Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2012

"Nic dwa razy sie nie zdarza (...)" 


"Nic dwa razy sie nie zdarza (...)"

Wisława Szymborska

 

A jednak siÄ™ zdarzyÅ‚, jak co roku i to już po raz jedenasty, tradycyjnie w grudniu – „wieczorek literacki”, który miaÅ‚ miejsce 14.12.2012 r. w Zespole Szkół w Chmielniku.

Jest to impreza środowiskowa od wielu lat przygotowywana przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum, poświęcona znanej postaci związanej z literaturą. Pani dyrektor Zespołu Szkół Barbara Mucha, witając przybyłych gości na tegorocznym "wieczorku", słusznie zauważyła, że choć ta impreza zdarza się już po raz 11., każda z nich jest całkowicie inna od poprzedniej. Różnica tkwi nie tyle w pomysłowości realizatorów, ale przede wszystkim w tematyce i wyjątkowości postaci, którym jest poświęcona.

W tym roku impreza zaciekawiała tym bardziej, że miała być kompozycją twórczości dwóch znanych osobistości - Janusza Korczaka i Wisławy Szymborskiej. Pomysł na takie nietypowe zestawienie zapewne zrodził się z dwóch powodów: po pierwsze rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka - wspaniałego pedagoga, pisarza, lekarza, a w końcu prekursora działań na rzecz praw dziecka, po drugie ten sam rok nie oszczędził nam straty jaką była śmierć Wisławy Szymborskiej 1 lutego b.r. - polskiej poetki, eseistki, krytyka literackiego, tłumaczki, felietonistki, a w końcu laureatki nagrody Nobla.

Na spotkanie przybyli liczni goście - przedstawiciele Gminy i szkół, rodzice uczniów ZS, a także absolwenci naszego Gimnazjum. Ten grudniowy wieczór sprzyjał atmosferze jaka się wytworzyła w sali, gdzie odbywało się widowisko. Była to doskonała okazja do spotkania i rozmowy przy kawie i ciasteczkach. Przy okazji dziękuję rodzicom, którzy jak zawsze przygotowali ten miły poczęstunek.

Scenografia caÅ‚ego przedstawienia nawiÄ…zywaÅ‚a do teatralnej garderoby, w którÄ… doskonale wkomponowane byÅ‚y żywe postacie mÅ‚odych aktorów. Spektakl okazaÅ‚ siÄ™ kombinacjÄ… elementów charakterystycznych dla obydwu wielkich osobowoÅ›ci. Tak wiÄ™c życiowÄ… filozofiÄ™ Korczaka doskonale odzwierciedliÅ‚ przedstawiony fragment „Króla Maciusia Pierwszego” - miÅ‚ość do dzieci, ale przede wszystkim spojrzenie na dziecko jako czÅ‚owieka i wiara w jego możliwoÅ›ci. Tu jednak nie skoÅ„czyÅ‚y siÄ™ nawiÄ…zania do Korczaka. Mimo, że w dalszej części przedstawienia mÅ‚odzież recytowaÅ‚a już tylko poezjÄ™ WisÅ‚awy Szymborskiej, to jednak i tutaj, choćby w wierszu „Jeszcze” czy "Obóz gÅ‚odowy pod JasÅ‚em" nawiÄ…zujÄ…cym do wojny i historii narodu żydowskiego, z fragmentami filmu „Korczak” przewijajÄ…cymi siÄ™ w tle, widzowie natychmiast uÅ›wiadomili sobie jego żydowskie korzenie (Henryk Goldszmit), altruistycznÄ… pracÄ™ w Getcie warszawskim, a w koÅ„cu Å›mierć w obozie zagÅ‚ady w Treblince, która przypieczÄ™towaÅ‚a wszystko w co w życiu wierzyÅ‚. CzÅ‚owiek - to wÅ‚aÅ›nie on znalazÅ‚ upust w poezji Szymborskiej, czÅ‚owiek w caÅ‚ej swojej zÅ‚ożonoÅ›ci. Egzystencjalne wiersze poetki przypomniaÅ‚y widzom, że w czasie wojny to nie tylko czÅ‚owiek - ofiara, ale i czÅ‚owiek - oprawca, natomiast dziÅ› czÅ‚owiek wchodzi w jeszcze inne role, wynikajÄ…ce z funkcjonowania współczesnego Å›wiata. OglÄ…dajÄ…cy ten spektakl mieli okazjÄ™ do pewnej refleksji czerpanej wÅ‚aÅ›nie z deklamowanych wierszy Szymborskiej. Refleksja dotyczyÅ‚a naszego życia np. że życie jest jak premiera w teatrze w dodatku bez próby i grana tylko raz, że nic siÄ™ nie powtórzy...

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZespoÅ‚u Szkół w Chmielniku skÅ‚adajÄ… serdeczne podziÄ™kowania uczestnikom tegorocznego „wieczorku literackiego” za przybycie i stworzenie naprawdÄ™ niepowtarzalnej atmosfery.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem życzę wszystkim zdrowia, pogody ducha, aby następny rok był ciągiem samych najlepszych zdarzeń.

Zespół Szkół w Chmielniku
Monika Wójcik