Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2012

ÅšwiÄ…teczne zwyczaje - Choinka 


„W wielu kulturach drzewo, zwÅ‚aszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania siÄ™, trwania i pÅ‚odnoÅ›ci. Jako drzewko bożonarodzeniowe, pojawiÅ‚o siÄ™ w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wczeÅ›niej wystÄ™powaÅ‚o jako rajskie „drzewo dobrego i zÅ‚ego” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigiliÄ™ Bożego Narodzenia. Jest to zwiÄ…zek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoÅ‚ywanie siÄ™ do drzewa Krzyża z Golgoty, które jak gÅ‚osi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. Tradycja choinek narodziÅ‚a siÄ™ w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabÅ‚kami (nawiÄ…zanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju byÅ‚ Marcin Luter, który zalecaÅ‚ spÄ™dzanie Å›wiÄ…t w domowym zaciszu. Choinki wiÄ™c szybko staÅ‚y siÄ™ popularne w protestanckich Niemczech.

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka zawitała w Anglii i Francji, a potem do krajów Europy Południowej. Od tej pory jest najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski przenieÅ›li jÄ… niemieccy protestanci na przeÅ‚omie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i poczÄ…tkowo spotykana byÅ‚a jedynie w miastach. StamtÄ…d dopiero zwyczaj ten przeniósÅ‚ siÄ™ na wieÅ›, w wiÄ™kszoÅ›ci wypierajÄ…c tradycyjnÄ… polskÄ… ozdobÄ™, jakÄ… byÅ‚a podÅ‚aźniczka oraz zastÄ™pujÄ…c znacznie starszy, sÅ‚owiaÅ„ski zwyczaj (znany jeszcze z obchodów ÅšwiÄ™ta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.”

Źródło: Wikipedia