Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2012

I Gminna Biesiada Kulinarna 


  

W ostatni dzień tegorocznego kalendarzowego lata odbyła się
I GMINNA BIESIADA KULINARNA
pod hasłem
SMACZNIE, ZDROWO, TRADYCYJNIE.
PRZYSMAKI GMINY CHMIELNIK.

I Gminna Biesiada Kulinarna

 

ByÅ‚o to ostatnie wydarzenie podsumowujÄ…ce projekt realizowany w gminie Chmielnik pod nazwÄ… „Smacznie, zdrowo, tradycyjnie”. Spotkanie miaÅ‚o na celu integracjÄ™ mieszkaÅ„ców, promocjÄ™ regionalnego jadÅ‚a, kultury ludowej, dziaÅ‚alnoÅ›ci Kół GospodyÅ„ i Stowarzyszenia Nasza Wola. I Biesiada zostaÅ‚a zorganizowana w oparciu o zaangażowanie Kół GospodyÅ„ i Stowarzyszenia Nasza Wola, pani soÅ‚tys Anny SzydeÅ‚ko, pani Dyrektor Bożeny GwizdaÅ‚y, pracowników biblioteki i chÄ™tnych do pomocy mieszkaÅ„ców gminy. BiesiadÄ™ rozpoczęła pani Grażyna Drążek koordynator projektu podczas którego przybliżyÅ‚a uczestnikom cele i dziaÅ‚ania realizowane w ramach przedsiÄ™wziÄ™cia oraz przedstawiÅ‚a program imprezy. Spotkanie uÅ›wietniÅ‚y wystÄ™py zespołów Å›piewaczych Górzanie z Chmielnika i z Zabratówki, ZPiT Chmielnickie KÅ‚osy oraz wystÄ™p GoÅ›ci – kapeli Jany z Niebylca. Kulminacyjnym punktem programu byÅ‚o wniesienie potraw przez KoÅ‚a GospodyÅ„ i Stowarzyszenie Nasza Wola na piÄ™knie przystrojony stół biesiadny oraz zaproszenie goÅ›ci do degustacji wszystkich smakoÅ‚yków przygotowanych na to spotkanie. O tym że byÅ‚o smacznie, zdrowo i tradycyjnie Å›wiadczyÅ‚y opinie mieszkaÅ„ców i szybko znikajÄ…ce ze stoÅ‚u pysznoÅ›ci. Zaproszonym GoÅ›ciom i wszystkim MieszkaÅ„com Gminy którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w imprezie serdecznie dziÄ™kujemy.

Projekt Smacznie zdrowo tradycyjnie realizowany był w naszej Gminie od czerwca. Celem projektu było przekazanie młodszemu pokoleniu tajników tradycyjnej kuchni regionalnej, a następnie prezentacja zdobytych umiejętności szerszemu gronu podczas biesiady gminnej, integracja pokoleniowa, zagospodarowanie wolnego czasu, wymiana doświadczeń. Działanie zostało zaproponowane i było realizowane przez Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej. W ramach projektu zrealizowano 5 warsztatów kulinarnych, i jeden warsztat z dekoracji stołu i kwiatów z bibuły. Ostatnim elementem przedsięwzięcia było zorganizowanie biesiady gminnej.


Pierwsze warsztaty odbyÅ‚y w Szkole Podstawowej w Zabratówce. Podczas spotkania doÅ›wiadczone przedstawicielki KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich z Zabratówki pokazaÅ‚y grupie ponad 40 osób w jaki sposób należy przygotować drożdżowe ciasto oraz naturalny zakwas na barszcz czerwony. Kolejne warsztaty miaÅ‚y miejsce w Chmielniku, w Szkole Podstawowej nr 3. Pani Zofia NizioÅ‚ wraz z koleżankami z KoÅ‚a GospodyÅ„ w Chmielniku i uczestnikami warsztatów przygotowaÅ‚y kilka rodzajów pierogów m.in. na parze z owocami, z pokrzywÄ…, ruskie, z kapustÄ…, z kaszÄ… gryczanÄ…. Trzecie warsztaty również odbyÅ‚y siÄ™ również w Chmielniku. PoÅ›wiÄ™cone byÅ‚y przygotowaniu obrzÄ™dowego koÅ‚acza – ciasta, które przygotowywane byÅ‚o dla nowożeÅ„ców i im ofiarowywane podczas wesela. Na terenie naszej Gminy koÅ‚acz ma też innÄ… niż w pozostaÅ‚ych rejonach Polski formÄ™ i zdobiony jest innymi elementami. Czwarte spotkanie warsztatowe dotyczyÅ‚o przygotowywania zdrowych i smacznych saÅ‚atek i przekÄ…sek a także kiszenia i gotowania żuru. Spotkanie miaÅ‚o miejsce w BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej. Podczas piÄ…tego spotkania w Woli RafaÅ‚owskiej mogliÅ›my obejrzeć prowadzonÄ… przez Stowarzyszenie Nasza Wola izbÄ™ tradycji w której znajduje siÄ™ pajÄ…k- tradycyjna ozdoba wnÄ™trz, barwna konstrukcja zawieszana pod sufitem na belce stropowej. Przedstawicielki Stowarzyszenia pokazaÅ‚y uczestnikom jak piÄ™knie nakryć do stoÅ‚u na różne okazje oraz jak efektownie przyozdobić stół serwetkami, czy kwiatami z bibuÅ‚y. Ostatnie warsztaty odbyÅ‚y siÄ™ w Domu Ludowym w Borówkach, podczas których uczestnicy dowiedzieli siÄ™ wszystkiego na temat „czynienia” i wypieku chleba, proziaków, pierniczków i amoniaczków. Wszystkie warsztaty prowadziÅ‚y panie z lokalnych Kół GospodyÅ„ i Stowarzyszenia Nasza Wola w ramach wolontariatu.

Realizatorzy dziękują za udostępnienie lokali i pomoc przy przygotowaniu warsztatów i biesiady Pani Dyrektor Bożenie Gwizdale, Pani Dyrektor Lucynie Gonek i Stowarzyszeniu Trzeźwa Gmina oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działania projektu.

 

 

Beata Wojnarowicz Hondz
Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich

 

Projekt współfinansowany ze Å›rodków Programu „DziaÅ‚aj Lokalnie VII” Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowanego przez AkademiÄ™ Filantropii w Polsce oraz OÅ›rodka DziaÅ‚aj Lokalnie – FundacjÄ™ Generator Inspiracji.