Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 2/2014

Realizacja projektu "Utworzenie sieci tras wraz z infrastrukturÄ… w Gminie Chmielnik" 


Początek lata kojarzy się z okresem odpoczynku, dzieci i młodzież rozpoczynają przerwę wakacyjną, a dorośli planują urlopy. Jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu jest turystyka rowerowa, która w ostatnich latach intensywnie się rozwija. Ten rodzaj turystyki pozwala na obcowanie z przyrodą, zabytkami, a jednocześnie wpisuje się w obecnie modny i propagowany zdrowy styl życia.

Na obszarze naszej gminy nie ma stref przemysÅ‚owych, terenów inwestycyjnych, terenów zurbanizowanych, za to okolice charakteryzujÄ… siÄ™ piÄ™knym pagórkowatym krajobrazem i dużymi walorami przyrodniczymi. Zalety te od dawna docenili mieszkaÅ„cy gminy i turyÅ›ci z okolicznych miejscowoÅ›ci, szczególnie Rzeszowa. Od dÅ‚uższego czasu daje siÄ™ zauważyć, że turystyka rowerowa przeżywa boom również na naszym terenie. SamorzÄ…d postanowiÅ‚ wyjść naprzeciw potrzebom rowerzystów i przygotowaÅ‚ projekt „Utworzenie sieci tras wraz z infrastrukturÄ… w Gminie Chmielnik”. Realizacja przedsiÄ™wziÄ™cia rozpoczęła siÄ™ w czerwcu, natomiast do koÅ„ca lipca prace majÄ… być zakoÅ„czone.

Efektem rzeczowym zadania bÄ™dzie utworzenie zaplecza turystycznego dla mieszkaÅ„ców gminy i odwiedzajÄ…cych jÄ… turystów. Poprzez efekt rzeczowy zostanie osiÄ…gniÄ™ty cel projektu – wzrost atrakcyjnoÅ›ci turystycznej regionu, co wpÅ‚ynie na zwiÄ™kszenie liczby turystów rowerowych, a także pieszych i zmotoryzowanych, z bliższych i dalszych miejscowoÅ›ci. Drugim celem projektu jest możliwość aktywnego spÄ™dzania wolnego czasu przez mieszkaÅ„ców gminy, którzy bÄ™dÄ… mieli okazjÄ™ docenić ten rodzaj turystyki.

W ramach przedsiÄ™wziÄ™cia przewidziano wyznaczenie i oznakowanie tras rowerowych na terenie gminy po istniejÄ…cych drogach asfaltowych, utwardzonych lub gruntowych. W celu unikniÄ™cia nadmiernego ruchu szlaki poprowadzono przeważnie w ciÄ…gu dróg gminnych, ale także po drodze wojewódzkiej i drogach powiatowych. W projekcie zaÅ‚ożono wytyczenie trzech tras rowerowych o różnym stopniu trudnoÅ›ci. PrzebiegajÄ… one przez każdÄ… z miejscowoÅ›ci naszej gminy. DÅ‚ugość najdÅ‚uższego szlaku wynosi 24,6 km (zaawansowana), Å›redniego 7,5 km, a najkrótszego 3,5 km (rekreacyjna). Trasa zaawansowana „niebieska” to oÅ› główna gminnych szlaków rowerowych, przebiega przez miejscowoÅ›ci: Chmielnik, Wola RafaÅ‚owska, BÅ‚Ä™dowa TyczyÅ„ska oraz Zabratówka. CiÄ…g ten ma ksztaÅ‚t pÄ™tli, której poczÄ…tek i koniec znajduje siÄ™ w Chmielniku. Oznakowany kolorem niebieskim prowadzi drogami asfaltowymi, gruntowymi i polnymi, przy których stoi wiele kapliczek i figur. W przy tej trasie wybudowano dwa obiekty infrastruktury okoÅ‚oturystycznej – miejsca postojowe. ZnajdujÄ… siÄ™ one w Chmielniku (przysiółek Kozia Góra) i w Zabratówce (przy drodze w k. stawów). Na obiekty infrastruktury skÅ‚ada siÄ™ zadaszona wiata z Å‚awostoÅ‚em, stojak na rowery i kosz na Å›mieci. ZnajdujÄ… siÄ™ tam również tablice informacyjne z mapami, opisem przebiegu tras oraz innymi informacjami. Wszystkie budowle wykonane sÄ… z elementów drewnianych i znakomicie wkomponowujÄ… siÄ™ w miejscowy krajobraz. Trasa Å›redniozaawansowana „czerwona” jest szlakiem otwartym, prowadzi pasmem poÅ‚udniowego wzgórza, z którego roztacza siÄ™ panorama z piÄ™knymi widokami na okolicÄ™. Biegnie przez miejscowoÅ›ci: Chmielnik, Borówki i BÅ‚Ä™dowa TyczyÅ„ska. Trasa pozwala na kombinacjÄ™ z pozostaÅ‚ymi szlakami rowerowymi oraz posiada dodatkowy wariant, umożliwiajÄ…cy przemieszczenie siÄ™ na tereny sÄ…siedniej Gminy Tyczyn. Najkrótszym i najmniej wymagajÄ…cym jest szlak rekreacyjny „żółty”. Przebiega on przez zalesione wschodnie obszary gminy, a dokÅ‚adniej – tereny należące do miejscowoÅ›ci Zabratówka. Åšcieżka wytyczona jest w formie pÄ™tli, a jej otoczenie charakteryzuje siÄ™ malowniczym krajobrazem z Å›ródleÅ›nymi stawami. Jest to okolica, gdzie z pewnoÅ›ciÄ… można wypocząć i miÅ‚o spÄ™dzić czas na Å‚onie natury. Trasa ta adresowana jest przede wszystkim do nieco mÅ‚odszej grupy rowerzystów w towarzystwie rodziców.

