Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2017

Spotkanie z morskÄ… przygodÄ… Josepha Conrada-Korzeniowskiego - byÅ‚ on pisarzem uniwersalnym, podejmowaÅ‚ tematy ważne dla Starego Kontynentu.


W piątek - 15 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku, uczciliśmy jednego z patronów roku 2017 - Josepha Conrada-Korzeniowskiego, w 160. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji zostało zorganizowane Popołudnie z Morską Przygodą Josepha Conrada dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości.

Joseph Conrad-Korzeniowski znalazł sie w panteonie postaci roku, obok m.in. Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Jak podkreśla uchwała: "Był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne."

Trzeba przyznać, że jego powieÅ›ci jak m.in. "JÄ…dro ciemnoÅ›ci", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent" sÄ… to powieÅ›ci psychologiczne, gdzie autor podkreÅ›laÅ‚ ważne dla niego zasady życia, jak przestrzeganie zasad moralnych, sÅ‚uchanie gÅ‚osu sumienia, ale też respektowanie prawa. Conradowski bohater to zwykle „czÅ‚owiek morza” (pisarz byÅ‚ oficerem w angielskiej marynarce handlowej), miaÅ‚ kierować siÄ™ bezwzglÄ™dnym honorem, odpowiedzialnoÅ›ciÄ… i szacunkiem wobec drugiego czÅ‚owieka. Nie zawsze mu siÄ™ to udawaÅ‚o, ale zawsze miaÅ‚ szansÄ™ na zmazanie win.

W ramach szkolnego kółka teatralnego powstał scenariusz przedstawienia, które miało być kombinacją elementów życiorysu pisarza i jego twórczości, a zwłaszcza jej charakterystycznych akcentów, jak marynistyczne tło oraz kodeks etyczny autora. Zależało nam również na tym, aby spektakl nie był zbyt poważny, a wręcz przeciwnie, miał podobać sie młodemu widzowi, miał przyciągać jego uwagę, bo w końcu wystawiany był m.in. dla ... i przez uczniów podstawówki.

Efekt? Rzecz dzieje siÄ™ na morzu – na pirackim statku, do niewoli zadziornych piratek dostaje siÄ™ Joseph Conrad z marynarzami i spotyka tam Lorda Jima (tytuÅ‚owego bohatera jednej z powieÅ›ci). Jest to okazja, aby pokazać również, polskie korzenie pisarza oraz zaangażowanie jego rodziny w sprawÄ™ odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci. PrzywoÅ‚any pokrótce dramatyczny dylemat Lorda Jima, byÅ‚ pretekstem do pouczenia widzów o życiowych wyborach i postawach moralnych. Wszystko to zostaÅ‚o zaprezentowane w radosnej atmosferze, którÄ… stworzyÅ‚y taÅ„czÄ…ce piratki oraz chórek Å›piewajÄ…cy szanty.

Młodzi aktorzy, w większości debiutanci w kółku teatralnym, bardzo przeżywali swój występ, ale odbiór, zarówno uczniów naszej szkoły, jak i rodziców i zaproszonych gości, był bardzo pozytywny. Gratulacji i wszelkich dowodów uznania nie było końca.

Dziękuję za to uznanie i wsparcie podczas realizacji tego teatralnego projektu.

 


Monika Wójcik
SP 3 w Chmielniku