Tekst pochodzi ze strony: http://wiescgminna.chmielnik.pl

Wieść Gmina Chmielnik

 Wieść Gminna 4/2019

ÅšwiÄ™towanie dnia niepodlegÅ‚oÅ›ci MieszkaÅ„cy Gminy Chmielnik udowodnili, że dzieÅ„ 11 listopada powinien być zawsze wyjÄ…tkowym dniem. W 2019 roku obchodziliÅ›my również ÅšwiÄ™to WolnoÅ›ci, ponieważ 4 czerwca minęła 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce.


 

Ubiegły roku obfitował w wydarzenia upamiętniające i podkreślające wagę 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale czy 101. rocznica jest mniejszą okazją do hucznego świętowania? Mieszkańcy Gminy Chmielnik udowodnili, że dzień 11 listopada powinien być zawsze wyjątkowym dniem. W 2019 roku obchodziliśmy również Święto Wolności, ponieważ 4 czerwca minęła 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Ten jubileusz także wybrzmiał podczas tegorocznych obchodów, które miały miejsce w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku.

Zazwyczaj podczas takich uroczystoÅ›ci oddajemy hoÅ‚d żoÅ‚nierzom polegÅ‚ym w boju, politykom i osobom zasÅ‚użonym dla Polski zapisanym na staÅ‚e na kartach historii. Ten rok zadedykowaliÅ›my zwyczajnym Polakom, którzy prawie przez sześć pokoleÅ„ mimo represji i przeÅ›ladowaÅ„ dbali o polskÄ… kulturÄ™, czytali polskie książki, Å›piewali pieÅ›ni i piosenki w ojczystym jÄ™zyku, uczyli swoje dzieci i wnuki pacierza po polsku, wyszywali na sztandarach hasÅ‚a: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ta praca u podstaw pozwoliÅ‚a podtrzymać narodowÄ… tożsamość i ducha narodu, który miaÅ‚ w sobie siÅ‚Ä™ aby przeciwstawiać siÄ™ zaborcom podczas postaÅ„ narodowych i nie ustawać w dążeniu do wolnoÅ›ci.

ChmielnickÄ… uroczystość rozpoczÄ™liÅ›my od wspólnego odÅ›piewania Mazurka DÄ…browskiego. NastÄ™pnie PrzewodniczÄ…ca Rady Gminy Grażyna MaÅ‚gorzata Drążek i Wójt Gminy Chmielnik Krzysztof Grad przywitali zebranych i uroczyÅ›cie otworzyli lokalne obchody. Uczestnicy mieli okazjÄ™ obejrzeć program sÅ‚owno-muzyczny w wykonani uczniów SzkoÅ‚y Podstawowej im por. Jana BaÅ‚dy w Chmielniku. „Legenda o orle biaÅ‚ym” jakÄ… zaprezentowali byÅ‚a skróconÄ… lekcjÄ… historii, która sprawiÅ‚a że w niejednym oku zakrÄ™ciÅ‚a siÄ™ Å‚za. Po tych wzruszeniach publiczność zostaÅ‚a zaproszona do wspólnego Å›piewania pieÅ›ni patriotycznych, bo czymże byÅ‚oby czczenie odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci bez tego akcentu.

Tak umocnieni słowem, wierszem, obrazem i pieśnią zebrani mogli przejść na plac przed budynkiem Urzędu Gminy i posilić także ciało, przygotowaną na kuchni polowej przez wykwalifikowanych kucharzy zupą ziemniaczaną.

Zakończenie tego dnia było bardzo widowiskowe. W niebo poleciały sztuczne ognie aby ogłosić wszem i wobec, że to dla Polaków ważny dzień.

Chmielnickie świętowanie zostało zainicjowane przez radnych gminy Chmielnik cztery lata temu. Rokrocznie gromadzi coraz liczniejszą publiczność. To dowodzi, że Polska nie jest nam obojętna i chętnie jako naród stajemy w szeregu by to podkreślić, nie tylko w błysku fleszy w dużych metropoliach, ale także w takich małych miejscowościach jak nasza.



 



Tekst i zdjęcia: Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku