Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2011

UczeÅ„ z Chmielnika w Sejmie RP  


UczeÅ„ Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku miaÅ‚ okazjÄ™ osobiÅ›cie siÄ™ przekonać jak to jest być posÅ‚em w Sejmie RP, podczas XVII Sesji Sejmu Dzieci i MÅ‚odzieży 1 czerwca 2011 r.

Lista posłów i posłanek, uczestniczących w XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, obejmowała młodzież zarówno z gimnazjów jak i liceów całej Polski. W wyniku rekrutacji z Podkarpacia wyłoniono 15 szkół, których przedstawiciele mieli zasiadać w sejmowych ławach.


Mały poseł w wielkim sejmie

Oczywiste jest, że każdy kto chciaÅ‚ zostać posÅ‚em sejmu dzieciÄ™cego musiaÅ‚ speÅ‚nić zasady rekrutacji. W ramach przygotowaÅ„ do XVII Sesji Sejmu Dzieci i MÅ‚odzieży realizowany byÅ‚ projekt „Wolontariat na rzecz aktywnoÅ›ci obywatelskiej”, który sÅ‚użyÅ‚ wyÅ‚onieniu uczestników tejże Sesji. Projekt prowadzony byÅ‚ na terytorium Polski i trwaÅ‚ od 7 lutego do 1 czerwca 2011 r. Uczniowie mieli zrealizować i przedstawić 5 dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z wolontariatem wykazujÄ…c siÄ™ przy tym aktywnoÅ›ciÄ… spoÅ‚ecznÄ… i kreatywnoÅ›ciÄ….

W Gimnazjum nie byÅ‚o trudno znaleźć prawdziwych aktywistów na rzecz wolontariatu. MÅ‚odzież dziaÅ‚ajÄ…ca w Szkolnym Klubie Wolontariusza nie szczÄ™dziÅ‚a siÅ‚ i pomysłów na dziaÅ‚ania. Szybko wyÅ‚oniono liderów, którzy pod nadzorem nauczycieli koordynowali caÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cie. Damian Lekki uczeÅ„ klasy I, dziÅ› już doÅ›wiadczony poseÅ‚, tak wspomina ten czas przygotowaÅ„:

„- PostanowiliÅ›my, że najpierw zbadamy potrzeby naszej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Jedna grupa zajęła siÄ™ badaniem potrzeb osób starszych. Przeprowadzali ankiety, wywiady z pracownikami i mieszkaÅ„cami Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej. CzÄ™sto odwiedzaliÅ›my pensjonariuszy tego domu. Druga grupa zajęła siÄ™ badaniem potrzeb mÅ‚odzieży. BadaliÅ›my, gdzie mÅ‚odzież w naszej gminie spÄ™dza swój czas wolny. PrzeprowadzaliÅ›my wywiady z pracownikami miejsc, do których mÅ‚odzież uczÄ™szcza. Jednym z naszych dziaÅ‚aÅ„ byÅ‚o ogÅ‚oszenie konkursu na plakaty promujÄ…ce miejsca w których spÄ™dzamy czas wolny. Wreszcie z maÅ‚ymi problemami technicznymi (w pewnym momencie nasza praca konkursowa straciÅ‚a dane) 23.03.11 r. wysÅ‚aliÅ›my naszÄ… pracÄ™ konkursowÄ…. PozostaÅ‚o tylko czekać.”

Okres przygotowaÅ„ do Sesji nie koÅ„czyÅ‚ siÄ™ na dziaÅ‚aniach konkursowych. Do 1 czerwca przyszli posÅ‚owie i posÅ‚anki musieli pracować nad projektem uchwaÅ‚y w sprawie zaleceÅ„ dotyczÄ…cych rozwoju wolontariatu i aktywnoÅ›ci spoÅ‚ecznej wÅ›ród mÅ‚odzieży, przedstawiać wÅ‚asne pomysÅ‚y zmian, przeprowadzić szkolnÄ… debatÄ™ na temat niektórych fragmentów uchwaÅ‚y oraz przeanalizować regulamin posiedzenia Sejmu XVII SDiM.

Taka praca musiała mieć szczęśliwy finał.

Sejm Dzieci i MÅ‚odzieży przyjÄ…Å‚ uchwaÅ‚Ä™ na temat wolontariatu, w której podkreÅ›lono, że dziaÅ‚alność spoÅ‚eczna i wolontariacka, podejmowana przez mÅ‚odych ludzi, jest jednym z kluczowych elementów ich rozwoju obywatelskiego.

Damian natomiast wrócił z Warszawy pod wrażeniem wszystkiego co się tam działo w ciągu dwóch dni pobytu. Nic dziwnego. Wraz z grupą młodzieży z Podkarpacia zwiedził Warszawę, zasiadał w ławie poselskiej, głosował nad projektem uchwały. Miał okazję spotkać się ze znanymi politykami jak Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister gospodarki pan Waldemar Pawlak, minister edukacji narodowej pani Katarzyna Hall, minister pracy i polityki społecznej pani Jolanta Fedak, rzecznik praw dziecka pan Marek Michalak. Przywiózł mnóstwo zdjęć.

Dla zainteresowanych, korzystajÄ…c ze źródÅ‚a jakim jest Witryna edukacyjna Kancelarii Sejmu (www.edukacja. sejm.gov.pl), poniżej przytaczam historiÄ™ Sejmu Dzieci i MÅ‚odzieży.

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i MÅ‚odzieży odbyÅ‚a siÄ™ w 1994 r. z inicjatywy Pani Urszuli PaÅ„ko – wicedyrektora ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu i Pani Janiny Ochojskiej – Prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej, przy dużej pomocy organizacyjnej Pana WÅ‚adysÅ‚awa Sierotnika – Prezesa Towarzystwa Ochrony Praw i GodnoÅ›ci Dziecka „Wyspa” oraz Pana Tomasza Polkowskiego – Prezesa Towarzystwa „Nasz Dom”. Dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych obradowaÅ‚y na temat „Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciÅ„stwa”.


Przemawiać też można z uśmiechem

Kolejnym sesjom Sejmu Dzieci i Młodzieży nadano rangę inicjatywy poselskiej, czego wyrazem było powołanie Zespołu Organizacyjnego, któremu do X sesji przewodniczyła posłanka Parlamentarnej Grupy Kobiet Pani Irena Nowacka (do 2004 r.), a następnie do XI sesji posłanka Pani Mirosława Kątna (do 2005 r.).

Od XII Sesji Sejmu Dzieci i MÅ‚odzieży prace zwiÄ…zane z jego organizacjÄ… przejęła Wszechnica Sejmowa wchodzÄ…ca w skÅ‚ad Biura Korespondencji i Informacji. Pomocy w organizacji SDiM udzielajÄ… także posÅ‚owie z Komisji Edukacji, Nauki i MÅ‚odzieży.

Marszałek Sejmu RP wyraża zgodę na organizację kolejnej sesji i akceptuje jej wiodący temat oraz tematy prac szczegółowych. Na tej podstawie jest przygotowywany kalendarz prac Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest resort edukacji narodowej. Kuratoria oświaty powołały Wojewódzkie Zespoły Organizacyjne Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zespoły te, zgodnie z przekazywanym im terminarzem prac, powiadamiają uczniów szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju o tematyce danej sesji, wybierają posłów spośród autorów nadsyłanych prac, organizują przyjazdy członków komisji problemowych i posłów do Warszawy. W wielu województwach Zespoły Organizacyjne Sejmu Dzieci i Młodzieży są inicjatorami spotkań młodych posłów z miejscowymi władzami administracyjnymi i samorządowymi.

Należy podkreślić też ważną rolę Sekretariatu Posiedzeń Sejmu Kancelarii Sejmu. Jego pracownicy przygotowują scenariusz plenarnego posiedzenia, przeszkalają młodych marszałków, pomagają w prowadzeniu samych obrad oraz przygotowują stenogram z przebiegu obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Sejm Dzieci i MÅ‚odzieży zbiera siÄ™ raz do roku, 1 czerwca w MiÄ™dzynarodowym Dniu Dziecka. Nadmienić należy, że Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowaÅ‚a tego typu przedsiÄ™wziÄ™cie.

Zdaje siÄ™, że organizacja takiego przedsiÄ™wziÄ™cia jak SDiM ma sens – uczy, bawi, integruje. Potwierdza to sam jego uczestnik:

„- DziÄ™ki temu wyjazdowi mogÅ‚em poznać wiele liderek i liderów z innych miejscowoÅ›ci, województw. WymieniÅ‚em siÄ™ z nimi doÅ›wiadczeniami, zobaczyÅ‚em jak wiele rzeczy robi wolontariat. SpotkaÅ‚em siÄ™ z ludźmi, którzy podobnie jak ja chcÄ… pomagać innym. MyÅ›lÄ™ że po tym wyjeździe bÄ™dÄ™ miaÅ‚ jeszcze wiÄ™cej pomysłów na dziaÅ‚ania wolontaryjne.”

Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku skÅ‚ada serdeczne podziÄ™kowania PrzeÅ‚ożonym, Pracownikom i MieszkaÅ„com Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej w Chmielniku oraz wszystkim mieszkaÅ„com gminy, którzy przyczynili siÄ™ do realizacji tego projektu, za okazanÄ… pomoc i życzliwość.


Przyszłość narodu

Monika Wójcik