zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2022
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna Nr 1/2022 OŚWIATA I KULTURA
Z kalendarza szkoły w Zabratówce - projekty, imprezy, akcje i wydarzenia

“Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział,

ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć,

a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło,

a żeby go coś naprawdę zajmowało”.

Janusz Korczak


Pierwszy kwartał roku obfitował w wydarzenia kulturalno-edukacyjne w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce. Cieszyliśmy się, że po okresie nauki zdalnej mogliśmy na nowo zintegrować się i wspólnie uczestniczyć w wielu akcjach, projektach, imprezach i wydarzeniach.

W Nowy Rok wstąpiliśmy tanecznym krokiem, gdyż 19 stycznia bawiliśmy się na balu karnawałowym. Najpierw czas na zabawę miały dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I-III, a po nich uczniowie klas IV-VIII. Wydarzenie poprowadził zespół muzyczny Yamaha, który poza muzyką na żywo przeprowadził także różne konkursy, zabawy i konkurencje. Szaleństwom, tańcom i śmiechom nie było końca. W trakcie balu odbył się też poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

W styczniu drugoklasiści podczas zajęć kształtujących kreatywność, wykorzystując wiadomości o Antarktydzie zdobyte po przeczytaniu i omówieniu lektury „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów oraz obejrzeniu filmów edukacyjnych wykonali makietę Antarktydy. Przedstawili na niej m.in. stację profesora Dobrowolskiego, samego naukowca i pozostałych polarników, a także uciekające pingwiny z „zaczarowanej zagrody”. Uczniowie nie zapomnieli o wykonaniu Elegancika i lwa morskiego oraz innych zwierząt zamieszkujących ten najzimniejszy kontynent świata. Makieta powstała ze styropianu i kostek cukru, które przyklejone wyglądały niczym słodkie, lodowe igloo. Efekt był wspaniały!

W tym miesiącu pamiętaliśmy oczywiście o naszych ukochanych babciach i dziadkach. Przygotowaliśmy dla nich piękne upominki i filmiki z nagranymi wierszykami i piosenkami.

21 stycznia uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu online z autorem lektury „Cukierku! Ty łobuzie!” panem Waldemarem Cichoniem. Autor książek dla dzieci podzielił się z uczniami swoją pasją do pisania, zachęcał do twórczości literackiej, czytania książek, przeczytał na wizji jedną z opowieści o kocie psotniku oraz odpowiedział na wszystkie pytania nurtujące naszych uczniów. Jedną z niespodzianek, którą pisarz przygotował było pokazanie głównego bohatera książek – Cukierka. Nie zabrakło też drugiej bohaterki opowiadań – kotki Tradycji, która również na chwilę pojawiła się na ekranie. Chętni uczniowie zakupili wybraną przez siebie książkę wraz z autografem i imienną dedykacją. Dodatkowo dzięki uprzejmości autora i Wydawnictwa Żwakowskie szkolna biblioteka została wyposażona w dwie części przygód kota Cukierka oraz książkę “Kto szczeka, nie błądzi”.

3 lutego do naszej szkoły przybył z wizytą pan Leszek Iskrzycki, który jest leśniczym. Nasz gość spotkał się z dziećmi uczęszczającymi na świetlicę i opowiedział naszym świetlikom jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę, czym można je dokarmiać oraz nauczył ich rozpoznawania gatunków leśnych zwierząt.

W dobie pandemii, kiedy odwiedziny gości w szkołach były utrudnione przybył do nas niespotykany gość - przytulanka o imieniu Werblinianka, która na co dzień mieszka w Szkole Podstawowej w Werblini (woj. pomorskie) i razem klasą trzecią pilnie się uczy. Werblinianka nigdy nie wyjechała ze swojej małej miejscowości i była ciekawa, jak wygląda świat. Wyruszyła, więc szukać przygód. Odwiedza szkoły, świetlice i grupy dzieci w całej Polsce (i nie tylko). Razem z Werblinianką wędruje jej fotopamiętnik. Przytulanka była szczególnie oczekiwana przez uczniów klasy drugiej. Miała u nas dużo przygód. Najpierw zapoznała się z dziećmi, które oglądały na internetowej mapie miejscowości i szkoły, które wcześniej odwiedziła. Następnie drugoklasiści postanowili ją narysować i ulepić z plasteliny - powstała wspaniała galeria prac! Ponadto zbudowali dla niej wygodny domek z klocków, zabrali ją ze sobą na lekcję wf-u. Poszła nawet z dziećmi na obiad, a następnie bawiła się z nimi w “ganianego”. Odwiedziła nawet pokój nauczycielski i gabinet pani dyrektor. Wszyscy byli nią zachwyceni! Uczniowie z własnej inicjatywy wykonali lapbook o Werbliniance. To był bardzo udany dzień! Dokonaliśmy wpisu do pamiętnika, wkleiliśmy nasze zdjęcia i maskotka wyruszyła w dalszą drogę - aż do Elbląga! Choć była u nas tylko dwa dni, sprawiła nam wiele radości. Liczymy, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi.

