|
|||||
|
|||||
Zakaz wylewania nieczystości ciekłych! Zgodnie z przepisami prawa każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.). W przypadku posiadania zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych właściciel ma obowiązek posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych lub osadów ściekowych z przydomowej oczyszczalni, zawartej z przedsiębiorcą posiadającym stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie. Ponadto każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przechowywania dowodów płacenia ze ww. usługi i okazywania ich na każde wezwanie organu kontrolującego. Należy również pamiętać, że nieczystości ciekłe z terenu nieruchomości, gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, należy usuwać z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do przepełnienia szamba oraz w sposób uniemożliwiający wypływ nieczystości ze zbiornika. Natomiast w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków, w celu zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania, należy usuwać osady ściekowe, powstające podczas pracy instalacji, z częstotliwością określoną w instrukcji jej eksploatacji. Wylewanie nieczystości ciekłych pochodzących z terenu nieruchomości jest karalne, niezależnie od tego, gdzie są wylewane tj.: do rowu, na pole, czy też na własne podwórko wykroczenie to podlega karze grzywny nawet do 5000 zł. Dlatego też Policja ma obowiązek zareagować, a gmina ma za zadanie wyegzekwować obowiązek podpisania przez właściciela posesji, umowy na wywóz nieczystości. Należy zaznaczyć, że największym zadaniem w tym zakresie jest przede wszystkim zmiana sposobu myślenia oraz mentalności społeczeństwa, bowiem w wielu przypadkach nie wystarczy tylko kara grzywny w postaci mandatu.
Skoro nie przemawiajÄ… do nas wzglÄ™dy finansowe może przemówiÄ… skutki zdrowotne? Åšcieki to nie jest nawóz, który można wylać na pole czy do lasu z korzyÅ›ciÄ… dla tego terenu. Åšcieki to przede wszystkim siedlisko wirusów i bakterii (Escherichia coli, paciorkowce kaÅ‚owe) oraz caÅ‚a masa przeróżnych detergentów, które mogÄ… zawierać trujÄ…ce zwiÄ…zki chemiczne, fosforany i azotany. Substancje te dostajÄ… siÄ™ do gleb i wód gruntowych, powodujÄ…c ich skażenie. Konsekwencje mikrobiologicznego zanieczyszczenia wód mogÄ… być bardzo poważne, gdyż bakterie chorobotwórcze przenoszone przez wodÄ™ do picia mogÄ… powodować choroby przewodu pokarmowego lub choroby zakaźne. Najbardziej narażone sÄ… niemowlÄ™ta i maÅ‚e dzieci, osoby w wieku podeszÅ‚ym lub chore, a także żyjÄ…ce PamiÄ™tajmy, że konsekwencji i skutków wylewania Å›cieków do gruntu nie widać od razu, ale wczeÅ›niej czy później do nas powrócÄ… i odczuwać je bÄ™dziemy my, nasi sÄ…siedzi i przede wszystkim nasze dzieci … i to przez wiele lat. Poniżej przypominamy kontakt do przedsiÄ™biorców posiadajÄ…cych stosowne zezwolenie na Å›wiadczenie usÅ‚ug w zakresie opróżniania zbiorników bezodpÅ‚ywowych i transport nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych na terenie Gminy Chmielnik. Wywozem nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych (szamba) zajmujÄ… siÄ™:
Szlamy ze zbiorników bezodpływowych (osad ściekowy) odbiera Gospodarka Komunalna w Błażowej, 36-030 Błażowa, ul. 3-go Maja 35 tel. 17 230-14-44; Lidia Urbaś |