zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1-2-3/2020
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
012345

Wieść Gminna 1-2-3/2020 OŚWIATA I KULTURA
Co czeka młodzież dzięki grantom w bibliotece?

Projekty realizowane dla młodzieży mają w naszej instytucji już ośmioletnią tradycję. Dzięki nim młodzi ludzie zwiększają swój potencjał rozwojowy i twórczy, a nam ich realizacja daje poczucie satysfakcji i zwiększa apetyt by robić więcej i więcej. Jednak bieżący rok, szczególnie jego drugi kwartał postawił wszystkie nasze plany dotyczące działań z młodzieżą pod dużym znakiem zapytania. Niektóre projekty dopiero zamierzaliśmy pisać, inne zostały złożone i czekały na ocenę komisji konkursowej. Po wnikliwej obserwacji sytuacji w kraju postanowiliśmy jednak zaryzykować i aplikować dalej, mając nadzieję że życie Polaków powoli wróci do normy. Wynik tych starań był taki, że otrzymaliśmy dofinansowanie na trzy projekty na łączną kwotę 91 900 zł, dwa z Programu Równać Szanse i jeden z Programu Narodowego Centrum Kultury Polsko–Ukraińska wymiana Młodzieży 2020. Nasza radość była ogromna, ale niestety krótka. Po przeanalizowaniu dokumentów projektu, w którym młodzież z Polski i Ukrainy miała integrować się podczas “Warsztatów fotograficznych na Podhalu” okazało się, że jego realizacja będzie niemożliwa. Wpłynęła na to ciągle napięta sytuacja epidemiologiczna i obostrzenia jakimi poddani są obywatele Ukrainy po wjeździe do Polski. Harmonogram projektu był niemodyfikowalny, dlatego z żalem musieliśmy z niego zrezygnować. Oczywiście będziemy próbować za rok, a obecnie powoli przygotowujemy się do realizacji dwóch projektów „Co było grane?” i „Nie cudzą, ale swoją ścieżką…”. Pierwszy z nich będzie świętowaniem naszej ośmioletniej współpracy z programem Równać Szanse i przypomnieniem w środowisku lokalnym co młodzieży dał udział w projektach i jak wyrównał ich szanse na dobry start w dorosłość. Młodzież nagra film, przygotuje koncert na galę i razem z mieszkańcami Gminy Chmielnik będzie świętować. Będzie również przestrzeń na spotkanie się wszystkich uczestników projektów młodzieżowych, których obecnie jest już siedemdziesięcioro. Drugi projekt rozpocznie się we wrześniu 2020 roku i potrwa do października 2021 roku. Przez czternaście miesięcy, zgodnie z tytułem projektu młodzież będzie "poszukiwać swojej ścieżki", czyli odnajdywać siebie w aktywnościach dotychczas dla nich nieznanych. Będą próbować swoich sił przed kamerą, na scenie, w tańcu, z aparatem fotograficznym, z pędzlem i ołówkiem, wkrętarką, młotkiem i maszyną do szycia. Będą doświadczać tego na swój własny, aktywny sposób i odkrywać artystyczne ścieżki. Będzie to zaspokajanie młodzieńczej ciekawości i sprawdzanie się w obcych dotąd dziedzinach. Wydawać by się mogło, że to będzie przednia zabawa. Zabawa również będzie, ale realizacja tego projektu będzie wymagała od młodych samodyscypliny odpowiedzialności, doskonalenia pracy w grupie i planowania. Tylko takie czynniki będą stanowić o ostatecznym sukcesie jaki młodzież osiągnie.

Zainteresowanych śledzeniem poczynań młodych ludzi, zapraszamy do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych i uczestnictwa w wydarzeniach, które młodzież zaplanuje.

Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 17 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART