Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2011

Åšwiat w którym żyjemy 


Świat w którym żyjemy rozwija się bardzo dynamicznie. Ciągły postęp wywołuje potrzebę konsumpcji dóbr. Producenci prześcigają się w propozycjach skierowanych do klienta, mających na celu skorzystanie z nowych propozycji, towarów i usług.

W dzisiejszym Å›wiecie niewiele jest instytucji które, tak jak biblioteki, tkwiÄ… swymi korzeniami w dalekiej przeszÅ‚oÅ›ci i sÄ… przez to pomostem miÄ™dzy dawnym Å›wiatem a pÄ™dzÄ…cym dzisiejszym życiem. To miÄ™dzy innymi biblioteki przygotowujÄ… nas do tworzenia nowych dóbr i jednoczeÅ›nie do ich konsumpcji.

Dynamizm dzisiejszego życia wymusza zmiany również w bibliotekarstwie.

Biblioteki zawsze miaÅ‚y usÅ‚ugowy charakter gromadziÅ‚y książki, czasopisma i inne druki, a głównym ich zadaniem byÅ‚o i jest upowszechnianie dorobku myÅ›li ludzkiej. Ale aby zgromadzone kolekcje ożyÅ‚y potrzebny jest użytkownik, użytkownik o którego należy teraz zabiegać i troszczyć siÄ™ i walczyć.

  

Takie podejÅ›cie do użytkownika nakazaÅ‚o szukanie nowych metod dziaÅ‚ania. Dlatego też naszym czytelnikom staramy siÄ™ proponować różnorodne zajÄ™cia i spotkania. NajmÅ‚odszych goÅ›ci biblioteki (dzieci od 1,5 - 6 lat) i ich rodziców 7 grudnia zaprosiliÅ›my na mikoÅ‚ajkowy spektakl teatralny. Krakowski teatr Art-Re przedstawiÅ‚ scenicznÄ… adaptacjÄ™ wiersza dla dzieci francuskiego poety J. La Fontaine'a. Maluszki mogÅ‚y obejrzeć peÅ‚nÄ… humoru historiÄ™ powolnego żółwia Bogdanka, który postanowiÅ‚ zmierzyć siÄ™ w wyÅ›cigu ze sprytnym i bardzo szybkim ZajÄ…cem. Wszystkim wydawaÅ‚o siÄ™, że żółw nie ma szans w tej rywalizacji. Spektakl ubarwiony zostaÅ‚ zabawnymi dialogami i charakterystycznymi postaciami zwierzÄ…t: Sroka Krysia - leÅ›na artystka, MiÅ› Åšpioch, Lis Zenon - leÅ›ny menedżer oraz Baran, któremu nigdy i nigdzie siÄ™ nie spieszy. DziÄ™ki obejrzanemu przedstawieniu dzieci uÅ›wiadomiÅ‚y sobie, że wytrwaÅ‚a praca, uczciwość i przestrzeganie zasad pozwalajÄ… osiÄ…gnąć wymarzony cel, a lenistwo nie popÅ‚aca. W spotkaniu wzięło udziaÅ‚ 34 dzieci wraz z rodzicami. Na zakoÅ„czenie wieczoru wszystkie dzieci otrzymaÅ‚y sÅ‚odkÄ… niespodziankÄ™.

25 listopada zaprosiliÅ›my chÄ™tne dzieci do udziaÅ‚u w I Chmielnickiej Nocy w Bibliotece. SpoÅ›ród wszystkich zainteresowanych 15 dzieci zdecydowaÅ‚o siÄ™ na nocne zabawy. Impreza rozpoczęła siÄ™ o godz. 19:00, a zakoÅ„czyÅ‚a o 8:00 rano w sobotÄ™. JednÄ… z najwiÄ™kszych atrakcji dla maÅ‚ych czytelników byÅ‚a możliwość spÄ™dzenia czasu poza domem, w Å›piworach pomiÄ™dzy regaÅ‚ami peÅ‚nymi książek. Tej nocy nie zabrakÅ‚o również gier i zabaw, zajęć plastycznych (na których dzieci wykonywaÅ‚y torebkÄ™ dla Mamy Maminka) oglÄ…danie filmu, kolacja i sÅ‚odkie gofry (którÄ… przygotowaÅ‚y Panie z biblioteki). Ponadto caÅ‚a biblioteka rozkoÅ‚ysaÅ‚a siÄ™ w takt piosenek karaoke i rytm klanzowych taÅ„ców. Nie zabrakÅ‚o także wspólnego czytania książek. Czasu na sen nie byÅ‚o zbyt wiele. Najwytrwalsi zasnÄ™li o 4:30, a pobudka byÅ‚a już o 7:30. Nasze biblioteczne spotkanie zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ Å›niadaniem o godz. 8:00, po czym rodzice zabrali swoje peÅ‚ne wrażeÅ„ pociechy do domu.

Myślę że spotkanie było udane o czym świadczy pytanie: Kiedy następna noc w bibliotece?

  

Beata Wojnarowicz-Hondz