zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
RÓŻNE
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2012 OŚWIATA I KULTURA
Laury dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku

Jest nam bardzo miło poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku została laureatem trzech konkursów grantowych:

V edycji Konkursu Na dobry początek ogłoszonego przez Fundację J. Kantego Steczkowskiego za projekt Trochę tańca deko baśni i się dziecka świat rozjaśni.

Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci w wieku od 2 do 5 lat nie uczęszczających do przedszkola z terenu Gminy Chmielnik oraz rodziców lub opiekunów.

Celem projektu jest ułatwienie dostępu do edukacji w grupach rówieśniczych dzieciom w wieku przedszkolnym (2-5 lat) z terenu Gminy Chmielnik oraz zaprezentowanie biblioteki jako miejsca, które poprzez swój klimat i podejmowane działania jest przyjazna każdemu człowiekowi, zwłaszcza dziecku pragnącemu wzbogacać swoja wiedzę, kulturę i osobowość. Dzięki podjętym działaniom w zakresie edukacji i wychowania, wykraczający poza podstawową działalność biblioteki, nastąpi rozwój u dzieci takich cech i umiejętności jak kreatywność, ciekawość świata, samodzielność, pobudzenie wyobraźni. Poprzez działania chcemy rozwijać umiejętność podejmowanie własnych decyzji, kształtowanie empatii, rozpoznawanie własnych stanów emocjonalnych i innych osób, rozwijać postawy wzajemnego zrozumienia i szacunku, doskonalić sprawność ruchową, i psychofizyczną aby zapewnić harmonijny rozwój dziecka. W ramach projektu planujemy przeprowadzenie 35 zajęć dla 12 osobowej grupy dzieci i ich rodziców lub opiekunów. Zajęcia prowadzone będą przez okres 5 miesięcy. Zaproponowaliśmy następujące moduły.

  • Bajki pomagajki – zajęcia edukacji literackiej
  • Teatralna sztuka dla malucha – to cykl spotkań z interaktywnym teatrem dla najmłodszych.
  • Ja już wiem jak rozmawiać trzeba z psem.
  • Matematyka dla Smyka – propozycje zabaw i gier edukacyjnych rozwijających zdolności matematyczne, pamięć i koncentrację.
  • Kolorowe łapki – warsztaty plastyczne; maluchy poznają rozmaite techniki i narzędzia pracy twórczej, nauczą się samodzielności oraz pracy w grupie. Wspólnie będą posługiwać się farbami, lepić, kleić, wałkować i eksperymentować z różnymi materiałami i przede wszystkim dobrze się bawić.
  • Wiem co jem – podczas zajęć zachęcimy do spożywania warzyw i owoców. Wraz opiekunami dzieci będą przygotowywać sałatki, surówki, smaczne i kolorowe kanapki.
  • My mamy Mamy – zajęcia rytmiczno-muzyczno-integracyjno-ruchowe, które będą stymulować wszechstronny rozwój dziecka. Zajęcia będą realizowane
    w oparciu o pedagogikę zabawy metodą Klanzy.

Planujemy również zorganizowanie 5 spotkań dyskusyjnych dla rodziców lub opiekunów – „Porozmawiajmy
o dzieciach” (planujemy spotkania z psychologiem lub pedagogiem, tematy spotkań uzgodnimy z rodzicami. Mogą to być np. Jak radzić sobie z małym złośnikiem, Jak pokonać strach u dziecka, itd.)

Zainteresowanym wszelkich informacji udzielamy w bibliotece tel. 172296611

Otrzymana dotacja to 9 000 zł


       

Kolejny grant otrzymaliśmy w ramach
Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse za projekt Strefa Kultury Młodzieżowej.
Celem projektu jest rozwinięcie u młodzieży umiejętności organizacyjnych związanych z pracą w grupie, budowanie wiary we własne siły, pozyskiwanie partnerów i sprzymierzeńców, nauka odpowiedzialności za realizację wspólnie ustalonego przedsięwzięcia w grupie min.15 osób z gminy Chmielnik poprzez samodzielne planowanie i realizację przedstawienia teatralnego i filmu krótkometrażowego, a następnie pokazania efektów swojej pracy podczas Festiwalu Kultury Młodzieżowej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wspólne zajęcia teatralne i filmowe, a także poznanie teatru i studia telewizyjnego od strony technicznej.
Dotacja w wysokości 7 000 zł


Centrum Aktywności Międzypokoleniowej to tytuł kolejnego projektu który został pozytywnie oceniony i otrzymał dofinansowanie w wysokości 5000 zł. Konkurs grantowy Aktywna Biblioteka prowadzony jest przez Akademię Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Celem głównym projektu jest budowanie wizerunku biblioteki jako miejsca otwartego i przyjaznego a także zerwanie ze stereotypem biblioteki, w której tylko i wyłącznie można pożyczać książki. Celami szczegółowymi są: aktywizacja ludzi starszych, zachęcanie ich do podejmowania inicjatyw na rzecz innych grup wiekowych, przełamywanie barier i budowanie wzajemnego zrozumienia dla grup w różnym wieku, współpraca z dziećmi i młodzieżą, poszerzenie oferty biblioteki o warsztaty i cykliczne projekcje filmów, zaproponowanie młodzieży bezpiecznej i aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz stworzenie miejsca do rozwoju twórczego, realizacji swoich pasji i zainteresowań.

Projekt przewiduje siedem spotkań warsztatowych cztery decoupage, trzy papierowikliny podczas których uczestnicy nabędą umiejętności zdobienia przedmiotów. Warsztaty będą skierowane do wszystkich chętnych. Kolejną propozycją są zajęcia dla seniorów pod hasłem e-informacja – 4 spotkania. Chcemy aby uczestnicy posiedli praktyczne umiejętności korzystania z Internetu poczty internetowej, poszukiwania informacji np. o godzinach pracy przychodni, apteki, komunikatora skype itd., które posłużą im do lepszego funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości. Zajęcia dla seniorów będą prowadzone przez młodzież – wolontariuszy. Dla młodych ludzi chcących pogłębiać wiadomości z wykorzystania nowych technologii odbędą się trzy spotkania, podczas których informatyk wolontariusz będzie nadzorował powstanie fan page biblioteki. Aby zaktywizować młodzież zachęcimy ich do udziału w konkursie na projekt strony internetowej i bloga biblioteki. W ramach Kulturalnej Strefy Filmowej odbędą się trzy spotkania, które połączą uczestników spotkania w różnym wieku. W trakcie spotkań uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia filmów z kanonu kina światowego. Po projekcji będzie okazja do wspólnej dyskusji na temat filmu.

Zapraszamy do udziału w projektach.

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART