zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
URZĄD GMINY INFORMUJE - CD
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 3/2013 OŚWIATA I KULTURA
Kreatywnie w bibliotece, czyli "Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki"

Biblioteka każdemu z nas kojarzy się z czym innym. Może być wypożyczalnią, miejscem, gdzie uzyskamy potrzebne informacje, skserujemy dokument, skorzystamy z Internetu. Jej podstawowe funkcje to: gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów, które nie ograniczają się tylko do tradycyjnej postaci książki. Jednak to książką biblioteka stoi i to poprzez nią wpływa bezpośrednio lub pośrednio na kształt kultury. Biblioteka to również pewnego rodzaju przestrzeń, miejsce spotkań, miejsce aktywności. Ta przestrzeń może być modyfikowana i dostosowywana do potrzeb użytkowników przez nich samych. Inaczej z niej korzystają dorośli, inaczej młodzież. Szczególną opieką w niej są zawsze otaczani najmłodsi.

Tak samo jest w chmielnickiej bibliotece. Kilka lat temu powstał tutaj Kącik Malucha, w którym spędzały czas dzieci z rodzicami przy okazji wizyt w bibliotece. Od stycznia 2013 roku dzięki realizacji projektu „Trochę tańca deko baśni i się dziecka świat rozjaśni” z programu „Na dobry początek” Fundacji im. J. K. Steczkowskiego były to regularne, popołudniowe spotkanie. Taka forma aktywności pośród książek zyskała uznanie dzieci i ich opiekunów. Dlatego wraz z grupą rodziców postanowiliśmy kontynuować nasze działania. Dzięki aplikacji w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie”, zyskaliśmy środki na dofinansowanie naszych spotkań i ich uatrakcyjnienie. W każdy wtorek od sierpnia do grudnia, biblioteka zamienia się w Akademię Malucha, przyjazną, bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń, w której najmłodsi mogą rozpoznawać i rozwijać swoje zainteresowania oraz ciekawie spędzać czas. Projekt „Wędrówka przez słówka, kształty, kolory i dźwięki” gromadzi w bibliotece 12-osobową grupę dzieci z terenu gminy Chmielnik. W czasie spotkań najmłodsi obcują z magią literatury, teatru, tańca i sztuki. W grupie rówieśniczej, która zaspokaja naturalną potrzebę każdego dziecka i jest jednym z czynników socjalizujących, uczą się świata, który ich otacza i stawiają swoje pierwsze kroki ku samodzielności. Różnorakie, cykliczne zajęcia są prowadzone przez bibliotekarki, które wykorzystują w swojej pracy metody pedagogiki zabawy, elementy bajkoterapii i biblioterapii. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem rodziców i przy ich czynnym udziale, ponieważ projekt ma również na celu aktywne zaangażowanie rodziców w działania skierowane do dzieci i ich integrację. Raz w miesiącu biblioteka zamienia się w teatr dla Malucha, bowiem odwiedzają nas aktorzy z krakowskiego teatru ART-RE ze spektaklami granymi specjalnie dla najmłodszych. Na przedstawienia zapraszamy również najmłodszych, którzy ze względu na ograniczenia projektowe nie mogą brać udziału w cyklicznych zajęciach.

Więcej informacji o projekcie i bieżące relacje można znaleźć na stronie internetowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku i jej fan pagu na Facebooku.

Projekt współfinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Fundację Generator Inspiracji

 

 


Koordynator projektu Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART