zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2015 URZĄD GMINY INFORMUJE
URZĄD GMINY INFORMUJE

Sesje Rady Gminy Chmielnik
Idzie jesień
Bieżące prace drogowe
Apelujemy o nie spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych
Nowe zasady wycinki drzew i krzewów obowiązujące od 28 sierpnia 2015 r.
★U$Atrip2015★ wyprawybusem.pl w podróży dookoła Stanów Zjednoczonych
Apelujemy o nie spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych


(zdjęcie z plakatu ogólnopolskiej akcji fundacji ekologicznej Arka „Kochasz dzieci nie pal śmieci”)

Apelujemy o nie spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych

W związku z rozpoczynającym się okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom Gminy Chmielnik, iż spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne.

Każdego roku w sezonie grzewczym odnotowuje się liczne skargi mieszkańców na uciążliwe i duszące zapachy pochodzące ze spalania śmieci w domowych piecach. Zgodnie z ustawą o odpadach oraz Kodeksem wykroczeń – zakazane jest spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu. Za palenie śmieci grozi kara grzywny w wysokości 5000 zł.

Pamiętajmy, że domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę i w efekcie wytwarzają trujące substancje gazowe, m.in. tlenek węgla który uszkadza płuca, tlenek azotu drażniący drogi oddechowe, jak również: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Te toksyczne związki powodują wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory. Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożaru domu.

Apelujemy więc o przestrzeganie przepisów prawa oraz poszanowanie otaczającej nas przyrody czy osób mieszkających w pobliżu. W szczególności zaś zadbajmy o zdrowie Naszych dzieci.

Lidia Urbaś


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 8 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART