Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2015

Zakaz wylewania nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych! 


Zgodnie z przepisami prawa każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.).

W przypadku posiadania zbiornika bezodpÅ‚ywowego na nieczystoÅ›ci ciekÅ‚e (szamba) lub przydomowej oczyszczalni Å›cieków bytowych wÅ‚aÅ›ciciel ma obowiÄ…zek posiadania umowy na wywóz nieczystoÅ›ci ciekÅ‚ych lub osadów Å›ciekowych z przydomowej oczyszczalni, zawartej z przedsiÄ™biorcÄ… posiadajÄ…cym stosowne zezwolenie na prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci w tym zakresie. Ponadto każdy wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci zobowiÄ…zany jest do przechowywania dowodów pÅ‚acenia ze ww. usÅ‚ugi i okazywania ich na każde wezwanie organu kontrolujÄ…cego.

Należy również pamiętać, że nieczystości ciekłe z terenu nieruchomości, gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, należy usuwać z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do przepełnienia szamba oraz w sposób uniemożliwiający wypływ nieczystości ze zbiornika. Natomiast w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków, w celu zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania, należy usuwać osady ściekowe, powstające podczas pracy instalacji, z częstotliwością określoną w instrukcji jej eksploatacji.

Wylewanie nieczystości ciekłych pochodzących z terenu nieruchomości jest karalne, niezależnie od tego, gdzie są wylewane tj.: do rowu, na pole, czy też na własne podwórko wykroczenie to podlega karze grzywny nawet do 5000 zł. Dlatego też Policja ma obowiązek zareagować, a gmina ma za zadanie wyegzekwować obowiązek podpisania przez właściciela posesji, umowy na wywóz nieczystości. Należy zaznaczyć, że największym zadaniem w tym zakresie jest przede wszystkim zmiana sposobu myślenia oraz mentalności społeczeństwa, bowiem w wielu przypadkach nie wystarczy tylko kara grzywny w postaci mandatu.

 

Skoro nie przemawiają do nas względy finansowe może przemówią skutki zdrowotne? Ścieki to nie jest nawóz, który można wylać na pole czy do lasu z korzyścią dla tego terenu. Ścieki to przede wszystkim siedlisko wirusów i bakterii (Escherichia coli, paciorkowce kałowe) oraz cała masa przeróżnych detergentów, które mogą zawierać trujące związki chemiczne, fosforany i azotany. Substancje te dostają się do gleb i wód gruntowych, powodując ich skażenie. Konsekwencje mikrobiologicznego zanieczyszczenia wód mogą być bardzo poważne, gdyż bakterie chorobotwórcze przenoszone przez wodę do picia mogą powodować choroby przewodu pokarmowego lub choroby zakaźne. Najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci, osoby w wieku podeszłym lub chore, a także żyjące
w nieodpowiednich warunkach sanitarnych.

PamiÄ™tajmy, że konsekwencji i skutków wylewania Å›cieków do gruntu nie widać od razu, ale wczeÅ›niej czy później do nas powrócÄ… i odczuwać je bÄ™dziemy my, nasi sÄ…siedzi i przede wszystkim nasze dzieci … i to przez wiele lat.

Poniżej przypominamy kontakt do przedsiębiorców posiadających stosowne zezwolenie na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Chmielnik.

Wywozem nieczystości ciekłych (szamba) zajmują się:

  1. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Rzeszowie, 35-304 Rzeszów, Al. Gen. W. Sikorskiego 428, tel. 17 86-13-036 lub centrala 17 86-13-000;
  2. Gospodarka Komunalna w Błażowej, 36-030 Błażowa, ul. 3-go Maja 35, tel. (17) 23-01-444;
  3. Kółko Rolnicze w Woli Rafałowskiej tel. 17 22-92-112 lub 17 22-96-928;
  4. UsÅ‚ugi transportowe, wywóz nieczystoÅ›ci pÅ‚ynnych BronisÅ‚aw Bieniek, 36-062 Zaczernie 912, tel. 17 859 52 79 lub 602 386 980.

Szlamy ze zbiorników bezodpływowych (osad ściekowy) odbiera Gospodarka Komunalna w Błażowej, 36-030 Błażowa, ul. 3-go Maja 35 tel. 17 230-14-44;

Lidia UrbaÅ›