zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Kolejna edycja akcji "Ratujemy i Uczymy Ratować"
Nowy sprzęt dla OSP Wola Rafałowska
OSP Zabratówka mistrzem powiatu!
Kolejna edycja akcji "Ratujemy i Uczymy Ratować"

 

W dniu 16 października 2015 r. wspólnie z młodzieżą i dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej miejscowa jednostka OSP brała udział w biciu rekordu świata w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” dotarł już do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Dzięki szeregu wolontariuszom, przedstawicielom służb ratowniczych w tym strażakom OSP i Fundacji WOŚP wszystkie dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę ze skali tego projektu. Jest to absolutny rekord świata, gdyż Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie do szkół podstawowych. Pragnęliśmy podczas „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”- pokazywać całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie (czyli uciśnięć i wdechów na fantomach), my tak, jak organizatorzy akcji, mamy nadzieję, że „nie zalewa nas fala znieczulicy społecznej, że altruizm bijący od dzieci przeniknie do starszego pokolenia i podczas kolejnego pokazu pierwszej pomocy zatrzymamy się na moment, popatrzymy na kilka prostych czynności i zapiszemy je w pamięci”. W przeprowadzonej ogólnopolskiej akcji brało jednocześnie udział 1100 różnorakich instytucji i organizacji oraz ponad 88 tysięcy osób z całego kraju.

Nasza OSP już kolejny rok stara się przybliżać młodemu pokoleniu wiedzę o pierwszej pomocy i zachowaniach w sytuacjach kryzysowych. Naszym wspólnym celem jest, żeby każde dziecko w Polsce znało podstawy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Razem możemy to osiągnąć.


Jan Kucaj


do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART