Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2015

Warta przy Bożym Grobie 


Zbliża się okres Świąt Wielkanocnych. Tradycyjnie strażacy ochotnicy będą brali aktywny udział w ich obchodach.

Warta podczas Å›wiÄ…t ma w Polsce dÅ‚uga historiÄ™ i zwiÄ…zana jest z typowo polskÄ… tradycjÄ… budowania Grobów PaÅ„skich. Zwyczaj ten rozwinÄ…Å‚ siÄ™ już w XVII wieku, wtedy to zaczÄ™to również wystawiać przy nich warty zÅ‚ożone z żoÅ‚nierzy oraz z przedstawicieli poszczególnych cechów rzemieÅ›lniczych. W późniejszych czasach w części parafii przystÄ…piono do tworzenia specjalnych straży grobowych. W niektórych regionach kraju m.in. na podkarpaciu rozpowszechniÅ‚ siÄ™ interesujÄ…cy obyczaj wystawiania straży grobowych zwanych „turkami”. CechÄ… charakterystycznÄ… „turków” sÄ… ich stroje wzorowane na mundurach wojskowych z różnych epok, najczęściej z koÅ„ca XVIII wieku oraz z pierwszej poÅ‚owy XIX wieku. Warta jest nawiÄ…zaniem do pilnowania Grobu Chrystusa przez żoÅ‚nierzy rzymskich. W ten piÄ™kny zwyczaj od poczÄ…tku swojego istnienia zaczęły siÄ™ wÅ‚Ä…czać ochotnicze straże pożarne. Zależnie od lokalnego obyczaju strażacy ochotnicy wystÄ™pujÄ… ubrani w mundury galowe ze sznurami lub mundury bojowe, pasy oficerskie, czapki rogatywki, heÅ‚my bojowe lub ozdobne.

Na terenie gminy w obchodach Triduum Paschalnego uczestniczÄ… strażacy z OSP BÅ‚Ä™dowa TyczyÅ„ska – WieÅ›, OSP Borówki, OSP Wola RafaÅ‚owska i OSP Zabratówka. Każda jednostka wystawia kompaniÄ™ honorowÄ…, która peÅ‚ni sÅ‚użbÄ™ w swoim koÅ›ciele parafialnym. Jest to już wieloletnia tradycja i zwyczaj ten na staÅ‚e wpisaÅ‚ siÄ™ do kalendarza dziaÅ‚alnoÅ›ci naszych OSP. Druhowie z Woli RafaÅ‚owskiej swojÄ… sÅ‚użbÄ™ peÅ‚niÄ… najdÅ‚użej, bo już prawie 60 lat, strażacy z BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej i Zabratówki od lat 70-tych, a ochotnicy z Borówek od lat 80 tych.

Nasi druhowie peÅ‚niÄ… wartÄ™ w mundurach galowych, pasach oraz przeważnie w wysokich butach. Nakrycie gÅ‚owy stanowiÄ… odnowione heÅ‚my starego typu bÄ…dź specjalnie zakupione na tÄ… okazje heÅ‚my ozdobne, nawiÄ…zujÄ…ce do historycznych wzorów (OSP Wola RafaÅ‚owska i OSP Zabratówka). „BroniÄ…” warty już nie jest tradycyjny ekwipunek strażaka, czyli toporek, a halabardy bÄ…dź włócznie. Toporki sÄ… nadal wykorzystywane podczas procesji rezurekcyjnej i do rozprowadzania warty. Ciekawym uzupeÅ‚nieniem i wyjÄ…tkiem jest strój strażaków z BÅ‚Ä™dowej TyczyÅ„skiej, których mundury sÄ… ozdobione szarfami i pagonami. WartÄ™ jednoczeÅ›nie peÅ‚ni dwóch lub czterech strażaków. Zmiany warty przeprowadza siÄ™ co 15 - 30 min. Zmianami i formacjami strażaków podczas uroczystoÅ›ci dowodzi dowódca warty. TÄ… zaszczytnÄ… funkcjÄ™ zazwyczaj peÅ‚ni prezes lub naczelnik, bÄ…dź druh z najdÅ‚uższym stażem.

Strażacy co roku rozpoczynają swoją służbę w Wielki Piątek. W następny dzień - Wielką Sobotę warta przy Bożym Grobie zostaje podjęta od wczesnych godzin rannych i trwa do wieczornych obrzędów liturgicznych. Również w sobotę podczas poświęcenia pokarmów, wedle dawnego zwyczaju mieszkańcy ofiarowują druhom produkty spożywcze. W niedzielny poranek strażacy uczestniczą w mszy świętej rezurekcyjnej, wtedy to wystawiane są całe kompanie honorowe. Oprócz służby wartowniczej druhowie podejmują również inne czynności związane
z obrzędami świątecznymi m.in. pełnią asystę podczas poświecenia pokarmów poza terenem kościoła, przygotowują ogniska, od którego zapala się Paschał, pełnią służbę liturgiczną, w procesji niosą figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i baldachim. Po mszy świętej rezurekcyjnej strażacy spotykają się na symbolicznym wspólnym śniadaniu, podczas którego wzajemnie składają sobie życzenia świąteczne.

Warta przy Bożym Grobie to zaszczytna funkcja dla strażaka ochotnika. Funkcję tą wypełniają z zaangażowaniem i poczuciem strażackiego obowiązku oraz chęcią podkreślenia znaczenia i rangi munduru.

 

 

 

Marek Czarnota