Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2016

Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje 


„Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” - sprawozdanie z realizacji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola RafaÅ‚owska „Nasza Wola”, dofinansowanego z programu DziaÅ‚aj Lokalnie 2016 – Programu Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci realizowanego przez AkademiÄ™ Rozwoju Filantropii w Polsce oraz OÅ›rodek DziaÅ‚aj Lokalnie - FundacjÄ™ Generator Inspiracji

Projekt „Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” trwa od 11.09.2016 do30.12.2016 roku, na jego realizacjÄ™ Stowarzyszenie otrzymaÅ‚o dotacjÄ™ w kwocie 5500 zÅ‚. Poprzez podejmowane dziaÅ‚ania chcieliÅ›my osiÄ…gnąć nastÄ™pujÄ…ce cele:

  • sprawić, aby Izba Tradycji otwarta w 2012 r. tÄ™tniÅ‚a życiem;
  • dać impuls mieszkaÅ„com do aktywnego jej tworzenia poprzez poszukiwanie eksponatów, starych obrazów, przepisów, pielÄ™gnowanie tradycji;
  • rozwijać pasje, zdolnoÅ›ci i zainteresowania mieszkaÅ„ców.

Głównym dziaÅ‚aniem podjÄ™tym w czasie trwania projektu byÅ‚a Akcja „Lokalni etnografii”.

CzÅ‚onkowie Stowarzyszenia pozyskiwali od mieszkaÅ„ców stare religijne obrazy, które niejednokrotnie leżaÅ‚y zakurzone na strychach, odnawiali je czyszczÄ…c i konserwujÄ…c. TrafiÅ‚y do nas również obrazy bez szyb i ram – te zyskaÅ‚y nowy blask oprawione przez szklarza. Aby dobrze wykonać to trudne zadanie zasiÄ™gnÄ™liÅ›my porad u fachowców. W Izbie Tradycji, gdzie gromadziliÅ›my obrazy, odbyÅ‚o siÄ™ dwa spotkania; na poczÄ…tku października z panem Jackiem KawaÅ‚kiem – plastykiem, historykiem sztuki oraz na poczÄ…tku listopada z paniÄ… ElżbietÄ… Dudek-MÅ‚ynarskÄ… - kierownikiem Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. UzyskaliÅ›my informacje jak i czym czyÅ›cić oraz konserwować obrazy. NajwiÄ™cej pracy wykonaÅ‚ kolega Zbigniew Smyczek, który byÅ‚ również pomysÅ‚odawcÄ… takiego przedsiÄ™wziÄ™cia. Wszystkie odnowione obrazy zostaÅ‚y zaprezentowane na wystawie, na starej plebanii w naszej wsi, podczas podsumowania projektu. TrafiÅ‚ już do nas kolejne obrazy, które postaramy siÄ™ odnowić. Musimy również pomyÅ›leć o miejscu na staÅ‚Ä… ekspozycjÄ™.

W ramach projektu odbyły się warsztaty artystyczne podczas, których uczestnicy zgłębiali tajniki malowania na szkle oraz wykonywali bardzo strojne bombki choinkowe i świece na świąteczny stół. Prowadziły je społecznie pani Agnieszka Kołodziej, Bogusława Rochecka-Biały i Kazimiera Szydełko. Z wielkim zaangażowaniem ozdabiane były szklane naczynia, powstawały obrazy malowane na szkle oraz ozdoby choinkowe i aniołki jako prezenty dla gości przybyłych na podsumowanie projektu.

Tradycyjnie od kilku lat Stowarzyszenie organizuje obchody 11 listopada - Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, nie mogło w tym roku być inaczej, obchody znalazły się również w naszym projekcie.

W porozumieniu i współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana kard. Wyszyńskiego Woli Rafałowskiej. Uroczystości najpierw odbyły się w szkole, gdzie zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. VI i III, a następnie zebrani przeszli obok Domu Ludowego, gdzie tradycyjnie
o godz. 18-tej rozpalono Ognisko Patriotyzmu. Niestety zła pogoda, deszcz pokrzyżowały nam plany, przy ognisku odśpiewaliśmy Rotę, a dalsze śpiewanie odbyło się w Izbie Tradycji przy ciasteczku, kawie i herbatce. Pomocne w śpiewaniu były przygotowane przez nas śpiewniki. Cieszy nas fakt, że uroczystość ta zgromadziła sporą grupę mieszkańców od dzieci do osób starszych.

Na czas realizacji projektu przypadały Andrzejki, zostały więc i one uwzględnione jako impreza integrująca, przypominają stare zwyczaje, wróżby. W miłej atmosferze bawiliśmy się przy dobrej muzyce, wspominając jak to dawniej bywało i planując nowe działania służące nam i wszystkim mieszkańcom.

Kolejnym dziaÅ‚aniem naszego projektu byÅ‚ konkurs dla dzieci szkolnych „Porozmawiaj z babciÄ… o tradycjach zwiÄ…zanych z Andrzejkami i Bożym Narodzeniem”. Dzieci pisaÅ‚y wypracowanie, które oceniÅ‚ polonista pan Andrzej Pieczonka. SpoÅ›ród wszystkich prac wybraÅ‚ trzy najlepsze, autorami ich sÄ…: Amelia KoÅ‚odziej, Klaudia Reizer i PaweÅ‚ Marciniec. Amelka odczytaÅ‚a swojÄ… pracÄ™ podczas podsumowania, a dziesiÄ™cioro dzieci piszÄ…cych o tradycjach wzięło udziaÅ‚ warsztatach kulinarnych, na których piekli ciasteczka z cukrem, pierniczki, które również ozdabiali. Robota paliÅ‚a im siÄ™ w rÄ™kach dlatego obiecaliÅ›my im, że podobne warsztaty zorganizujemy podczas ferii zimowych. Warsztaty prowadzone byÅ‚y spoÅ‚ecznie przez panie ze Stowarzyszenia.

Podsumowanie projektu „Izba Tradycji uczy, bawi, wychowuje” odbyÅ‚o siÄ™ 10 grudni 2016 r., Å›wiÄ™towali

z nami również zaproszeni goście w osobach: ks. proboszcz Jerzy Rusin, pan Krzysztof Grad Wójt Gminy, pani Beata Wojnarowicz-Hondz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej
w Chmielniku, pani Agnieszka Kołodziej pracująca w naszej Bibliotece, pani Zofia Budak, przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Chmielnik, przedstawiciele OSP w Woli, pan Jan Kasiak nasz sołtys, radny Ryszard Czarnota oraz członkowie Stowarzyszenia. Zebranym przedstawiona została prezentacja ukazująca wszystkie działania prowadzone w czasie projektu oraz wystawa pozyskanych, odnowionych obrazów.

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza spotkanie odbyło się w sali na wyremontowanej plebanii w Woli Rafałowskiej. Miejsce na wystawę wymarzone, obrazy były tak wyeksponowane, że każdy mógł im się przyjrzeć z bliska, zobaczyć nawet drobne szczegóły, dotknąć. Robiły one niesamowite wrażenie na osobach oglądających, budziły zadumę, wzruszenie. Uczestnicy spotkania podkreślali, że wystawa wyzwala w nich pozytywne emocje.

Można ją było obejrzeć również 11 i 18 grudnia (niedziele) po Mszach, było spore zainteresowanie parafian.

 

Danuta Szajna