Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 1/2019

PopoÅ‚udnie z IrenÄ… SendlerowÄ… 



W marcu w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku odbyÅ‚a siÄ™ impreza Å›rodowiskowa pn. PopoÅ‚udnie z IrenÄ… SendlerowÄ…. PrzesÅ‚aniem tego spotkania byÅ‚a myÅ›l Ireny Sendlerowej: (…) ludzi dzieli siÄ™ na dobrych i zÅ‚ych. Narodowość, rasa, religia nie majÄ… żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest czÅ‚owiekiem…

Słowa te mogą oddziaływać bardzo wychowawczo - wskazują drogę jaką należy zmierzać w życiu - drogę tolerancji, otwartości na drugiego człowieka i łamania wszelkich, jakże często krzywdzących, stereotypów.

Realizację scenariusza Popołudnia z Ireną Sendlerową rozpoczęliśmy o godzinie 17.00 w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie została wykonana na tę okazję specjalna scenografia.

Liczni goście, którzy zaczęli przybywać, szybko zapełnili wolne miejsca. Wśród przybyłych znaleźli się dyrektorzy z chmielnickich szkół, pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Rodzice naszych uczniów. Po przywitaniu gości przez panią Dyrektor Bożenę Gwizdałę, przystąpiono do realizacji kolejnych punktów programu.

Najpierw zostaÅ‚ wystawiony spektakl pt. "Listy w butelce" w wykonaniu mÅ‚odych aktorów z Trójkowego Teatrzyku. Oprócz staÅ‚ych czÅ‚onków Teatrzyku goÅ›cinnie wystÄ…piÅ‚y też dzieci mÅ‚odsze ze szkolnej Å›wietlicy. Przedstawienie prezentowaÅ‚o postać i dziaÅ‚alność Ireny Sendlerowej, która za niesienie pomocy żydowskim dzieciom podczas II wojny Å›wiatowej, otrzymaÅ‚a odznaczenia: Sprawiedliwa wÅ›ród Narodów Åšwiata, dama Orderu OrÅ‚a BiaÅ‚ego i Orderu UÅ›miechu. Przekaz sceniczny przypomniaÅ‚, że dziaÅ‚ania Ireny Sendlerowej możliwe byÅ‚y dziÄ™ki współpracy z wieloma osobami. WÅ›ród najbliższych byÅ‚y koleżanki z WydziaÅ‚u Opieki SpoÅ‚ecznej i Zdrowia Publicznego. Wspomniano też ważny epizod, jak kontakt Ireny z Julianem Grobelnym „Trojanem”, prezesem Rady Pomocy Å»ydom „Å»egota” oraz wÅ‚Ä…czenie siÄ™ w strukturÄ™ tej konspiracyjnej polsko-żydowskiej organizacji. W tym czasie Irena przyjęła pseudonim „Jolanta”. PrzekazywaÅ‚a pieniÄ…dze podopiecznym, wyszukiwaÅ‚a bezpieczne do ukrywania siÄ™ lokale. Liczba dzieci, które ocalaÅ‚y dziÄ™ki pomocy Ireny Sendlerowej i jej współpracowników jest dziÅ› trudna do ustalenia. Po wojnie z wieloma ocalaÅ‚ymi Sprawiedliwa pozostaÅ‚a w bliskich stosunkach. TytuÅ‚ przedstawienia - "Listy w butelce" - zaczerpniÄ™ty z książki Anny CzerwiÅ„skiej - Rydel pt. "Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej", nawiÄ…zuje do niezwykÅ‚ej postawy tej bohaterki. Wyprowadzane z getta żydowskie dzieci, dla bezpieczeÅ„stwa przybieraÅ‚y nowe imiona i nazwiska, uczyÅ‚y siÄ™ polskiego jÄ™zyka i polskich modlitw. Ich prawdziwe dane siostra Jolanta zamykaÅ‚a w butelkach i ukrywaÅ‚a w ogrodzie. DziÄ™ki temu po wojnie dzieci dowiadywaÅ‚y siÄ™ skÄ…d pochodzÄ… i jak brzmiÄ… ich prawdziwe nazwiska. Irena Sendlerowa ocalaÅ‚a wiÄ™c nie tylko ludzkie istnienia, ale także ludzkÄ… tożsamość. Nasi uczniowie mimo trudnej tematyki przedstawienia, w sposób bardzo Å›wiadomy wcielili siÄ™ w odgrywane postacie i doskonale odtworzyli klimat tamtych czasów. Niektórzy goÅ›cie później przyznawali siÄ™ do wzruszenia, jakie towarzyszyÅ‚o im podczas oglÄ…dania spektaklu.

Występ uczniów okazał się dobrym wprowadzeniem do kolejnego punktu programu jakim była ciekawa prelekcja pana Zenona Faigera z Wydziału Edukacji IPN w Rzeszowie o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Wykład przybliżył słuchaczom całą problematykę ratowania Żydów w odniesieniu do Ireny Sendlerowej, rodziny Ulmów z Markowej oraz wielu nieznanych powszechnie przykładów bohaterskich postaw z okolic Chmielnika. W czasach, kiedy panoszyło się zło, niewątpliwie można było zaobserwować wiele skrajnych ludzkich postaw. Ujawnili się wówczas "sprawiedliwi", którzy może w imię sprzeciwu wobec zła, a może w imię miłości bliźniego ratowali zagrożone ludzkie życie, narażając własne. Prelekcja uświadamiała, że byli to ludzie zwykli, mieszkający czasem tuż za rogiem, - bliscy, sąsiedzi... Wiele przypadków nigdy nie zostało ujawnionych, pozostają one jedynie w rodzinnych opowieściach.

Zwieńczeniem imprezy było kosztowanie przysmaków kuchni żydowskiej, jak: kugel ziemniaczany, czulent cejtel, hummus, sałatka żydowska, co niewątpliwie podkreśliło uniwersalny charakter spotkania.

Składamy serdeczne podziękowania Gościom, za tak liczne przybycie oraz za wszelkie dowody uznania dla naszych działań.


Monika Wójcik SP nr 3 w Chmielniku

 

Bibliografia: https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/biografia-ireny-sendlerowej