zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2019 OŚWIATA I KULTURA
W piątek, na Grzywackiej, po sezonie czyli... kilka słów o integracyjnej wyprawie w góry

1  1

Wprawdzie tegoroczny sezon turystycznych wypraw w góry już się kończy, nie straszne nam jednak przeciwności przyrody dlatego też 10 października w piątek, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej z Albigowej młodzież klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 2 w Chmielniku wyruszyła na wycieczkę w przepiękne okolice Beskidu Niskiego. Po kilku godzinach podróży uczestnicy dotarli do celu, a ich wędrówka rozpoczęła się u podnóża Góry Grzywackiej. Wejście na szczyt pochłonęło sporo energii, czas upływał im jednak bardzo przyjemnie, gdyż nikt nie zapomniał o zapakowaniu do podróżnego plecaka dobrego nastroju. Wędrując zielonym szlakiem uczniowie przeżyli żywą lekcję przyrody. Dzięki ciekawym opowieściom pana Piotra, naszego wspaniałego przewodnika, oraz pana Marcina Gwizdaka uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawostek przyrodniczy o różnych gatunkach zwierząt, drzew i krzewów. Na szczycie Grzywackiej był czas na odpoczynek, drugie śniadanie i wspólne zdjęcia. Kolejnym punktem wycieczki był dawny dom państwa Basistów w Desznicy, z którym wiąże się pewna historia związana z patronem naszej szkoły Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Następnie młodzież zwiedziła Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Eksponaty przedstawiały faunę i florę Beskidu Niskiego. Szczególnie interesująca była prezentacja multimedialna ukazująca zmiany jakie zachodzą w świecie roślin i zwierząt w różnych porach roku. Zaopatrzeni w nowe doświadczenia młodzi odkrywcy niedocenionego turystycznie, lecz bardzo urokliwego zakątka naszego kraju ruszyli do pobliskiej, świeżo odrestaurowanej cerkwi w Świątkowej Wielkiej, której historię przybliżył im energiczny i zawsze uśmiechnięty ks. Józef. Górskie powietrze sprawiło, iż młodzi uczestnicy wyprawy nabrali apetytu, dlatego też obiad zjedli tuż po spacerze w terenach, które należały do nieistniejącej już miejscowości łemkowskiej - Świerzowej Ruskiej, której ówcześni mieszkańcy zostali wysiedleni w ramach Akcji Wisła, natomiast tereny częściowo wchłonięte przez Świątkową. Młodzi piechurzy szybko zregenerowali swoją energię i w drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewał głośny śpiew i wesołe zabawy. Zadowolenie uczniów jest nagrodą dla organizatorów i bodźcem do organizowania kolejnych, ciekawych, pouczających wypraw.

1

A. Korbecka


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 7 Grudnia 2019 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
30 Pażdziernika 2019 r.
Projekt "Pamięć nie umiera" miał na celu upamiętnienie mieszkanki Woli Rafałowskiej rozstrzelanej w 1942 r. za przechowywanie Żydów poprzez wykonanie na cmentarzu nagrobka Rozalii Sochy.
30 Pażdziernika 2019 r.
Gmina Chmielnik również ma duże wydarzenie o nazwie Święto Gminy Chmielnik, które w tym roku 14 lipca zostało zorganizowane po raz 14.
30 Pażdziernika 2019 r.
Wprawdzie tegoroczny sezon turystycznych wypraw w góry już się kończy, młodzież wyruszyła na wycieczkę w przepiękne okolice Beskidu Niskiego.
Realizacja: ProART