Nowości w bibliotece
PrzeszukujÄ…c bibliotekÄ™ ojca, mÅ‚odziutka Amerykanka natyka siÄ™ na Å›redniowiecznÄ… ksiÄ™gÄ™ i skrytkÄ™ z pożółkÅ‚ymi listami. Kiedy pogrąża siÄ™ w lekturze, Å›wiat staje siÄ™ dla niej koszmarem. Odkrywa peÅ‚nÄ… sekretów mrocznÄ… przeszÅ‚ość ojca i wpada na trop prowadzÄ…cy do rozszyfrowania tajemniczych losów matki. Stare listy, uzupeÅ‚nianie wspomnieniami ojca, wiodÄ… jÄ… Å›ladami nieumarÅ‚ego – pozwalajÄ… odkryć prawdÄ™ o Vladzie palowniku, Å›redniowiecznym wÅ‚adcy, którego barbarzyÅ„skie panowanie leży u podstaw mitu o Drakuli. Dziewczyna staje przed pytaniem: czy powinna iść w Å›lady ojca i badać dalej legendÄ™ Vlada, prowokujÄ…c towarzyszÄ…ce mu zÅ‚o? Jednak pamięć o matce zwycięża i córka wÅ‚Ä…cza siÄ™ w emocjonujÄ…ce poszukiwania prowadzone przez ojca. I tak zaczyna siÄ™ jej peÅ‚na przygód wyprawa po krajach caÅ‚ej Europy oraz w fascynujÄ…cÄ… przeszÅ‚ość.
Helena z Jaczynowskich Rothowa (1893-1980) urodziła się w Petersburgu w rodzinie inteligenckiej o ziemiańskich korzeniach. Dzieciństwo spędziła w Grodnie. W 1913 r. wyszła za mąż za kuzyna, Konstantego Rotha, z którym prowadziła gospodarstwo na Kresach Wschodnich. Pierwszą wojnę spędziła w Rosji. Od końca 1939 r. mieszkała w Warszawie, drugą część okupacji w Kieleckiem jako ochmistrzyni w zaprzyjaźnionych dworach. W latach pięćdziesiątych osiadła w Krakowie. Wspomnienia spisywała dla dzieci i wnuków w 1964 r., pośród gomułkowskiej szarzyzny.
PrzekazaÅ‚a im żywy i wiarygodny obraz epoki. Barwne anegdoty, opisy codziennego życia, losy rodziny kresowej: tradycje, wzajemna pomoc, odwiedziny, podróże do wód, Å›luby. Autorka dba o szczegóły, stara siÄ™ przekazać potomkom wszystko, co zapamiÄ™taÅ‚a, a wiÄ™c np. wÄ™dzenie wÄ™dlin, krojenie gÅ‚owy cukru, leczenie chorych. W zapiskach pojawiajÄ… siÄ™ też osoby znane: Eliza Orzeszkowa przywozi maÅ‚ej Loli zabawki z zagranicy, na bankiecie dziewczynka spotyka HelenÄ™ ModrzejewskÄ…, ojciec autorki jest posÅ‚em do Dumy razem z Romanem Dmowskim, odwiedza ich cioteczny brat gen. WÅ‚adysÅ‚aw Bortnowski i jego siostrzeniec „Anoda”.
Siostra Anastazja oddaje w ręce czytelników kolejną książkę kucharską.
123 sałatki i surówki to poradnik dla każdego. Starannie dobrane receptury i bezcenne rady, umożliwią początkującym podjęcie pierwszej kulinarnej próby, a bardziej doświadczeni, przekonają się, że sztuka gotowania może być jeszcze bardziej wyszukana. Obok przepisów na wykwintne sałatki na specjalne okazje, autorka podpowiada sposoby na urozmaicenie surówek, które są elementem codziennego menu. Gorąco polecamy wszystkim smakoszom.
SÅ‚ynny tekst o miÅ‚oÅ›ci – dziewiÄ™tnastowieczne kazanie – który zmieniÅ‚ życie milionów ludzi, opracowany przez Paulo Coelho. Autor, wychodzÄ…c od sÅ‚ynnego „Listu do Koryntian” Å›w. PawÅ‚a, rozważa sens, naturÄ™ i cud miÅ‚oÅ›ci. Dlaczego warto żyć zgodnie z "tÄ™czÄ… miÅ‚oÅ›ci", na która skÅ‚adajÄ… siÄ™: Cierpliwość, Dobroć, WspaniaÅ‚omyÅ›lność, Pokora, Szlachetność, Oddanie, Tolerancja, Szczerość i Uczciwość? TÄ™ wyjÄ…tkowÄ… książkÄ™ Paulo Coelho opatrzyÅ‚ celnymi komentarzami i przykÅ‚adami ze współczesnego życia.
„Poczekajka” to powieść wysnuta z marzeÅ„ i snów, spleciona z miÅ‚oÅ›ci i nienawiÅ›ci, okraszona garÅ›ciÄ… humoru i doprawiona szczyptÄ… magii. Znajdziesz w niej zarówno radość życia, jak odrobinÄ™ Å‚ez, które nadajÄ… mu smak. Jej lektura da Ci wiarÄ™, że nie wolno tracić nadziei. Ani marzeÅ„. Przenigdy. „Poczekajka” to książka dla samotnych, dla szczęśliwie i nieszczęśliwie zakochanych. Dla każdej z nas!
Książki polecają bibliotekarze |