zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2016 OŚWIATA I KULTURA
Jak jo se zaśpiwom, jak jo se zanuce

Polska wieś to nie tylko czyste powietrze, piękne widoki i bliskość natury. Ta wieś to przede wszystkim ogromne bogactwo kultury ludowej, kultury unikatowej, która ginie w zalewie niewiele wnoszącej w nasze życie kultury masowej. Naszą rolą, rolą rodzimych mieszkańców wsi jest ocalenie tego bogactwa dla przyszłych pokoleń. W naszej społeczności elementy kultury ludowej najczęściej przekazywane są ustnie, dlatego z biegiem czasu zanikają, bo nie pozostaje po nich trwały ślad w postaci publikacji, zapisu nutowego czy zapisu audio. Ciągle jeszcze możemy dotrzeć do osób, które pamiętają dawne zwyczaje i obrzędy, a także przyśpiewki które im towarzyszyły, a które są charakterystyczne dla naszego regionu. Utwory te są doskonałym źródłem wiedzy, bo opowiadają o dawnych czasach, życiu codziennym na wsi, ludziach i historii.

Wszystkie te przesłanki przyczyniły się do tego, że zrodził się pomysł na projekt „Jak jo se zaśpiwom, jak jo se zanuce”, który pozwoli utrwalić to żyjące w ludzkiej pamięci dziedzictwo. Projekt realizowany jest od września do grudnia 2016 roku przez Gminną Radę Kobiet i Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku. Uczestnicy projektu to: członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Chmielnik i członkowie Stowarzyszenia Nasza Wola. Celem projektu jest zgromadzenie starych, unikatowych piosenek, przyśpiewek, ballad ludowych charakterystycznych dla naszego regionu oraz wydanie śpiewnika w wersji papierowej i cyfrowej. Gromadzenie, spisywanie i wspólne śpiewanie pozwoli zacieśnić integrację między uczestnikami i organizacjami, pobudzi lokalną aktywność i będzie budowaniem wymiernego dobra wspólnego. Ponadto uczestnicy wezmą udział w warsztatach doskonalących ich umiejętność śpiewu oraz przygotowujących do finałowego koncertu pt. „Chmielnicka Nuta”. Dotychczas odbyły się dwa spotkania integracyjne, podczas których przypomniane zostały utwory charakterystyczne dla Borówek i Woli Rafałowskiej. Przed nami spotkania w pozostałych miejscowościach gminy i z pewnością jakieś zapomniane, ale jakże piękne utwory, które uda się ocalić od zapomnienia.

Zapraszamy do włączenia się w tworzenie unikatowego śpiewnika, a także do śledzenia przebiegu projektu na stronie internetowej i na profilu facebookowym biblioteki.

„Działaj Lokalnie IX” 2016 to Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie – Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od lokalnych samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dynów oraz Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.


Beata Wojnarowicz-Hondz, Irena Szczypek
koordynatorki projektu


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 27 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART