR odNOWA – kilka słów o projekcie

 

To, co obecnie dzieje się w naszym życiu nie nastraja pozytywnie, wręcz może wywoływać przygnębienie, stany depresyjne a w konsekwencji choroby tak jakby wirus to było za mało. Każdy z nas szuka sposobu, aby się nie poddać tej sytuacji. Szczególnie trudno mają seniorzy, którzy jak sądzono początkowo byli w najwyższej grupie ryzyka.

Biblioteczne działania rokrocznie kierowałyśmy do tej grupy wiekowej, ostatnie miesiące wcisnęły na chwilę pauzę. Nie oznacza to, że się poddałyśmy. Czas izolacji i pracy wewnętrznej poświęciłyśmy na napisanie projektu właśnie dla seniorów, aby mimo ogólnych ograniczeń i zakazów znaleźć antidotum na wycofanie społeczne i różnego rodzaju lęki.

Projekt "Senior odNowa" zakłada holistyczne podejście i poprzez różnorodne działania ma wpływać pozytywnie na ciało, ducha i funkcjonowanie uczestników w społeczności. Cel jaki nam przyświeca to pobudzenie seniorów do aktywności, do twórczego spędzania czasu i wzmacnianie ich „apetytu na życie”.

Projekt podzielony jest na pięć bloków tematycznych: „W formie”, „Artystyczna dusza”, “Kultura wysokich lotów”, „Siłownia umysłu”, „Senior Story”. Każdy z nich wyróżnia się inną specyfiką działań. W pierwszym z nich, pod czujnym okiem trenerki odbywają się cykliczne zajęcia pilatesu i choreoterapii. Blok artystyczny rozpoczęliśmy od poznania pojęcia color blokingu oraz bullet journalu, a następnie uczestnicy zastosowali tę wiedzę w praktyce ozdabiając torby na zakupy i projektując oryginalne przepiśniki. Kolejne spotkania artystyczne pozwolą seniorom spróbować swoich sił w malowaniu na szkle, string arcie, malowaniu ze sztafażem. Moduł poświęcony kulturze przeznaczymy na wyjazdy do teatru, filharmonii, kina. Pierwsza teatralna premiera już za nami. W lutym mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl „Papa się żeni” w wykonaniu Teatru Muzycznego Olimpia z Rzeszowa. Było to doskonałe remedium na głód kultury jaki przez ten rok wszyscy zaczęliśmy odczuwać i wspaniała uczta duchowa, która przeniosła widzów do lat dwudziestych XX wieku.


Zaplanowaliśmy również oswajanie naszych uczestników 60+ z nowoczesnymi technologiami, aby nie pozostawali w tyle za młodszymi pokoleniami. W efekcie dotychczasowych działań w bloku „Senior Story” powstało konto instagramowe projektu, na którym będziemy regularnie umieszczać zdjęcia z realizacji projektu i promować nasze działania. W ostatnim bloku „Siłownia pamięci” chcemy zaprezentować seniorom różne rodzaje mnemotechnik i aplikacje mobilne aby mogli wykorzystywać je do poprawiania i utrzymania wydajności swojej pamięci.

Radość z realizacji tego projektu skutecznie studzi nam sytuacja pandemiczna i wielość ograniczeń. Ale mimo wszystko nie podajemy się i zachowując środki ostrożności próbujemy metodą małych kroków realizować punkt po punkcie nasze plany, a każde spotkanie na żywo, które „wyrwiemy” pandemii celebrujemy jak doniosłą uroczystość.

Projekt Senior odNowa "Dofinansowano ze środków
Fundacji BGK w programie "Generacja 6.0".


  


  


 


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 8 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART