Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2016

Niezapomniana lekcja Lekcja edukacji dla bezpieczeÅ„stwa. ZajÄ™cia te minęły nam szybciej niż zwykle, ale z sali lekcyjnej wyszliÅ›my bogatsi o sporÄ… dawkÄ™ informacji dotyczÄ…cych wojska i szkolnictwa z wojskiem zwiÄ…zanego.


Każdy uczeÅ„ trzeciej klasy gimnazjum wie, że marzec, kwiecieÅ„, czy też maj - to nie tylko czas na przygotowanie siÄ™ i pisanie egzaminów gimnazjalnych, ale także czas zwiÄ…zany z wyborem szkoÅ‚y. JesteÅ›my wprost zarzucani propozycjami, z których każda mówi nam, że ta wÅ‚aÅ›nie szkoÅ‚a jest jednÄ… z najlepszych. Czujemy siÄ™ wtedy zakrÄ™ceni, ale… z pomocÄ… przychodzi nam nasza szkoÅ‚a – gimnazjum, do którego uczÄ™szczamy. A jest to pomoc wielowymiarowa: dziÄ™ki pani pedagog, podczas konsultacji zawodowych, możemy poznać nasze predyspozycje do pracy w danym zawodzie, a dziÄ™ki reprezentacjom szkół ponadgimnazjalnych przybywajÄ…cym do naszego gimnazjum, szczegółowo zaznajomić siÄ™ z ich ofertÄ… edukacyjnÄ…. By wybrać tÄ™ najlepszÄ……

I właśnie czwartego marca bieżącego roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole wyjątkową osobę. Swoją obecnością mile zaskoczył nas nauczyciel z X Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie wchodzącego w skład Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego i jednocześnie wykładowca jednej z rzeszowskich uczelni wyższych, który poprowadził gościnnie lekcję edukacji dla bezpieczeństwa. Zajęcia te minęły nam szybciej niż zwykle, ale z sali lekcyjnej wyszliśmy bogatsi o sporą dawkę informacji dotyczących wojska i szkolnictwa z wojskiem związanego.

Na poczÄ…tku zajęć mogliÅ›my siÄ™ zapoznać z ofertÄ… edukacyjnÄ… ZespoÅ‚u Szkół KsztaÅ‚cenia Ustawicznego w Rzeszowie, jednakże nasza uwaga koncentrowaÅ‚a siÄ™ nie tyle na kolorowych folderach, ale na pewnym niesamowitym przedmiocie, który zazwyczaj nie leży swobodnie na Å‚awce podczas lekcji. Ale o tym za moment…

Gdy już zapoznaliśmy się z ulotkami ZSKU rozpoczęła się właściwa część lekcji. Nasz gość zaczął opowiadać o wojsku. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat struktury organizacyjnej wojska, rodzajów wojsk, typów pojazdów, jakimi dysponuje polskie wojsko, a które, w razie niebezpieczeństwa, mogą bronić granic naszego kraju. Oprócz tego nasz gość wspomniał także o tym, jak wygląda współpraca z innymi krajami pod względem militarnym.

Podczas tych nietypowych zajęć mogliÅ›my również dotknąć prawdziwych granatów, tych starszych i tych, którymi wojsko posÅ‚uguje siÄ™ aktualnie. OczywiÅ›cie, byÅ‚y one nieuzbrojone. Później, każdy chÄ™tny mógÅ‚ przymierzyć strój do kamuflowania siÄ™ w lesie, który - jak sami później przyznaliÅ›my - byÅ‚ genialny i na pewno bardzo skuteczny. W tym samym czasie nasz gość opowiadaÅ‚ o swojej wojskowej specjalizacji ( snajper) oraz o tym, jakie szkoÅ‚y i studia musimy ukoÅ„czyć, aby dostać siÄ™ do wojska. DowiedzieliÅ›my siÄ™ też, że żoÅ‚nierz musi mieć bardzo dobrÄ… kondycjÄ™, ważna w tym zawodzie jest także znajomość jÄ™zyka angielskiego, ponieważ, np. komendy (czasami) sÄ… wydawane w jÄ™zyku angielskim, podobnie jak mapy – w wersji anglojÄ™zycznej. Jednak, jak sam nasz gość przyznaÅ‚, nie tylko wiedza jest ważna, ale również wytrzymaÅ‚ość psychiczna, która na poligonach i podczas wykonywania zadaÅ„ w terenie jest naginana do granic możliwoÅ›ci. Sam niejednokrotnie byÅ‚ Å›wiadkiem, że ktoÅ› siÄ™ rozpÅ‚akaÅ‚ z bezsilnoÅ›ci… Nam jego sÅ‚owa uÅ›wiadomiÅ‚y, że… być w wojsku to tak, jakby wÄ™drować na Mount Everest – trzeba bardzo ciężko i z mozoÅ‚em wspinać siÄ™ pod górÄ™, aby zdobyć szczyt.

