zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 URZĄD GMINY INFORMUJE
URZĄD GMINY INFORMUJE

Sesje Rady Gminy Chmielnik
Idzie jesień
Bieżące prace drogowe
Apelujemy o nie spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych
Nowe zasady wycinki drzew i krzewów obowiązujące od 28 sierpnia 2015 r.
★U$Atrip2015★ wyprawybusem.pl w podróży dookoła Stanów Zjednoczonych
Apelujemy o nie spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych


(zdjęcie z plakatu ogólnopolskiej akcji fundacji ekologicznej Arka „Kochasz dzieci nie pal śmieci”)

Apelujemy o nie spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych

W związku z rozpoczynającym się okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom Gminy Chmielnik, iż spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne.

Każdego roku w sezonie grzewczym odnotowuje się liczne skargi mieszkańców na uciążliwe i duszące zapachy pochodzące ze spalania śmieci w domowych piecach. Zgodnie z ustawą o odpadach oraz Kodeksem wykroczeń – zakazane jest spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu. Za palenie śmieci grozi kara grzywny w wysokości 5000 zł.

Pamiętajmy, że domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę i w efekcie wytwarzają trujące substancje gazowe, m.in. tlenek węgla który uszkadza płuca, tlenek azotu drażniący drogi oddechowe, jak również: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Te toksyczne związki powodują wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory. Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożaru domu.

Apelujemy więc o przestrzeganie przepisów prawa oraz poszanowanie otaczającej nas przyrody czy osób mieszkających w pobliżu. W szczególności zaś zadbajmy o zdrowie Naszych dzieci.

Lidia Urbaś


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 10 Sierpnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART