W październiku Stowarzyszenie „Nasza Wola” zakończyło realizację projektu "ZIOŁO czy CHWAST - ciągle się uczymy" dofinansowany z Programu "Działaj Lokalnie" Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja Przestrzeń Lokalna.
14.10 Odbyło się spotkanie z rehabilitantką, specjalistką od refleksologii, która w ramach spotkania, prowadzonego społecznie, przybliżyła nam ten temat. Każdy uczestnik otrzymał schemat dłoni i stóp, dowiedzieliśmy się jak samemu można sobie pomóc masując dany wycinek ręki czy stopy. Padło wiele pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.
Warsztaty kulinarne i podsumowanie odbyło się 26.10. Najpierw podczas warsztatów panie przygotowały potrawy, a następnie doszła reszta uczestników i wspólnie odbyła się degustacja. Wszyscy popróbowali: zupy z pokrzyw, pierogów z miętą, tarty z cukini, rogalików z marmoladą, z płatków róży, herbatek ziołowych. Towarzyszyła nam wystawa zdjęć z naszych działań i przydomowych ogródków zielarskich, przygotowana społecznie przez członków Stowarzyszenia.
Wszystkie zaplanowane cele projektu "ZIOŁO czy CHWAST - ciągle się uczymy" zostały osiągnięte. Udało się uaktywnić mieszkańców, chcieli wyjść z domu, podziwiać piękno przyrody i uczyć się z niej korzystać tak jak robili to nasi przodkowie, dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, co w dobie dzisiejszego zagrożenia COVID-19 jest bardzo ważne. Nastąpił wzrost wiedzy o roślinach leczniczych i użytkowych - sposobie ich zbierania, przechowywania i bezpiecznego wykorzystania w życiu codziennym. Rozbudzono ciekawości i chęci bezpiecznego eksperymentowania z ziołami w kuchni, przyrządzanie nietypowych, ciekawych i smacznych potraw. Zainteresowano ziołami dzieci poprzez udział w warsztatach. Poznano podstawowe zasady refleksologii, jak można sobie samemu pomóc. Poznano Spółdzielnię Socjalną Dzikie Wino w Daliowej, zajmującą się min. zielarstwem oraz poletka doświadczalne z ziołami w ODR Boguchwała. Projekt uczestnikom się bardzo podobał, dlatego w kolejnym roku będziemy zgłębiać wiedzę z tego zakresu.
29 października odbyło się oficjalne otwarcie drogi Albigowa Honie - Wola Rafałowska. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć w naszej Izbie Tradycji panią wojewodę Ewę Leniart, władze i radnych gminy Chmielnik, wójta gminy Łańcut p. Jakuba Czarnotę.
Pozwolę sobie przytoczyć wpis, który pan Jakub zamieścił na facceboku:
„Dziś wyjątkowo nie o Gminie Łańcut lecz o tym co dobrego dzieje się za miedzą, a dzieje się dużo dobrego za sprawą oddolnych inicjatyw.
Oficjalne otwarcie drogi Albigowa Honie - Wola Rafałowska było okazją, by zwiedzić miejscową Izbę Pamięci prowadzoną przez Stowarzyszenie Nasza Wola. A jest tam co oglądać, licznie zgromadzone eksponaty jak obrazy, przedmioty dawnej na co dzień używane, dokumenty czy rękodzieło barwnie ilustrują życie społeczne, gospodarcze, kulturalne w czasach, które jeszcze mogą pamiętać najstarsi. Uwagę przyciągają liczne zdjęcia, te archiwalne, ale również współczesne fotografie wykonane w celu ochrony przed zapomnieniem zwyczajów, miejsc i obiektów jeszcze istniejących.
Można długo by o tym pisać, choć pewnie najlepiej obejrzeć Izbę Pamięci samemu. Do czego zachęcam każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat historii Woli Rafałowskiej czy naszych rzeszowskich i łańcuckich okolic.
Godna uwagi i naśladowania jest historia i sposób funkcjonowania Izby. Powstała z inicjatywy samych mieszkańców, przez nich była doposażona w eksponaty, a teraz to oni dbają (przy wsparciu samorządu, czy innych instytucji) o jej rozwój.
Nie trzeba być miłośnikiem i znawcą historii by wiedzieć jak ważne są to inicjatywy. Podobny projekt z powodzeniem od lat funkcjonuje w Handzlówce i oby takich pomysłów było jak najwięcej.”
Dziękujemy panu Wójtowi Gminy Łańcut Jakubowi Czarnocie za tak miłe słowa. My również zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia Izby Tradycji w Woli Rafałowskiej, wystarczy zadzwonić i umówić się tel. 535281787.
Przed Świętem Zmarłych członkowie Stowarzyszenia wspólnie ze społecznością szkolną zadbali, aby nagrobek Rozalii Sochy, naszej mieszkanki rozstrzelanej przez Niemców za przechowywanie Żydów, przybrał barwy narodowe.
W ramach zadania publicznego „Działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz osób w wieku emerytalnym z terenu Gminy Chmielnik” Stowarzyszenie „Nasza Wola” realizowało kolejne działania.
Tradycyjnie 11 listopada, już 11 raz, zapłonęło Ognisko Patriotyzmu na placu Arena. Mieszkańcy nie zawiedli, pogoda również. Po odśpiewaniu Hymnu państwowego i Roty, prześledziliśmy dzieje polskich piosenek patriotycznych i wojskowych. W śpiewaniu pomagały nam nagrania płytowe. Uczestnicy zostali poczęstowani gorącym żurkiem oraz rogalikami. Obejrzeli również sztuczne ognie. W robieniu zdjęć przeszkadzały elementy odblaskowe na ubraniach, ale brawo dla tych co je naszą dla bezpieczeństwa swojego i innych.
16 listopada 21 osobową grupą (własnymi samochodami) udaliśmy się na wycieczkę do pobliskiego Łańcuta. Tak blisko, a my w Zamku nie byliśmy w ogóle, albo bardzo dawno. Prawdziwe jest przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, postanowiliśmy nadrobić te zaległości. Zwiedziliśmy Muzeum - Zamek w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Po emocjonującej wycieczce pojechaliśmy wspólnie na ciasteczko i kawę do Cukierni z pasją.
Pod koniec listopada w Izbie Tradycji odbyły się warsztaty artystyczne, na których powstały piękne bombki choinkowe oraz stroiki świąteczne. Przygotowaliśmy również podziękowania dla ofiarodawców 1%. Panowie przygotowali i udekorowali choinkę.
Stowarzyszenie dołożyło swoją cegiełkę do organizowanego przez Szkołę Podstawową w Woli Rafałowskiej prezentu mikołajkowego dla Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie.
Serdecznie gratulujemy koleżance Iwonie Czarnota ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik, której 4 grudnia, podczas V Podkarpackiego Forum Obywatelskiego w Urzędzie Marszałkowskim, w Rzeszowie została wręczona statuetka i tytuł Wolontariusza Roku 2021 Korpusu Solidarności woj. Podkarpackiego.
Zbliżamy się do końca trudnego 2021 roku, składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pracowali, pomagali i kibicowali Stowarzyszeniu „Nasza Wola”. Zapraszamy - dołączcie do nas, działajmy wspólnie dla Naszej Małej Ojczyzny.
Danuta Szajna