Po dokÅ‚adnym omówieniu kwestii teoretycznych zwiÄ…zanych z wojskiem przeszliÅ›my do praktyki. I tu nareszcie mogliÅ›my ujrzeć w caÅ‚ej okazaÅ‚oÅ›ci ten zaskakujÄ…cy przedmiot, który do tej pory spokojnie leżaÅ‚ na Å‚awce. Otóż okazaÅ‚o siÄ™, że nasz gość przywiózÅ‚ ze sobÄ… … kaÅ‚asznikowa oraz jego polski odpowiednik, tylko nieco mniejszy i wyjaÅ›niÅ‚, że polskie wojsko posiada te mniejsze, ponieważ sÄ… one bardziej humanitarne (o ile można mówić o humanitaryzmie w odniesieniu do korzystania z broni ), tzn. raniÄ…, ale nie zabijajÄ… jak kaÅ‚asznikow. I wtedy… nadeszÅ‚a wiekopomna chwila: po pokazie rozkÅ‚adania i skÅ‚adania kaÅ‚asznikowa, mogliÅ›my zrobić to sami. Gdy po zajÄ™ciach zapytaÅ‚am siÄ™ kolegów i koleżanek, co tak naprawdÄ™ na tym spotkaniu najbardziej siÄ™ im podobaÅ‚o, wszyscy mówili, iż tym momentem byÅ‚o zobaczenie z bliska legendarnego kaÅ‚asznikowa. To najbardziej zainteresowaÅ‚o zarówno dziewczyny i chÅ‚opców. Mimo że jest to broÅ„ sÅ‚użąca tylko do zabijania, to bardzo przyciÄ…ga uwagÄ™ i niejednego fascynuje.

Czas szybko mijaÅ‚. Jednak ani nasz gość, ani my nie zapomnieliÅ›my, że jesteÅ›my na lekcji EDB. Pan prowadzÄ…cy zajÄ™cia przestrzegÅ‚ nas przed przedwojennymi bombami, które ziemia ciÄ…gle skrywa w sobie i czasami „wypluwa” w różnych miejscach: w lasach, na polach, na pagórkach i nakazywaÅ‚, abyÅ›my nie lekceważyli nawet pozornie niegroźnie wystajÄ…cej z ziemi rurki, która może okazać siÄ™ niezdetonowanÄ… bombÄ…. Zawsze w takich sytuacjach należy dzwonić na policjÄ™ lub po straż pożarnÄ….

DÅ‚użące siÄ™ najczęściej czterdzieÅ›ci pięć minut lekcji tym razem minęło zbyt szybko. DziÄ™ki temu fascynujÄ…cemu spotkaniu dowiedzieliÅ›my siÄ™ wielu nowych rzeczy o wojsku i życiu żoÅ‚nierza. Jestem niemalże pewna, że tak ciekawie zaprezentowanie wszystkich tajników trudnego zawodu żoÅ‚nierza nie zniechÄ™ci nas, a wrÄ™cz przeciwnie - wielu uczniów zacznie siÄ™ poważnie zastanawiać, czy nie pójść do szkoÅ‚y wojskowej, pomimo wyzwaÅ„ i trudnoÅ›ci, jakie mogÄ… tam na nas czekać… DziÄ™kujemy za tÄ™ inspirujÄ…cÄ… do podjÄ™cia ważnych decyzji lekcjÄ™ i chcielibyÅ›my, aby takich zajęć byÅ‚o jak najwiÄ™cej.

  

Katarzyna Czarnota uczennica klasy III Gimnazjum
im. Szarych Szeregów w Chmielniku