Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2008

Z dziejów szkolnej sceny 


Gimnazjum w Chmielniku, jak każda szkoła, ma swoje piękne tradycje i zwyczaje. Dużo dobrego się tu dzieje, choć rzadko o tym piszemy. Znaczącą rolę w życiu kulturalnym uczniów odgrywa na pewno istniejący od lat teatrzyk (kółko teatralne). Powstał na życzenie i zapotrzebowanie ze strony ambitnej młodzieży, która pragnęła próbować swoich sił w aktorstwie lub oklaskiwać występy kolegów. Każdego roku wystawialiśmy po dwa, trzy widowiska i tak oto, po 9 latach, teatrzyk szkolny ma już na swoim koncie wcale pokaźny dorobek. Repertuar jest bogaty i różnorodny, są tu baśnie i adaptacje dramatów Szekspira, Słowackiego, Wyspiańskiego i Brandstaettera, przedstawienia jasełkowe i rocznicowe. Przybliżyliśmy widzom postać Sienkiewicza, w okrągłą rocznicę jego urodzin, odbyły się recytacje poezji religijnej, wygnańczej i patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Jednak najistotniejszy w tym wszystkim byÅ‚ trud mÅ‚odych aktorów, którzy z pasjÄ… i przejÄ™ciem wchodzili w swoje, nieraz bardzo trudne, role. Nie sposób zapomnieć wzruszajÄ…cej Pauliny Trawki jako Królewny Åšnieżki, Konrada Banaszewskiego w roli uÅ‚ana żegnajÄ…cego swÄ… ukochanÄ…, Joasi Cwynar – Katarzyny w „Poskromieniu zÅ‚oÅ›nicy”, Pauliny Mazur – skromnego i cichego Kopciuszka, którego macochÄ™ brawurowo zagraÅ‚a Joanna Trawka. Ewa Szczypek z powodzeniem wcieliÅ‚a siÄ™ w Czerwonego Kapturka w widowisku o tematyce ekologicznej, zaÅ› Kamil Ostrowski - w tym samym przedstawieniu - Å›mieszyÅ‚ widzów jako współczesna Baba Jaga. Zainteresowanie wzbudzili też: Natalia Szczypek i Arek Wojnarowicz, czyli apodyktyczna matka i ulegÅ‚y syn w baÅ›ni „Księżniczka na ziarnku grochu” wg Andersena. Duże uznanie zdobyÅ‚a Edyta Czarnik – Klementyna w monodramie „I przyszÅ‚a wolność”. Uczennica mówiÅ‚a, recytowaÅ‚a, Å›piewaÅ‚a i taÅ„czyÅ‚a, prezentujÄ…c niewÄ…tpliwy kunszt sceniczny i artystycznÄ… wszechstronność. Nie można pominąć Adriana Koryla, Maćka Piotrowskiego czy Pauliny Szczypek, którzy zwyciÄ™sko wyszli ze swoich karkoÅ‚omnych zadaÅ„ w sztuce pt. „DzieÅ„ gniewu”...

To zaledwie kilka przykładów. Trzeba by jeszcze wymieniać i wymieniać jeszcze długo. Nazwiska wszystkich wykonawców (niech się nie obrażają) zostały uwieńczone w kronice kółka, cudnie zilustrowanej przez panią Izabelę Weron, nota bene ilustratorkę książek. Pani Weron potrafi też wyczarować przepyszną scenografię do każdego przedstawienia, dawniej czyniła to pani Anna Długosz.

OsobnÄ… kartÄ™ w historii Teatrzyku wypeÅ‚nia współpraca z GminnÄ… Biblioteka PublicznÄ… – niegdyÅ› pod kierownictwem pani Kazimiery KÄ™dzior, a obecnie – pani Beaty Wojnarowicz-Hondz. W ramach tej współpracy gimnazjaliÅ›ci wziÄ™li udziaÅ‚ w kilku Festiwalach Poezji i PieÅ›ni Religijnej oraz w obchodach Papieskiego Jubileuszu – 25-lecia Pontyfikatu Jana PawÅ‚a II. Zaprezentowali także program bożonarodzeniowy na spotkaniu bibliotekarzy z województwa podkarpackiego.

Sporo zadowolenia i radoÅ›ci dostarczyÅ‚y mÅ‚odym aktorom wystÄ™py dla mÅ‚odszych dzieci ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr 1 im. por. Jana BaÅ‚dy. Dla tak uroczej publicznoÅ›ci warto siÄ™ byÅ‚o potrudzić, jak również wziąć udziaÅ‚ w akcji „CaÅ‚a Polska czyta dzieciom” (lektorki nie tylko czytaÅ‚y, ale i opowiadaÅ‚y najmÅ‚odszym bajki). To tylko drobna czÄ…stka dziaÅ‚alnoÅ›ci naszego Teatrzyku.

Piszę ten tekst z nadzieją i myślą o tym, że młodzi ludzie, którzy z nami pracowali, jeszcze nieraz dadzą o sobie znać, a ich talent w pełni zostanie wykorzystany w środowisku lokalnym.

Należy dodać, że kółko teatralne rozkrÄ™caÅ‚yÅ›my wspólnie z paniÄ… WaleriÄ… NawojskÄ…-Kasiak – miÅ‚oÅ›niczkÄ… gry scenicznej.

 

Halina Szczęch