Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2013

Apel Wójta Gminy Chmielnik 


Wójt Gminy Chmielnik informuje, że z nadejściem okresu wiosennego jak co roku pojawiły się duże ilości suchych traw powodujące wzrost zagrożenia pożarowego. Corocznie obserwujemy proceder nagminnego wypalania traw i pozostałości roślinnych na polach, będący niejednokrotnie przyczyną powstawania groźnych pożarów lasów, łąk, zabudowań gospodarczych oraz innych obiektów budowlanych.

Efektem bezmyÅ›lnego dziaÅ‚ania sÄ… wielomilionowe straty materialne, nieodwracalne straty w Å›rodowisku naturalnym oraz wypadki z ludźmi koÅ„czÄ…ce siÄ™ poważnymi poparzeniami, a nawet Å›mierciÄ…. Ofiarami tych zdarzeÅ„ sÄ… niejednokrotnie sami sprawcy podpaleÅ„, jak również osoby postronne oraz strażacy biorÄ…cy udziaÅ‚ w akcjach ratowniczych.

W zwiÄ…zku z powyższym Wójt Gminy Chmielnik zwraca siÄ™ do wszystkich z apelem o bezwzglÄ™dne przestrzeganie zasad i przepisów przeciwpożarowych obowiÄ…zujÄ…cych w tym zakresie, a w szczególnoÅ›ci:

  • o niewypalanie traw oraz innych pozostaÅ‚oÅ›ci roÅ›linnych,
  • o zachowanie szczególnej ostrożnoÅ›ci podczas przebywania na terenach leÅ›nych.

Prosimy również rodziców i opiekunów o zwrócenie uwagi na zachowanie dzieci, rodzaj i miejsce zabaw, a także posiadanie przez nich zapałek, zapalniczek itp., gdyż w wielu przypadkach to właśnie dzieci i młodzież są sprawcami tego typu zdarzeń.

Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne:

  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
    (Dz. U. z 2009 r. Nr 141, poz. 1220 z późn. zm.)
    Zgodnie z art. 124 ustawy „zabrania siÄ™ wypalania Å‚Ä…k, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
    Art. 131 pkt 12. „Kto wypala Å‚Ä…ki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.
  • Ustawa z dnia 28 wrzeÅ›nia 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 z późn. zm.).
    art. 30 ust. 3 mówi, że „w lasach oraz na terenach Å›ródleÅ›nych, jak również w odlegÅ‚oÅ›ci do 100 m od granicy lasu, zabrania siÄ™ dziaÅ‚aÅ„ i czynnoÅ›ci mogÄ…cych wywoÅ‚ać niebezpieczeÅ„stwo, a w szczególnoÅ›ci:
    1) rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez wÅ‚aÅ›ciciela lasu lub nadleÅ›niczego
    2) korzystania z otwartego pÅ‚omienia
    3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostaÅ‚oÅ›ci roÅ›linnych.
    Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci lub powstania strat materialnych.

Ponadto art. 82, § 1 Kodeksu wykroczeÅ„ nr 6, poz. 29 (ustawy z dnia 20 maja 1971 r. z nowelizacjami do 1995 r.) mówi, że za wykroczenie tego typu grozi kara aresztu, grzywny lub nagany. Natomiast art. 24, § 1 w zwiÄ…zku z art. 82 mówi jasno: „…grzywnÄ™ wymierza siÄ™ w wysokoÅ›ci od 5 zÅ‚ do 500 zÅ‚, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

Lidia UrbaÅ›