zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OŚWIATA I KULTURA
Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!

4 wyprawy, 18 zwiedzonych państw, ponad 30 tys. przejechanych kilometrów i prawie 150 dni spędzonych podczas podróży. Taki dorobek mają na swoim koncie członkowie projektu podróżniczego wyprawybusem.pl, w skład którego wchodzą cztery mieszkanki naszej gminy: Magdalena Sitarz, Monika Korbecka, Klaudia Kwoka i Klaudia Rejman.

Wszystko zaczęło się pewnego dnia w 2011 roku, kiedy młodzi ludzie postanowili tanio zwiedzać Europę. Za swoje studenckie oszczędności kupili starego busa i od tej pory nie wyobrażają sobie podróżowania w inny sposób. A dlaczego? Wszyscy jednogłośnie odpowiadają: bo tak jest najtaniej! Koszty podróży zawsze dzielą na 8 osób, sami sobie gotują, a za noclegi płacą tylko w szczególnych sytuacjach. W taki sposób ci młodzi podróżnicy swoim wiekowym busem zwiedzili już Europę Środkową, Zachodnią, Skandynawię oraz Islandię i Wyspy Owcze.


6 sierpnia 2011 roku wyruszyli w swoją pierwszą podróż, która wiodła szlakiem stolic Europy Środkowej: począwszy od Bratysławy, poprzez Budapeszt i Wiedeń, na Pradze skończywszy. Wyprawa trwała blisko miesiąc i stanowiła dla nich dość duże wyzwanie zarówno logistyczne (jak zmieścić bagaże 7 kobiet do jednego auta?), kulturowe (dlaczego pani w kiosku nie mówi po angielsku ani niemiecku?), jak i mechaniczne (czemu pojazd stoi jak ma jechać?). Zachwyceni pięknem Europy postanowili, że realizowany przez nich projekt wyprawybusem.pl nie będzie tylko jednorazowym epizodem, ale corocznym sposobem spędzania jednego z wakacyjnych miesięcy.

W 2012 roku wyruszyli nieco bardziej na zachód, gdzie mięli okazję m.in. podziwiać oldschoolowe modele Volkswagenów w Niemieckim Wolfsburgu, spróbować prawdziwego holenderskiego żółtego sera oraz wyśmienitej belgijskiej czekolady, a także po raz pierwszy w życiu stanąć nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego na Pointe du Raz we Francji.

Celem trzeciej wyprawy „Nordkapp2013” została Skandynawia i Kraje Bałtyckie. Podróż rozpoczęli od Szwecji, następnie skupili na podziwianiu niezwykłych krajobrazów Norwegii – licznych fiordów, jęzorów lodowców, wodospadów i różnorodnych formacji skalnych, aby w kulminacyjnym punkcie swej podróży przekroczyć linię Koła Podbiegunowego i dotrzeć na sam Przylądek Północny Nordkapp. Wracając do Polski zawitali jeszcze do Finlandii, gdzie spotkali się ze św. Mikołajem oraz zwiedzili stolice krajów bałtyckich – Tallin, Rygę oraz Wilno.

Zauroczeni pięknem północnej Europy za cel swojej zeszłorocznej podróży obrali Islandię oraz Wyspy Owcze. Podczas 45-dniowej wyprawy „ICYtrip2014” mieli możliwość poczuć odrobinę „Raju na Ziemi”, bo to najczęstsze określenie jakiego używają do opisu tego co przeżyli. Możliwość obcowania z przepięknymi krajobrazami była dla nich czymś naprawdę wyjątkowym. Gejzery, wulkany, lodowce, wodospady, białe noce, czarne plaże, fiordy, lodowcowe laguny, przepiękne klify, gorące źródła wywarły na wszystkich ogromnie wrażenie i z pewnością pozostaną w ich pamięci na długie lata. Lista spełnionych marzeń znowu poszerzyła się o kilkanaście pozycji, a nowo zdobytych doświadczeń już nikt im nie odbierze.

Po powrocie z Islandii młodzi podróżnicy stanęli przed pytaniem: co dalej? Część z nich właśnie skończyła studia, inni kończą je niebawem. Jednak dorosłe życie będzie musiało jeszcze chwilę poczekać, a przygoda trwa dalej! Jak mówi znane przysłowie: apetyt wzrasta w miarę jedzenia. Podobnie jest w przypadku ekipy wyprawybusem.pl, dlatego w tym roku postawili oni przed sobą jeszcze większe wyzwanie. Po raz pierwszy studenci zamierzają postawić swoje stopy na innym kontynencie. Z kilkoma dolarami w kieszeni pragną odwiedzić miejsce, w którym poczują gorączkę złota i klimat Dzikiego Zachodu. Kraj, w którym odwiedzinom w wielomilionowych miastach towarzyszyć będą również wędrówki ceglastoczerwonymi kanionami. Celem ich tegorocznej wyprawy są Stany Zjednoczone Ameryki. Zadanie ambitne, ale po raz kolejny mogą udowodnić innym, a przede wszystkim sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych i że „chcieć znaczy móc!”. Dostali już wizy, upolowali tanie bilety lotnicze, wysłali busa drogą morską do USA. Powoli kończą planowanie trasy ponad 60-dniowej eskapady. Chcą m.in. przejechać się słynną nowojorską taksówką, odbyć konną wycieczkę przez Kanion Kolorado, postawić symbolicznego dolara grając w kasynie w Las Vegas i spróbować surfingu w Miami. Start wyprawy już 9 lipca!

Organizacja podróży na inny kontynent okazała się być nie lada wyzwaniem – nie tylko logistycznie, ale i finansowo. Wciąż poszukują więc Partnerów, którym oferują szeroko pojętą reklamę, a także osób prywatnych, które chciałyby wesprzeć ich projekt. Serdeczne podziękowania składają wszystkim, którzy do tej pory wsparli ich tegoroczne przedsięwzięcie: SZiK – części samochodowe, Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu, Agencja Reklamy B3Studio, Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC, Grupa Why Not Travel, Biblia Taniego Latania oraz AtomPark SoftWare.

Wszystkich zainteresowanych projektem oraz przebiegiem nadchodzącej wyprawy zapraszamy pod adres: www.facebook.com/wyprawybusempl  

Klaudia Rejman


poprzednia strona do góry

drukuj


Środa, 19 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART