Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2011

TÄ™czowe Przedszkole 


TÄ™czowe Przedszkole dziaÅ‚ajÄ…ce przy Szkole Podstawowej w Woli RafaÅ‚owskiej koÅ„czy drugi rok swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Powstanie oraz dziaÅ‚alność przedszkola byÅ‚y możliwe dziÄ™ki Å›rodkom Unii Europejskiej. Projekt realizowano w latach 2009 – 2011, a jego uczestnikami byÅ‚y dzieci w wieku 3 – 5 lat.

Praca dydaktyczno-wychowawcza w Tęczowym Przedszkolu realizowana była w oparciu o Program edukacji przedszkolnej Nasze Przedszkole (wyd. Mac Edukacja) i była zgodna z podstawę programową wychowania przedszkolnego.

Podczas codziennych zajęć dzieci wzbogacały swoją wiedzę i doświadczenie poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach dydaktycznych, ruchowych, zabawach swobodnych w sali i na placu zabaw (zakupionego również w ramach Projekt), spacerach. Przebywając w grupie rówieśniczej dzieci uczyły się przestrzegania norm i zasad życia społecznego oraz nawiązywały pierwsze przyjaźnie. Zachęcane do samodzielności i aktywności w znacznym stopniu rozwinęły swoje umiejętności w zakresie samoobsługi.

 

Codzienne przedszkolne życie urozmaicaÅ‚y różnego rodzaju uroczystoÅ›ci, wyjazdy i spotkania z interesujÄ…cymi ludźmi. W tym roku zorganizowano dwa bale, które poprowadziÅ‚a pani wodzirej Grażyna Tereszkiewicz. Pierwszym byÅ‚ Bal Przedszkolaka poÅ‚Ä…czony z uroczystym pasowaniem, drugim – Bal Polski, podczas którego dzieci zapoznaÅ‚y siÄ™ z podstawowymi krokami naszych taÅ„ców narodowych. JesieniÄ… dzieci wzięły udziaÅ‚ w wycieczce do stadniny koni w Zabajce. Z kolei w marcu zorganizowano wyjazd do sali zabaw Misiaczek w Rzeszowie, który sprawiÅ‚ dzieciom ogromnÄ… frajdÄ™. W ciÄ…gu roku szkolnego przedszkolaki kilkakrotnie uczestniczyÅ‚y w wyjazdach na spektakle do Teatru Maska w Rzeszowie. Ponadto dzieci miaÅ‚y okazjÄ™ wziÄ™cia udziaÅ‚u w wystÄ™pach szkoÅ‚y muzycznej Yamaha. Do przedszkola zapraszano też goÅ›ci, m.in. strażaków, paniÄ… pielÄ™gniarkÄ™ i fryzjerkÄ™.

Przedszkole prowadziÅ‚o również zajÄ™cia dodatkowe. Podczas zajęć rytmiki dzieci rozwijaÅ‚y zdolnoÅ›ci muzyczne poprzez naturalny kontakt z muzykÄ… w zabawie. KsztaÅ‚ciÅ‚y koordynacjÄ™ ruchowÄ…, przestrzennÄ… oraz wrażliwość na różne elementy muzyki. ZajÄ™cia jÄ™zyka angielskiego pozwoliÅ‚y dzieciom na osÅ‚uchanie siÄ™ z nowym jÄ™zykiem. Przedszkolaki uczyÅ‚y siÄ™ jÄ™zyka w sposób naturalny – podczas zabawy, Å›piewania piosenek, wykonywania wspólnie z nauczycielem różnych czynnoÅ›ci, oglÄ…dania i kolorowania obrazków. Z kolei indywidualne zajÄ™cia z logopedÄ… pozwoliÅ‚y wyeliminować wiele wad wymowy u dzieci, a przez to zapewniÅ‚y im lepszy start na nastÄ™pne etapy edukacji. Podczas zajęć dodatkowych wykorzystywano bogatÄ… bazÄ™ pomocy dydaktycznych, zakupionych dziÄ™ki Å›rodkom unijnym.


W roku szkolnym 2010/2011 w TÄ™czowym Przedszkolu realizowany byÅ‚ autorski program edukacji regionalnej opracowany przez p. AnnÄ™ ChmurÄ™ pt. „Wola RafaÅ‚owska – nasza maÅ‚a Ojczyzna”. Głównym celem programu byÅ‚o rozwijanie wiedzy i zainteresowania dzieci kulturÄ… wÅ‚asnej wsi i regionu. Przyswajanie zagadnieÅ„ z zakresu edukacji regionalnej rozpoczÄ™to od tego, co dziecku najbliższe, czyli od domu rodzinnego. NastÄ™pnie dzieci poznawaÅ‚y swojÄ… miejscowość, tradycje regionu rzeszowskiego oraz przyswajaÅ‚y podstawowe informacje na temat naszego kraju. Poznawaniu naszej wioski posÅ‚użyÅ‚y m.in. caÅ‚oroczne spacery, w trakcie których dzieci obserwowaÅ‚y budynki i przyrodÄ™ w okolicy przedszkola, odwiedzanie miejsc użytecznoÅ›ci publicznej, wycieczka objazdowa po Woli RafaÅ‚owskiej, spotkania z ciekawymi ludźmi, zwiedzanie wystawy pt. „Poznajemy talenty mieszkaÅ„ców Woli RafaÅ‚owskiej”, udziaÅ‚ przedszkolaków w konkursie plastycznym pt. „Moja wieÅ› – moja maÅ‚a Ojczyzna”.

Tęczowe Przedszkole było organizatorem spotkań mających na celu pedagogizację rodziców. Zajęcia prowadziła pedagog i logopeda - p. Anna Olszowy. Rodzice mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat wychowania dzieci. Tematyka tegorocznych spotkań objęła m.in. takie zagadnienia, jak: przyczyny i sposoby zapobiegania powstawania lęku u dzieci oraz dyscyplina. Rodzice uczestniczyli również w warsztatowych zajęciach z zakresu wspomagania rozwoju mowy dziecka oraz włączyli się w przygotowanie dekoracji i kartek wielkanocnych.

Naszym głównym celem było zorganizowanie przedszkola, które wyrówna szanse edukacyjne dzieci z terenów wiejskich. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć przedszkole, w którym dzieci czuły się bezpiecznie i pewnie, do którego przychodziły z radością i nie chciały go opuszczać. Zadowolenie rodziców i uśmiechy naszych podopiecznych będą naszym sukcesem.

Anna Chmura


Pragnę gorąco podziękować Wszystkim, którzy osobiście zaangażowali się w realizację Projektu, za ich oddanie, kreatywność, pomoc w wielu przedsięwzięciach, życzliwość i uśmiech. Życzę wspaniałych wakacji !!!


Koordynator Projektu - Halina Drążek