Po powrocie z ferii na uczniów klasy drugiej czekała miła niespodzianka. Dzięki udziałowi w projekcie “Przytulanka Werblinianka w trasie” nasi uczniowie nawiązali znajomość ze Sportową Szkołą Podstawową nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu. Dzięki temu każdy uczeń klasy drugiej otrzymał podpisaną swoim imieniem pocztówkę z pozdrowieniami. Ponadto otrzymaliśmy list, w którym uczniowie pokrótce opisali swoją szkołę i klasę. Kartki przedstawiające uroki tego mazurskiego miasta sprawiły nam wiele radości i poszerzyły naszą wiedzę o regionach naszej ojczyzny. Nie pozostaliśmy im dłużni i wysłaliśmy do Elbląga i Werblini pocztówki z Rzeszowa, które bardzo podobały się tamtejszym uczniom.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę dni 1 i 2 marca uczyniliśmy “Dniami Solidarności z Ukrainą”. W geście solidarności z naszymi sąsiadami, dzieci wykonały prace plastyczne związane z tym krajem i pokojem na świecie. Obejrzeli też filmy edukacyjne na temat Ukrainy. Ideą tego dnia było szerzenie pokoju i miłości, poszanowanie praw człowieka oraz zaprzestanie wojny. Cała społeczność szkolna okazała wyrazy wsparcia narodowi ukraińskiemu. Dołączyliśmy się również do zbiórki rzeczy dla uchodźców.

Początkiem marca nasza szkoła włączyła się w akcję „Kolorowe Kredki”, której celem jest niesienie pomocy dzieciom przebywającym w szpitalach oraz zbiórka pieniędzy z przetworzonych kredek na różne cele charytatywne.

Aż 54 uczniów wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Moja wymarzona złota rybka”, którego organizatorem jest Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej. Celem konkursu jest m.in. zainteresowanie tematyką środowiska wodnego, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz prezentacja twórczości dziecięcej. Dzieci wykonały rybki różnorodnymi technikami. Wszystkie są piękne i pomysłowe. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

10 marca odbyły się w naszej szkole wybory Miss i Mistera Szkoły 2022. Uczestnicy w dwóch kategoriach wiekowych brali udział w różnych konkurencjach. Musieli odpowiadać na pytania dotyczące wielu zagadnień, wykazać się pewnymi umiejętnościami i przede wszystkim zaprezentować swój urok osobisty. Zwycięzcy zostali udekorowani, otrzymali też upominki. Całe wydarzenie bardzo nam się podobało i przyniosło wiele radości.

21 marca powitaliśmy wiosnę. Był to dzień bogaty w różne wydarzenia i konkursy. Nasi uczniowie i nauczyciele włożyli ubrania w kolorze zielonym. Nikt, kto miał na sobie coś w tym kolorze nie był tego dnia odpytywany. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs “Mam Talent”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności w wielu dziedzinach, takich jak śpiew, gra na instrumencie, rysunek, układanie kostki Rubika, recytacja.

25 marca uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami wzięli udział w kolejnej już edycji targów edukacyjnych, które odbyły się w kampusie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Korzystając z okazji, odwiedzili rzeszowskie podziemia. To była bardzo ekscytująca wyprawa, dzięki której mogli zobaczyć, jak niegdyś wyglądała stolica naszego regionu.

Przedszkolaki i drugoklasiści regularnie brali udział w zajęciach prowadzonych przez panią Irenę Szczypek w Bibliotece Publicznej w Zabratówce. Drugoklasiści po wstępnych ćwiczeniach ruchowych, tańcu i wysłuchaniu opowieści sami mieli wcielić się w rolę opowiadaczy historii. Przedszkolaki zaś w bibliotece dowiadywali się m.in. czym jest dobroć i życzliwość, uczestniczyli w teatrzyku Kamishibai i uświadamiali sobie jak ważna jest edukacja. Na koniec mogli wypożyczyć książki, otrzymać karty czytelnika i naklejki.

Końcem marca uczniowie klasy drugiej w nietypowy sposób podsumowali pracę nad lekturą ,,Pamiętnik Czarnego Noska” autorstwa Janiny Porazińskiej. Pierwszy raz pracowali metodą lektury zamkniętej w pudełku. Każde dziecko miało za zadanie wykonanie lektury w pudełku, czyli włożenie do niego wszystkiego, co ma związek z wydarzeniami z książki. Powstały wspaniale prace przestrzenne. W pudełkach nie zabrakło informacji na temat autorki, planu wydarzeń, ciekawostek o misiach i zagadek dotyczących treści lektury. Każdy dumnie prezentował swoje lekturowe skarby. Podziwialiśmy pomysłowo wykonane witryny sklepowe, redakcję czasopisma i górskie hale. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych pierwszych lekturowych pudełek.

1 kwietnia w ramach Prima Aprilis Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień bez Plecaka. Nie znaczy to jednak, że nasi uczniowie nie mieli ze sobą książek i przyborów. Wszystkie niezbędne rzeczy dotarły z nimi do szkoły w najróżniejszych “nosidłach”. Był to dzień pełen śmiechu i dobrej zabawy, do której przyłączyli się także nasi nauczyciele, przynosząc swoje rzeczy w wiaderkach, walizkach, kosmetyczkach czy pojemnikach na ciasto.

Mamy nadzieję, że kolejny kwartał przyniesie naszej szkolnej społeczności równie wiele ciekawych doświadczeń i inspiracji. A zapowiada się naprawdę interesująco...


   

 

   

 

 


Joanna Jabłońska


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 25 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART