Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 3/2016

Mój pierwszy raz z X muzÄ… W ciÄ…gu ostatnich piÄ™ciu lat udaÅ‚o siÄ™ nam jako instytucji zrealizować wiele kulturalno-edukacyjnych projektów, które byÅ‚y odpowiedziÄ… na różnorakie potrzeby mieszkaÅ„ców gminy Chmielnik.


W ciągu ostatnich pięciu lat udało się nam jako instytucji zrealizować wiele kulturalno-edukacyjnych projektów, które były odpowiedzią na różnorakie potrzeby mieszkańców gminy Chmielnik. Mieszkańców w różnym wieku i o odmiennych zainteresowaniach. Ale odpowiedź na jedną potrzebę w projekcie nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby. W swojej pracy ciągle rozpoznajemy nowe potrzeby, obserwujemy jak ewaluują i poszukujemy takich działań aby stworzyć przestrzeń do ich zaspokajania.

Taka przestrzeÅ„ w tym roku powstaÅ‚a w realizowanym od poczÄ…tku sierpnia projekcie „Mój pierwszy raz”. Jest to projekt, który zakÅ‚ada integracjÄ™ pokoleÅ„: pokolenia ludzi mÅ‚odych i pokolenia seniorów. PoÅ›rednio w dziaÅ‚ania projektowe zaangażowane jest również pokolenie rodziców. Do osiÄ…gniÄ™cia tego celu zaplanowaliÅ›my różnorakie dziaÅ‚ania skupione wokół kina. I tu może paść pytanie: dlaczego integracja miÄ™dzypokoleniowa akurat poprzez kino? Wybór byÅ‚ Å‚atwy, ponieważ to nasz lokalny zasób i coÅ› czego w maÅ‚ych miejscowoÅ›ciach już nie ma i czym należy siÄ™ szczycić. W Zabratówce od 1969 roku przez 25 lat funkcjonowaÅ‚o lokalne Kino „Marzenie”. ByÅ‚o to miejsce, które tÄ™tniÅ‚o życiem i w tamtym okresie zaspokajaÅ‚o kulturalne potrzeby mieszkaÅ„ców. Na chwilÄ™ obecnÄ… pozostaÅ‚o tylko wyposażenie i wspomnienia. W ramach projektu ożywiamy to miejsce organizujÄ…c projekcie filmowe, spotkania i dyskusje o obejrzanych filmach, w których udziaÅ‚ biorÄ… uczestnicy projektu, zaproszeni goÅ›cie, a także każda osoba, która czuje potrzebÄ™ pójÅ›cia do kina i podzielenia siÄ™ z innymi widzami wrażeniami po seansie filmowym. Taki wybór miejsca dziaÅ‚aÅ„ podyktowany byÅ‚ również tym, że kino to dzisiaj bardzo powszechny Å›rodek spoÅ‚ecznego przekazu, który może być noÅ›nikiem treÅ›ci zdolnych ksztaÅ‚tować upodobania i wpÅ‚ywać na decyzje publicznoÅ›ci, zwÅ‚aszcza mÅ‚odej. Kino, posÅ‚uguje siÄ™ nie tylko sÅ‚owem, ale przede wszystkim faktami, które przekazane za pomocÄ… obrazów z ogromnÄ… siÅ‚Ä… oddziaÅ‚ywujÄ… na widza i jego podÅ›wiadomość. UmiejÄ™tnie dobrane obrazy sÅ‚użą kulturalnemu rozwojowi jednostki, edukujÄ… i sÄ… doskonaÅ‚ym krokiem do dyskusji miÄ™dzypokoleniowej.

Projekt Mój pierwszy raz zakÅ‚ada 5 pokazów filmowych, którym towarzyszyć bÄ™dÄ… pofilmowe dyskusje, wyjazd do kina na film w 3D, zebranie materiałów, zdjęć dokumentujÄ…cych dziaÅ‚alność Kina Marzenie oraz nakrÄ™cenie przez grupÄ™ mÅ‚odzieży filmu pt. „Mój pierwszy raz”, który ma być zapisem wspomnieÅ„ zwiÄ…zanych z pierwszÄ… wizytÄ… w kinie osób, które uczestniczÄ… w projekcie. Obecnie jesteÅ›my na półmetku tych wszystkich dziaÅ‚aÅ„. Za nami trzy projekcje filmowe, które zgromadziÅ‚y liczne grono miÅ‚oÅ›ników kina. Pierwszy obejrzany film wybrali mÅ‚odzi ludzie dla seniorów. ByÅ‚ to debiut tureckiej reżyserki pt: „Mustang”, w którym za sprawÄ… obyczajowoÅ›ci maÅ‚ego miasteczka i życia piÄ™ciu sióstr zobaczyliÅ›my TurcjÄ™ w piguÅ‚ce. To zderzenie tradycji z nowoczesnoÅ›ciÄ…, kultury w jakiej my żyjemy z kulturÄ… pozaeuropejskÄ…, w której islam jest najważniejszy, to bardzo aktualny temat, który wywoÅ‚uje poruszenie w caÅ‚ej Europie. Film okazaÅ‚ siÄ™ trafnie wybrany na pierwszÄ…, inauguracyjnÄ… dyskusjÄ™. Drugi film, tym razem dla mÅ‚odych wybrali seniorzy. „Czarny Czwartek. Janek WiÅ›niewski padÅ‚” w reżyserii Antoniego Krauzego dokumentujÄ…cy tragiczne wydarzenia z 1970 roku z gdyÅ„skiej stoczni przeniósÅ‚ nas do trudnego okresu w historii Polski, o którym należy mówić, pamiÄ™tać i czcić tych, którzy w totalitarnej machinie tracili życie za wolność również dla nas. Dyskusja po nim to byÅ‚a niezapomniana lekcja historii Polski dla wszystkich, a szczególnie dla mÅ‚odych, ponieważ osoby, które pamiÄ™tajÄ… tamte czasy podzieliÅ‚y siÄ™ swoimi doÅ›wiadczeniami i bolesnymi wspomnieniami z zebranymi. Trzecia projekcja to również film wybrany przez mÅ‚odzież, ale tym razem dla pokolenia rodziców. Film „Chce siÄ™ żyć” wyreżyserowany przez Macieja PieprzycÄ™ inspirowany prawdziwym życiem niepeÅ‚nosprawnego Mateusza to byÅ‚ poruszajÄ…cy obraz. Mateusz mimo tego, że Å›wiat nie chciaÅ‚ go „usÅ‚yszeć”, udowodniÅ‚ że siÅ‚a ludzkiego ducha ma ogromnÄ… moc i dziÄ™ki tej sile czÅ‚owiek może pokonać wiele trudnoÅ›ci. ByÅ‚ to obraz, który poruszyÅ‚ najgÅ‚Ä™bsze pokÅ‚ady wrażliwoÅ›ci i napeÅ‚niÅ‚ optymizmem.

Przed nami film zaproponowany młodym przez pokolenie rodziców, poruszający tematykę

II wojny Å›wiatowej pt: „Syn SzawÅ‚a” i udziaÅ‚ w dyskusji aktora, który w nim zagraÅ‚, pana Kamila Dobrowolskiego. Na piÄ…tÄ… projekcjÄ™ zaplanowaliÅ›my kino familijne, po to aby do kina mogÅ‚y wybrać siÄ™ caÅ‚e rodziny. MÅ‚odzież przez ten caÅ‚y czas zbiera materiaÅ‚ do filmu i pracuje nad tym aby każda nastÄ™pna projekcja byÅ‚a ważniejszym wydarzeniem dla uczestników od poprzedniej. Dla tej mÅ‚odzieżowej grupy jest to swoisty pierwszy raz, ponieważ dotÄ…d nie angażowali siÄ™ w projekty kulturalne, a tym bardziej miÄ™dzypokoleniowe.

Jaki poziom osiągnie integracja międzypokoleniowa dzięki temu projektowi tego jeszcze nie wiemy. Ale już dziś wiemy, że udało się obejrzeć doskonałe kino, które nas wewnętrznie wzbogaciło, spędzić razem czas, który pozwala się bliżej poznać uczestnikom i stworzyć przestrzeń gdzie takie poznanie pokoleń w lokalnej społeczności może mieć miejsce.

Projekt jest finansowany z Programu Bardzo Młoda Kultura prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, realizatorem i operatorem programu w województwie podkarpackim jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.


Irena Szczypek, koordynator projektu
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku