zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OŚWIATA I KULTURA
Dyskusyjne Kluby Książki - czym są z założenia i co dają uczestnikom?

Kolebką Klubów Książki były Stany Zjednoczony gdzie już w 1926 roku spotykali się ze sobą i dyskutowali miłośnicy literatury. Moda na czytanie dla przyjemności w grupie osób szybko przywędrowała do Europy, a konkretnie do Wielkiej Brytanii, w której funkcjonowały grupy czytelnicze (reading groups). Zanim takie grupy, w których sezon na czytanie trwa cały rok pojawiły się w Polsce upłynęło sporo czasu. Zaczęto je popularyzować w 2004 roku, po dwóch latach w całej Polsce było 200 klubów, a w 2012 już 1000. Obecnie działa ich już ponad 1200.

W Dyskusyjnych Klubach Książki spotykają się dzieci, młodzież i dorośli. Działają w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy”, którego celem jest promocja czytelnictwa. Klubowicze czytają tę samą książkę i raz w miesiącu spotykają się, aby podzielić się wrażeniami. Dyskusja na temat przeczytanej lektury pozwala jeszcze raz przeżyć emocje jakie jej towarzyszyły. Można wspólnie przeczytać, co ciekawsze fragmenty, a każdy z uczestników takiego spotkania może swobodnie przedstawić to, co dla niego w książce było ważne albo poddać ją krytyce. Zazwyczaj takie spotkania odbywają się w bibliotekach, ale miejsce i czas zależy od samych czytelników, ponieważ nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest mile widziany bez względu na to czy czytał omawianą książkę czy też nie. Raz do roku klubowicze, ale nie tylko, mają okazję spotkać się z autorem jednej z czytanych książek. Do grupy DKK może należeć każdy – bez względu na wiek i zainteresowania. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury. DKK daje taką możliwość, a ponadto jest sposobem na przyjemne spędzanie czasu i okazją do poznania nowych osób. Częstotliwość spotkań powoduje również to, że w grupie spotykających się regularnie osób zawiązuje się swoista wieź.

Pierwszym klubem dyskusyjnym jaki powstał na terenie gminy był klub dla młodzieży „Lubię to!”. Spotkanie odbyło się w bibliotece publicznej w Zabratówce w maju w 2012 roku. Obecnie działa trzy Dyskusyjne Kluby Książki, dwa dla młodzież: DKK „Lubię to!” i „Dołącz do Nas!” oraz DKK dla dzieci. Klubowicze czytanie traktują jak dobrą zabawę, a spotkania są okazją do dyskusji nie tylko o książkach ale o radościach i problemach, jakie mają uczestnicy. Nie każda z czytanych książek podoba się wszystkim. Zdarzają się bezapelacyjne hity i książki zupełnie nietrafione. Zarówno zwolennicy konkretnej lektury jak i jej przeciwnicy w gorącej dyskusji próbują przekonać zebranych do swoich racji. Starsi uczestnicy sami dobierają tytuły, które ich interesują, dzieci czytają propozycje moderatora. Członkowie dyskusji biorą udział w konkursie na recenzję miesiąca. I mimo, że na tym polu nie mamy jeszcze sukcesów to ich własne opinie o czytanych książkach dostępne są na facebokowym profilu biblioteki.

Ale w tym wszystkim najważniejszy jest głos samych uczestników, bo to ich opinia uzmysławia nam sens istnienia takich grup. Na pytanie dlaczego uczestniczysz w spotkaniach młodzieżowego DKK? zadane w grupie młodzieżowej padły takie oto odpowiedzi:

  • Uwielbiam książki, a na DKK mogę o nich porozmawiać z innymi (Karolina).
  • Uczestniczę w spotkaniach, ponieważ można spotkać się i porozmawiać na temat książki i na inne ciekawe tematy (Paulina).
  • W spotkaniach uczestniczę, ponieważ mogę przeczytać dużo ciekawych książek, których nie znajdę normalnie w bibliotece (Patrycja).
  • Ponieważ można w ten sposób przeczytać bardzo różne i ciekawe książki oraz podyskutować o nich (Karolina).

Warto sobie zadać jeszcze pytanie, czy tego typu spotkania coś zmieniają w postawie uczestników i czy wychowują czytelniczo? Z moich obserwacji jasno wynika, że wpływają znacząco na ich rozwój jako jednostek i jako świadomych czytelników. Ale żeby nie była to tylko jednostronna opinia, posłużę się odpowiedziami na kolejne pytanie: co zyskałaś/zyskujesz dzięki przynależności do klubu, czy to coś zmieniło w Tobie lub w Twoim podejściu do książek?

  • Przed DKK-iem nie czytałam zbyt dużo książek, ale teraz bardzo to lubię (Karolina).
  • Gdy jeszcze nie należałam do klubu w ogóle nie czytałam, ponieważ uważałam, że jest to strata czasu. Teraz uważam inaczej i strasznie polubiłam czytanie (Paulina).
  • Na pewno dzięki spotkaniom inaczej podchodzę do książek, chcę najpierw przeczytać później ocenić. Dodatkowo na spotkaniach nauczyłam sie bardziej szanować opinie innych (Patrycja).
  • Myślę, że DKK nie zmieniło nic w moim podejściu do książek, bo od zawsze lubiłam czytać, za to dzięki spotkaniom poznałam nowe osoby, z którymi mogłam podyskutować i mile spędziłam czas (Karolina).

Jeśli chcielibyście podzielić się opiniami o książkach albo poszukujecie osób, które zainspirują was do czytania zapraszamy do biblioteki na takie dyskusyjne spotkania. A jeśli te grupy nie odpowiadają waszym oczekiwaniom dołożymy wszelkich starań aby powstały nowe.

 

Irena Szczypek
moderatorska Dyskusyjnych Klubów Książki w Zabratówce


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 19 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART