zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2021
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna Nr 4/2021 STOWARZYSZENIE
STOWARZYSZENIE

"Budowa elementów małej architektury w centrum rekreacyjnym w Chmielniku"
Nasze działania
Nasze działania

W październiku Stowarzyszenie „Nasza Wola” zakończyło realizację projektu "ZIOŁO czy CHWAST - ciągle się uczymy" dofinansowany z Programu "Działaj Lokalnie" Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja Przestrzeń Lokalna.

 

14.10 Odbyło się spotkanie z rehabilitantką, specjalistką od refleksologii, która w ramach spotkania, prowadzonego społecznie, przybliżyła nam ten temat. Każdy uczestnik otrzymał schemat dłoni i stóp, dowiedzieliśmy się jak samemu można sobie pomóc masując dany wycinek ręki czy stopy. Padło wiele pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Warsztaty kulinarne i podsumowanie odbyło się 26.10. Najpierw podczas warsztatów panie przygotowały potrawy, a następnie doszła reszta uczestników i wspólnie odbyła się degustacja. Wszyscy popróbowali: zupy z pokrzyw, pierogów z miętą, tarty z cukini, rogalików z marmoladą, z płatków róży, herbatek ziołowych. Towarzyszyła nam wystawa zdjęć z naszych działań i przydomowych ogródków zielarskich, przygotowana społecznie przez członków Stowarzyszenia.

Wszystkie zaplanowane cele projektu "ZIOŁO czy CHWAST - ciągle się uczymy" zostały osiągnięte. Udało się uaktywnić mieszkańców, chcieli wyjść z domu, podziwiać piękno przyrody i uczyć się z niej korzystać tak jak robili to nasi przodkowie, dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, co w dobie dzisiejszego zagrożenia COVID-19 jest bardzo ważne. Nastąpił wzrost wiedzy o roślinach leczniczych i użytkowych - sposobie ich zbierania, przechowywania i bezpiecznego wykorzystania w życiu codziennym. Rozbudzono ciekawości i chęci bezpiecznego eksperymentowania z ziołami w kuchni, przyrządzanie nietypowych, ciekawych i smacznych potraw. Zainteresowano ziołami dzieci poprzez udział w warsztatach. Poznano podstawowe zasady refleksologii, jak można sobie samemu pomóc. Poznano Spółdzielnię Socjalną Dzikie Wino w Daliowej, zajmującą się min. zielarstwem oraz poletka doświadczalne z ziołami w ODR Boguchwała. Projekt uczestnikom się bardzo podobał, dlatego w kolejnym roku będziemy zgłębiać wiedzę z tego zakresu.

29 października odbyło się oficjalne otwarcie drogi Albigowa Honie - Wola Rafałowska. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć w naszej Izbie Tradycji panią wojewodę Ewę Leniart, władze i radnych gminy Chmielnik, wójta gminy Łańcut p. Jakuba Czarnotę.


Pozwolę sobie przytoczyć wpis, który pan Jakub zamieścił na facceboku:

„Dziś wyjątkowo nie o Gminie Łańcut lecz o tym co dobrego dzieje się za miedzą, a dzieje się dużo dobrego za sprawą oddolnych inicjatyw.

Oficjalne otwarcie drogi Albigowa Honie - Wola Rafałowska było okazją, by zwiedzić miejscową Izbę Pamięci prowadzoną przez Stowarzyszenie Nasza Wola. A jest tam co oglądać, licznie zgromadzone eksponaty jak obrazy, przedmioty dawnej na co dzień używane, dokumenty czy rękodzieło barwnie ilustrują życie społeczne, gospodarcze, kulturalne w czasach, które jeszcze mogą pamiętać najstarsi. Uwagę przyciągają liczne zdjęcia, te archiwalne, ale również współczesne fotografie wykonane w celu ochrony przed zapomnieniem zwyczajów, miejsc i obiektów jeszcze istniejących.

Można długo by o tym pisać, choć pewnie najlepiej obejrzeć Izbę Pamięci samemu. Do czego zachęcam każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat historii Woli Rafałowskiej czy naszych rzeszowskich i łańcuckich okolic.

Godna uwagi i naśladowania jest historia i sposób funkcjonowania Izby. Powstała z inicjatywy samych mieszkańców, przez nich była doposażona w eksponaty, a teraz to oni dbają (przy wsparciu samorządu, czy innych instytucji) o jej rozwój.

Nie trzeba być miłośnikiem i znawcą historii by wiedzieć jak ważne są to inicjatywy. Podobny projekt z powodzeniem od lat funkcjonuje w Handzlówce i oby takich pomysłów było jak najwięcej.”

Dziękujemy panu Wójtowi Gminy Łańcut Jakubowi Czarnocie za tak miłe słowa. My również zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia Izby Tradycji w Woli Rafałowskiej, wystarczy zadzwonić i umówić się tel. 535281787.

Przed Świętem Zmarłych członkowie Stowarzyszenia wspólnie ze społecznością szkolną zadbali, aby nagrobek Rozalii Sochy, naszej mieszkanki rozstrzelanej przez Niemców za przechowywanie Żydów, przybrał barwy narodowe.

W ramach zadania publicznego „Działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz osób w wieku emerytalnym z terenu Gminy Chmielnik” Stowarzyszenie „Nasza Wola” realizowało kolejne działania.

 

Tradycyjnie 11 listopada, już 11 raz, zapłonęło Ognisko Patriotyzmu na placu Arena. Mieszkańcy nie zawiedli, pogoda również. Po odśpiewaniu Hymnu państwowego i Roty, prześledziliśmy dzieje polskich piosenek patriotycznych i wojskowych. W śpiewaniu pomagały nam nagrania płytowe. Uczestnicy zostali poczęstowani gorącym żurkiem oraz rogalikami. Obejrzeli również sztuczne ognie. W robieniu zdjęć przeszkadzały elementy odblaskowe na ubraniach, ale brawo dla tych co je naszą dla bezpieczeństwa swojego i innych.


16 listopada 21 osobową grupą (własnymi samochodami) udaliśmy się na wycieczkę do pobliskiego Łańcuta. Tak blisko, a my w Zamku nie byliśmy w ogóle, albo bardzo dawno. Prawdziwe jest przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, postanowiliśmy nadrobić te zaległości. Zwiedziliśmy Muzeum - Zamek w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Po emocjonującej wycieczce pojechaliśmy wspólnie na ciasteczko i kawę do Cukierni z pasją.

Pod koniec listopada w Izbie Tradycji odbyły się warsztaty artystyczne, na których powstały piękne bombki choinkowe oraz stroiki świąteczne. Przygotowaliśmy również podziękowania dla ofiarodawców 1%. Panowie przygotowali i udekorowali choinkę.

Stowarzyszenie dołożyło swoją cegiełkę do organizowanego przez Szkołę Podstawową w Woli Rafałowskiej prezentu mikołajkowego dla Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie.

Serdecznie gratulujemy koleżance Iwonie Czarnota ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik, której 4 grudnia, podczas V Podkarpackiego Forum Obywatelskiego w Urzędzie Marszałkowskim, w Rzeszowie została wręczona statuetka i tytuł Wolontariusza Roku 2021 Korpusu Solidarności woj. Podkarpackiego.

Zbliżamy się do końca trudnego 2021 roku, składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pracowali, pomagali i kibicowali Stowarzyszeniu „Nasza Wola”. Zapraszamy - dołączcie do nas, działajmy wspólnie dla Naszej Małej Ojczyzny.


Danuta Szajna


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART