|
|||||
|
|||||
Eksploatacja wodomierzy W związku z licznymi pytaniami użytkowników sieci wodno-kanalizacyjnych dotyczących prawidłowej eksploatacji wodomierza głównego w kilku zdaniach pragniemy przybliżyć tę problematykę. W związku z licznymi pytaniami użytkowników sieci wodno-kanalizacyjnych dotyczących prawidłowej eksploatacji wodomierza głównego w kilku zdaniach pragniemy przybliżyć tę problematykę. Z wodomierzem musimy postępować wyjątkowo ostrożnie, a lista zakazów i kar za ich naruszenie może być dla wielu użytkowników dużym zaskoczeniem.
Bez wody obejść się nie możemy, a stały do niej dostęp jest czynnością tak pospolitą, że nie zastanawiamy się nawet jak skomplikowanym procesem jest pozyskanie wody zwłaszcza na terenie, na którym mieszkamy.
Wodomierz to urzÄ…dzenie pomiarowe pozwalajÄ…ce okreÅ›lić objÄ™tość pozyskanej wody i rozliczyć siÄ™ z jej dostawcÄ… – sprawa prosta, jednak niepozorny wodomierz może być przyczynÄ… kÅ‚opotów.
Źródło Internet
Najprostszym przykładem jest zerwanie plomby, a tych wodomierz ma dwie: legalizacyjną i zabezpieczającą przed odkręceniem. W przypadku stwierdzenia zerwania, bądź uszkodzenia plomby, obowiązkiem właściciela jest natychmiastowe zgłoszenie takiego przypadku w Urzędzie Gminy Chmielnik, z podaniem przyczyn. Urząd Gminy, jako jedyna jednostka do tego uprawniona, wykonuje zabezpieczenia wodomierza (plomby na złączach). W przypadku stwierdzenia zerwania lub uszkodzenia plomby legalizacyjnej, wodomierz musi być wymieniony na nowy, na koszt klienta. Wszelkie oznaki korozji na zabezpieczeniu plomb wymagają również natychmiastowego zgłoszenia.
Jeżeli właściciel przewiduje prace na instalacji wewnętrznej (za wodomierzem), kiedy zachodzi konieczność odłączenia wodomierza na złączach, powinien o tym fakcie powiadomić Urząd, przed przystąpieniem do robót.
PodobnÄ… sytuacjÄ… jest konieczność przeniesienia wodomierza w inne miejsce. Aby nie narazić siÄ™ na zarzut nielegalnego poboru wody czy nazywajÄ…c to wprost – jej kradzieży, nie odkrÄ™camy sami urzÄ…dzenia bez uzgodnienia w UrzÄ™dzie Gminy Chmielnik. Uzyskanie pozwolenia jest formalnoÅ›ciÄ… i nie zajmie nam wiele czasu. MaÅ‚o tego – po naszym zgÅ‚oszeniu pracownicy wodociÄ…gów sprawdzÄ… czy zaplanowana przez nas zmiana jest z technicznego i prawnego punktu widzenia prawidÅ‚owa, podpowiedzÄ…
i ocenią pomysł. Unikniemy w ten sposób kolejnych problemów i kosztów.
Nieprawidłowości w pracy wodomierza powinny być natychmiast zgłoszone, mogą to być: wycieki, brak przepływu wody, brak reakcji licznika na pobór wody czy wyraźnie zmniejszony wypływ wody z kranu. Zaniepokoić nas może również nagła i nieoczekiwana zmiana wysokości rachunku za zużycie wody. W razie wątpliwości co do prawidłowości wskazań wodomierza Odbiorca może złożyć pisemny wniosek o wykonanie ekspertyzy urządzenia.
Jeśli używamy wodę do celów gospodarczych możemy zmniejszyć w rachunku ilość ścieków poprzez zainstalowanie dodatkowego wodomierza odliczającego tzw. wodę bezpowrotnie zużytą. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek o uzgodnienie miejsca lokalizacji wodomierza odliczającego wodę bezpowrotnie zużytą i zgodnie z uzyskanymi warunkami technicznymi zamontować na instalacji wewnętrznej w nieruchomości dodatkowy licznik jako podlicznik wodomierza głównego. Zanim jednak taką decyzję podejmiemy przeliczmy czy się to opłaca bo całość prac instalacyjnych, łącznie z zakupem wodomierza, ewentualną naprawą i ponowną legalizacją licznika wody (co 5 lat), wykonuje właściciel nieruchomości na własny koszt. Posiadanie wodomierza to nie tylko obowiązek, ale i szczególne wymagania. Główne wymogi montażu wodomierza:
Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2018.1152 j.t.) w art. 28, przewiduje kary pieniężne m.in. w następujących przypadkach:
Pamiętajmy zatem, że wodomierz to nie tylko plomby, bo to niepozorne urządzenie jest bardzo ważne i zaniedbania mogą nas słono kosztować. Piotr Misiewicz |