Wszystkie ciÄ…gi rowerowe zostanÄ… czytelnie oznakowane, w tym celu zaplanowano montaż trzech typów znaków, (ponad 70 sztuk), gdyż każdemu szlakowi zostaÅ‚ przyporzÄ…dkowany inny kolor. Tablice przygotowane sÄ… wedÅ‚ug wytycznych Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Oznakowanie pozwoli rowerzystom na lepszÄ… orientacjÄ™ w terenie, a części wskaże nowe możliwoÅ›ci podróżowania po dotÄ…d nieznanych drogach.

Trasy rowerowe majÄ… różny stopieÅ„ trudnoÅ›ci, niektóre odcinki sÄ… pÅ‚askie, inne to ostre podjazdy, również nawierzchnia tras jest zróżnicowana. Szlaki przebiegajÄ… przez najpiÄ™kniejsze zakÄ…tki naszej gminy, raz sÄ… to urokliwe dolinki wzdÅ‚uż potoków, a raz malownicze pagórki. JadÄ…c rowerem można podziwiać tereny wÅ‚Ä…czone do HyżniaÅ„sko – Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i tereny należące do Natury 2000 - Nad Husowem, które charakteryzujÄ… siÄ™ bogatÄ… szatÄ… roÅ›linnÄ… i zróżnicowanÄ… faunÄ…. WzdÅ‚uż tras zlokalizowane sÄ… również najważniejsze zabytki tego rejonu (koÅ›cioÅ‚y, kapliczki).

Uzupełnieniem projektu jest przygotowanie 2500 egzemplarzy folderów, które będą zawierały mapy z siecią tras rowerowych, opis szlaków oraz inne ciekawe informacje dotyczące naszej gminy.

Realizacja projektu stworzy atrakcyjną propozycję dla mieszkańców gminy oraz turystów na spędzanie wolnego czasu, przy okazji dając szansę poznania najciekawszych zakątków poszczególnych miejscowości.

PrzedsiÄ™wziÄ™cie uzyskaÅ‚o akceptacjÄ™ „Lokalnej Grupy DziaÅ‚ania – Lider Dolina Strugu” oraz UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego w Rzeszowie. Projekt realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - dziaÅ‚anie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Koszt caÅ‚ego przedsiÄ™wziÄ™cia wynosi 30 015,14 zÅ‚, z czego 19 522,04 zÅ‚ pochodzi z dotacji.


Marek Czarnota