Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2010

Rok ze Å›wiÄ™tym Maksymilianem 


„NajwiÄ™kszÄ… chlubÄ… narodu sÄ… jego Å›wiÄ™ci…”


10 października mija 1. rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku imienia wielkiego Rodaka – ÅšwiÄ™tego Maksymiliana Marii Kolbego. Na miarÄ™ naszych możliwoÅ›ci godnie uczcimy tÄ™ rocznicÄ™, która wyznacza nam jednoczeÅ›nie ÅšwiÄ™to Patrona.

Jak już systematycznie informowaliÅ›my, do tego doniosÅ‚ego wydarzenia spoÅ‚eczność szkolna przygotowywaÅ‚a siÄ™ od kilku lat (poczÄ…wszy od pracy wychowawczej w drużynie zuchowej, konkursy gminne, posiedzenie Rady Gminy, spotkania modlitewne, wyjazdy do miejsc zwiÄ…zanych z życiem i Å›mierciÄ… ojca Kolbego). DziaÅ‚ania przygotowujÄ…ce uroczystość byÅ‚y źródÅ‚em jednoczenia siÄ™ uczniów, nauczycieli i rodziców poprzez poznawanie drogi życia Å›wiÄ™tego MÄ™czennika aż do heroicznej postawy w obozie w OÅ›wiÄ™cimiu, gdzie Maksymilian zÅ‚ożyÅ‚ w ofierze swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka.

Sama uroczystość z 10 października 2009 roku była ogromnym przeżyciem i zarazem możliwością pokazania naszej placówki na zewnątrz. Uroczystość ta odbyła się w dniu 27. rocznicy ogłoszenia przez papieża Jana Pawła II Maksymiliana Marię Kolbego świętym:

10 października 1982, plac Åšw. Piotra. Od dzisiaj KoÅ›ciół pragnie nazywać "Å›wiÄ™tym" czÅ‚owieka, któremu dane byÅ‚o w sposób szczególnie dosÅ‚owny wypeÅ‚nić sÅ‚owa Odkupiciela.: „Nikt nie ma wiÄ™kszej miÅ‚oÅ›ci od tej, gdy ktoÅ› życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”

….peÅ‚niÄ… mojej wÅ‚adzy apostolskiej postanowiÅ‚em też, że Maksymilian Maria Kolbe, który w wyniku beatyfikacji byÅ‚ czczony, jako Wyznawca, winien odtÄ…d doznawać czci również, jako MÄ™czennik! "Cenna jest w oczach PaÅ„skich Å›mierć Jego Å›wiÄ™tych"! Amen.

Od ubiegłego roku o wydarzeniu nadania szkole imienia przypomina nam nieustannie sztandar z postacią Patrona. Święty Maksymilian patrzy wymownie na wychowanków i pracowników szkoły swym ciepłym i zarazem dogłębnym wzrokiem również z obrazów znajdujących się zarówno na korytarzu szkolnym, jak też we wszystkich salach lekcyjnych. Heroiczność Jego życia i czynów sławią słowa hymnu szkolnego: Ojciec Kolbe.

Rok Kolbiański

W nasze dalsze działania wkomponowuje się też i doskonale je uzupełnia fakt, że od 14 sierpnia bieżącego roku, aż do 15 sierpnia 2011 roku obchodzony jest w Kościele polskim Rok Kolbiański, który jest odpowiedzią na wezwanie Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego: Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana.

W odpowiedzi na rozpoczÄ™cie obchodów Roku naszego Patrona w dniu 14 sierpnia pani BogumiÅ‚a Jaworska wraz zuchami, rodzicami naszych uczniów i osobami z najbliższego otoczenia szkoÅ‚y, odbyÅ‚a pieszÄ… pielgrzymkÄ™ do Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej do Borku Starego. WÅ‚aÅ›nie w dniu Å›mierci Patrona u stóp Maryi oddano Mu hoÅ‚d i zarazem po-wierzono naszÄ… spoÅ‚eczność Królowej Nieba i Ziemi.

Obecnie z dużą radością włączymy się w zakres działań związanych z obchodami Roku Kolbiańskiego, aby dołączyć do wielkiej rodziny parafii i szkół noszących imię naszego wielkiego Polaka.

W informacjach dotyczących obchodów Roku Kolbiańskiego na stronie internetowej zostały zamieszczone następujące słowa:

„Wielkość Ojca Kolbego nie bierze siÄ™ z faktu, iż byÅ‚ wspaniaÅ‚ym organizatorem, ani też z jego rozmachu misyjnego. Ojciec Kolbe byÅ‚ przede wszystkim czÅ‚owiekiem wielkiej wiary w Boga, caÅ‚kowitego zaufania i powierzenia siÄ™ Panu, caÅ‚kowitego oddania siÄ™ Niepokalanej, Matce i Dziewicy.

Jego heroiczny gest oddania własnego życia w zamian za ocalenie drugiego człowieka był konsekwencją codziennego stylu życia równie heroicznego, cnotliwego, poświęconego całkowicie innym.

Postać Å›w. Maksymiliana pozostaje Å›wiadectwem epoki i należy do „znaków czasu”. Ta trudna, tragiczna epoka, naznaczona straszliwym podeptaniem ludzkiej godnoÅ›ci, zrodziÅ‚a w OÅ›wiÄ™cimiu swój zbawczy znak. MiÅ‚ość okazaÅ‚a siÄ™ potężniejsza od Å›mierci, potężniejsza od antyludzkiego systemu. MiÅ‚ość czÅ‚owieka odniosÅ‚a swoje zwyciÄ™stwo tam, gdzie zdawaÅ‚a siÄ™ triumfować nienawiść i pogarda czÅ‚owieka. W tym zwyciÄ™stwie miÅ‚oÅ›ci z OÅ›wiÄ™cimia uobecniÅ‚o siÄ™ w jakiÅ› szczególny sposób zwyciÄ™stwo z Golgoty. Ludzie przeżyli Å›mierć Współwięźnia nie, jako jednÄ… jeszcze klÄ™skÄ™ czÅ‚owieka, ale jako zbawczy znak: znak naszego czasu, naszego stulecia.

W inicjatywie tego roku nie chodzi o to, by - jak brzmiÄ… sÅ‚owa jednej z piosenek Marka Grechuty - uchronić od zapomnienia. Chodzi o to, aby żyć duchem Maksymiliana, duchem rycerskim, czyli osoby walecznej, która ma ideaÅ‚y, broni ich, a w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, by te piÄ™kne ideaÅ‚y na zawsze zachować i przekazać dalej”. (http://niepokalanow.pl/rokkolbianski/)

Wyznaczniki do podporzÄ…dkowywania naszych zdaÅ„ i dziaÅ‚aÅ„ postaci Patrona zostaÅ‚y zawarte w powyżej przytoczonych sÅ‚owach, wiÄ™c bÄ™dziemy je sukcesywnie realizować.

Elżbieta Świerk