Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2009



KÄ…cik Malucha 


CzÄ™sto sÅ‚yszymy jak ważna jest ksiÄ…zka w rozwoju maÅ‚ego dziecka. Akcja sÅ‚użąca popularyzacji ksiÄ…zki i czytania CaÅ‚a Polska czyta dzieciom przynosi coraz wiÄ™cej efektów. InicjatorkÄ… tej akcji, jest Irena KoźmiÅ„ska, żona byÅ‚ego ambasadora RP w USA, Jerzego KoźmiÅ„skiego. Twierdzi ona, że czytanie na gÅ‚os dzieciom może sprawić cuda.


Opowiada historiÄ™ amerykaÅ„skiej dziewczynki, która urodziÅ‚a siÄ™ z zespoÅ‚em Downa. Rodzice od poczÄ…tku czytali jej na gÅ‚os kilka książek codziennie. StaÅ‚ siÄ™ cud. W wieku piÄ™ciu lat dziewczynka potrafiÅ‚a sama czytać i nie rozstawać siÄ™ z książkami. Organizatorka akcji podkreÅ›la, że dzieciom należy czytać już od pierwszych dni życia. Nie szkodzi, że ono jeszcze nic nie rozumie. NajwiÄ™kszym darem miÅ‚oÅ›ci do dziecka jest poÅ›wiÄ™cony mu czas.

Irena Koźmińska zachęca rodziców do regularnego czytania dzieciom na głos, do rodzinnego czytania, gdyż doskonale wpływa to na ich rozwój emocjonalny. Codzienne czytanie, choćby przez 20 minut rozwija wyobraźnię, język, wzbogaca słownictwo, uczy słuchania, myślenia i doskonali pamięć. Z pewnością zaowocuje to w dalszym procesie edukacyjnym. Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z czymś przyjemnym, ma to być magiczna chwila wspólnego przeżywania przygód książkowych bohaterów.

Od pierwszych chwil życia dziecka, Rodzice powinni obdarzać je miÅ‚oÅ›ciÄ… i uwagÄ…, stymulować wyobraźniÄ™ i rozwój umysÅ‚owy. Nic nie sÅ‚uży temu celowi lepiej, niż gÅ‚oÅ›ne czytanie książek najmÅ‚odszym. NajwiÄ™kszym darem miÅ‚oÅ›ci do dziecka jest poÅ›wiÄ™cony mu czas. Fundacja ,,ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego, inicjator kampanii spoÅ‚ecznej ,,CaÅ‚a Polska czyta dzieciom” apeluje: jeÅ›li Rodzice majÄ… maÅ‚o czasu dla swego dziecka, powinni wykorzystać go mÄ…drze, czytajÄ…c dziecku 20 minut dziennie – codziennie! DziÄ™ki rodzinnym lekturom dziecko czuje siÄ™ kochane i szczęśliwe, może siÄ™ zdrowo rozwijać i osiÄ…gnąć peÅ‚niÄ™ swego potencjaÅ‚u.

Rodzice najczęściej chcÄ…, aby dziecko szybko nauczyÅ‚o siÄ™ samo czytać. Trudno im zrozumieć, że na poczÄ…tku czytanie jest dla pierwszo- czy drugoklasistów czynnoÅ›ciÄ… bardzo trudnÄ…. Wiele dzieci po prostu siÄ™ zniechÄ™ca, zanim rozmiÅ‚ujÄ… siÄ™ w czytaniu. JeÅ›li jednak rodzice zaszczepiÄ… w nich bakcyla czytania, dziecko już samo siÄ™gnie po książki

Warto przypomnieć Rodzicom:

Dziecko, oprócz miÅ‚oÅ›ci, akceptacji, wsparcia i wzorców zachowaÅ„, potrzebuje wiÄ™zi i rozmów z najbliższymi.

Wspólne lektury doskonale temu służą.

W naszej bibliotece również widzimy coraz więcej świadomych rodziców przyprowadzających do biblioteki swoje najmłodsze pociechy. To piękny widok gdy 2-3 letnie dziecko wybiera książeczki dla siebie i rozpoznaje te, które już czytało z mamą czy tatą. Najnowszym przedsięwzięciem chmielnickiej biblioteki mającym zachęcać małe dzieci do czytania i odwiedzania placówki jest utworzenie KĄCIKA MALUCHA.

BÄ™dzie to wyjÄ…tkowe miejsce w przestrzeni biblioteki, szczególnie przyjazne dzieciom. Ma uÅ‚atwić mÅ‚odym użytkownikom kontakt z książkÄ…, sprawić by byÅ‚ radosny i wyjÄ…tkowy. Czytanie ma być zabawÄ… i przyjemnoÅ›ciÄ…. KÄ„CIK MALUCHA wyposażony w kolorowy dywanik, pufy - zwierzÄ™ta i pluszowe zabawki zachÄ™ca do zatrzymania siÄ™ i skorzystania z oferowanych tu książek, czasopism, gier i zabaw edukacyjnych oraz materiałów plastycznych. TowarzyszÄ…cy dzieciom rodzice bÄ™dÄ… mogli w tym czasie bez poÅ›piechu wybrać lekturÄ™ dla siebie. Mimo iż nasz kÄ…cik jeszcze nie jest w peÅ‚ni wyposażony, to już dzisiaj zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia naszej biblioteki, a w bogatym ksiÄ™gozbiorze dla maluchów na pewno znajdÄ… coÅ› dla siebie. A do rodziców mamy proÅ›bÄ™: jeÅ›li Twojemu dziecku znudziÅ‚ siÄ™ już jakiÅ› pluszak, klocki lub gra to podaruj jÄ… do bibliotecznego KÄ„CIKA MALUCHA.

Beata Wojnarowicz-Hondz